סם מסוכן? בן 18 מת ממנת יתר של קפאין

תלמיד מצטיין מאוהיו, ארה”ב, מת כתוצאה מצריכה מוגזמת של קפאין. הוא נמצא ללא רוח חיים ובחדרו שקיות מלאות באבקת קפאין לבנה. “מעולם לא חשבתי שקפאין יכול להרוג בחור בן 18,” אמרה אמו של הצעיר.

בניגוד להצהרות הרשות למלחמה בסמים על כך ש”קפאין הוא אינו סם“, נראה שקפאין אכן עלול לגרום לנזקים חמורים ואף למוות, כפי שקרה לצעיר בן 18 שבנתיחה לאחר מותו הסתבר כי מת כתוצאה ממנת יתר של קפאין.

לוגן סטיינר, תלמיד י”ב בן 18 מאוהיו, ארה”ב, הגיע לביתו בשעת צהריים להפסקת אוכל והתמוטט בדירה מסיבה לא ברורה. אחיו, שמצא אותו שכוב על הרצפה, הזמין מיד את כוחות ההצלה. בבדיקה שערכה אימו של סטיינר בחדרו, היא מצא שקיות מלאות באבקת קפאין לבנה (קפאין טהור בצורתו המבודדת הינו במראה של אבקה לבנה ומשמש לעתים את מפתחי הגוף לצורך המרצה).

בנתיחה שלאחר המוות קבעו הרופאים כי סטיינר סבל מהפרעות בקצב הלב ומשבץ. בדמו נמצאו למעלה מ-70 מיקרוגרם של קפאין לכל מ”ל דם. “50 מיקרוגרם קפאין למ”ל דם כבר נחשבים לכמות קטלנית,” הסביר המנתח. “קפאין נמצא בשימוש נפוץ מאוד אבל למעשה מדובר בחומר מסוכן ביותר שכאשר נלקח בכמויות לא נכונות עלול לגרום לתוצאות קשות כמו זו בה נתקלנו כאן,” אמר המנתח.

מת מאבקת קפאין

אמו של סטיינר, שהיה תלמיד ואתלט מצטיין ואף נבחר ל”מלך הנשף” (Prom King) בבית ספרו, אמרה על פי הדיווח כי “מעולם לא חשבתי שקפאין יכול להרוג בחור בן 18”.

זהו אינו המקרה הראשון של מוות כתוצאה משימוש בקפאין, אשר בניגוד לקנאביס, צריכה מוגזמת שלו עלולה להיות מסוכנת ביותר. באוקטובר 2013 מת בבריטניה אדם בן 40 לאחר שצרך סוכריות קפאין ובשנת 2010 מת צעיר אנגלי בן 23 לאחר שבלע שתי כפיות של אבקת קפאין במסיבה עם חברים – כמות השווה לכ-70 פחיות ‘רדבול’.

לאחרונה דיווחנו על אתר בו ניתן לבדוק כמה כוסות קפה יהרגו אותך (על פי סוג השתייה ומשקל הגוף). לדוגמה, אדם השוקל 70 ק”ג ימות במידה וישתה 136 מנות אספרסו או 186 כוסות קפה נמס. בדקו בעצמכם.

על אף שקפאין עונה על כל ההגדרות של “סם” הוא נמצא בשימוש חופשי וחוקי לחלוטין. הרשות הישראלית למלחמה בסמים מתכחשת כאמור לעובדה שמדובר בסם ואף טענה לפני מספר חודשים כי “ויקיפדיה טועה – קפה הוא לא סם”.

ראו: כמה מתו ממריחואנה מאז הבוקר?
ראו: בכל 10 שניות מת אדם מאלכוהול
ראו: המרענן החדש של הקיץ: אייס קפה קנאביס

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט