סמוטריץ' נתפס משקר בכנסת: "קולורדו רוצה להיפטר מלגליזציה"

בנאום מול חברי הכנסת משקר ח"כ בצלאל סמוטריץ' בלי בושה וטוען שבקולורדו "מחפשים כל דרך להיפטר מלגליזציה כי הם מבינים את הנזק שזה עושה". כשגיא זהר מהתכנית 'מהצד השני' פנה אליו כדי לשאול על מה זה מבוסס, סמוטריץ' השתתק. צפו.

בנאום נרגש במליאת הכנסת טען ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) כי במדינת קולורדו, שאישרה לגליזציה כבר לפני כ-8 שנים, מאוכזבים מהתוצאות ומחפשים כל דרך להחזיר את המצב לקדמותו. את הדברים אמר לקראת ההצבעה בקריאה טרומית על חוקי ביטול הפללת צרכני הקנאביס והסדרת שוק חוקי למבוגרים ("לגליזציה").

"בקולורדו הם מחפשים כל דרך להיפטר מהדבר הזה כי הם מבינים את הנזק שזה עושה," אמר בביטחון. בהמשך, תוך שהוא מתעלם מכך שהעונש על שימוש בקנאביס הוא פלילי, הסביר כי "יש הרבה מאוד אנשים עוברים על המהירות המותרת בכביש, אז לא נאכוף עבירות מהירות? זה יחסוך המון זמן בבית המשפט".

סמוטריץ' מתנגד ללגליזציה, לא כמו קולורדו

ח"כ סמוטריץ מספר שבקולורדו מנסים להיפטר מהמריחואנה. אנחנו מספרים אחרת

Publiée par ‎מהצד השני עם גיא זהר‎ sur Jeudi 2 juillet 2020

רבים הופתעו מטענת סמוטריץ' כאילו בקולורדו רוצים לבטל את הלגליזציה, שכן מדובר במהלך שהביא לתוצאות טובות כולל ירידה בתאונות דרכים קטלניות, ירידה בשימוש בקנאביס ע"י בני נוער, עלייה בשיעור התלמידים המסיימים בגרות, ורווחים ותקציבי עתק שעד אז נהנו מהם ארגוני פשיעה וכעת נהנה מהם הציבור כולו.

ואכן, מדובר כמובן בשקר גמור. שלושה מושלים בקולורדו כבר התחלפו במדינה מאז אושרו חוקי הלגליזציה – כולם כאחד דיווחו בפומבי כי הם מרוצים מהתוצאות. הם אף הודיעו כי הם מעוניינים להרחיב את השוק ואחד מהם, שהתנגד בתחילת הדרך למהלך, אף הודה שטעה והצהיר על תמיכה מוחלטת.

גיא זהר, שדר התכנית 'מהצד השני' בערוץ 'כאן', העוסקת בהפרכת טענות-שווא של פוליטיקאים, הציג בקטע מן התכנית כמה ציטוטים שנתנו מושלי קולורדו בדיעבד.

"אנחנו כנראה לא נלך אחורה לעולם," הוצג אומר ביל ריטר, שהיה מושל קולורדו לפני הלגליזציה (2011), בריאיון לערוץ 'בלומברג'. "זה אומר זה שאם נוכל במשך הזמן לאפשר לתעשייה הזו להיות מוכרת גם ע"י בנקים פדרליים, יש את כל הסיבות להאמין שמדובר בהשקעה בטוחה," הוסיף.

לאחריו הציג זהר את דבריו של ג'ארד פוליס, מושל קולורדו הנוכחי (2020), שבמהלך כהונתו מקפיד לנסות לקדם את תעשיית הקנאביס. לפני כשנה הודיע פוליס על הקלות נוספו בנהלי שוק הקנאביס כך שיתאפשר לתושבים לצרוך את הקנאביס גם בתוך החנויות במידה והן מתירות זאת, בדומה לקופישופס באמסטרדם.

לדברי פוליס "הלגליזציה עזרה לבנות בתי ספר לאורך המדינה, זה ממש נהדר, אבל חשוב יותר מהרווח הכספי, זה עשרות אלפי מקומות עבודה שנוצרו. אנחנו מצפים להמשיך להיות מובילים בכלכלת הקנאביס". זהר הוסיף והזכיר כי בעקבות הסגר הקורונה הוחלט בקולורדו להכריז על עסקי הקנאביס כ'עסקים חיוניים'.

מערכת התכנית פנתה אל ח"כ סמוטריץ' בשאלה מדוע הוא אמר שבקולורדו מחפשים כל דרך להיפטר מהדבר הזה (לבטל את הלגליזציה(. סמוטריץ' סירב לענות להם. "טוב," אמר זהר, "יכול להיות שהוא רוצה בכל דרך להיפטר מהדבר הזה".

מה שזהר שכח לציין בקטע הוידאו הקצר שזכה לאלפי צפיות זה שיש עוד מושל-לשעבר של קולורדו שתומך היום בלגליזציה. ג'ון היקנלופר, שהיה המושל בזמן שהתקבלה ההחלטה ללגליזציה במשאל-עם והתנגד למהלך הזה בתחילה, חזר בו בדיעבד, הודה שטעה והביע תמיכה בלתי מסוייגת. "כל מה שחששנו ממנו, לא קרה," הבהיר.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות