סכסוך ב”ימינה”: סמוטריץ’ נגד מודל הקנאביס של בנט ושקד

ראשי "ימינה" נפתלי בנט ואיילת שקד הצהירו כי יתמכו במודל מתירני שיאפשר חלוקת קנאביס רפואי על ידי כל רופא לכל חולה ובכל כמות - מה שלמעשה הוא כמעט לגליזציה. חברי מפלגה אחרים בראשם בצלאל סמוטריץ' מתנגדים בתוקף למודל זה. "זה לא יהיה כמו אקמול," הוא מבהיר.

סכסוך עקרוני נתגלע בראשות רשימת “ימינה” בעניין הקנאביס הרפואי. בעוד שיו”ר הרשימה איילת שקד ושותפה נפתלי בנט הכריזו על תמיכה במודל הקנאביס הרפואי המתירני של נתניהו ופייגלין, מס’ 3 ברשימה, בצלאל סמוטריץ’, מתנגד בתוקף למהלך.

המודל המתירני, כך על פי המסמך הרשמי, קובע כי קנאביס יינתן “על ידי כל רופא, לכל חולה, בכל מחלה, בכל כמות”. מודל זה הוא למעשה, כפי שמתארים זאת במערכת הבריאות, “לגליזציה בדלת האחורית”, ומאפשר לרופאי משפחה למשל לרשום קנאביס עבור מיגרנות, כאבי גב או בעיות שינה – מה שלא מוסכם ע”י סמוטריץ’.

בצלאל סמוטריץ (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
נגד. בצלאל סמוטריץ (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

“אני עושה אבחנה מאוד ברורה בין קנאביס רפואי לחולים לבין לגליזציה,” הוא אומר בשיחות פרטיות. “צריך להרחיב ביחס למצב כיום, שבו עוברים שבעה מדורי גיהנום, אבל צריך להיות מאוד ברור באיזה מתווים, באיזה מחלות והיקפים, ובשום פנים ואופן לא להפוך את זה למוצר כמו אקמול שזמין ונגיש לכולם, בשום אופן לא”.

המודל המתירני נחתם לראשונה על ידי רה”מ נתניהו במסגרת סיכום שלו עם יו”ר מפלגת “זהות” משה פייגלין על פרישה מהמירוץ וחבירה לליכוד תמורת כסף ותפקיד בממשלה. בתחילה סיכמו השניים להותיר על כנה את הרפורמה הנוכחית בתחום, אך בעקבות ביקורת ציבורית קשה הוחלט להוסיף למסמך נספח שניסח מס’ 2 לשעבר ב”זהות”, גלעד אלפר, ובו המודל המתירני הנ”ל.

בהמשך ערק אלפר ממפלגת “זהות” והצטרף לרשימת “ימינה”, בתנאי שראשיה יחתמו גם הם על מודל זה. במסיבת עיתונאים הודיעו כי יתמכו במודל, אך כעת מתברר כי בתוך הרשימה יש התנגדות שככל הנראה תמנע זאת. במקביל, גם מערכות הבריאות והאכיפה טוענות כי מדובר במודל שנועד למטרות פוליטיות בלבד ללא היתכנות ממש.

איילת שקד (צילום: תומר נויברג, פלאש90)
התנגדות מבפנים. איילת שקד (צילום: תומר נויברג, פלאש90)

סמוטריץ עצמו סופג ביקורת קשה בציבור ומואשם בצביעות בכל הנוגע לעמדתו הנוקשה כלפי השימוש בקנאביס בעוד הוא עצמו בעלים של “יקב סמוטריץ” ונוהג לשתות יין לעתים קרובות, יש הטוענים מדי ערב. על פי הטענות מצד אחד לדברי סמוטריץ’ “קנאביס דופק את המוח” ו”לגליזציה זה שקר”, ומצד שני הוא עצמו צורך אלכוהול באופן קבוע ולא מתנגד לשיווקו החופשי ברחובות.

נכון להיום, 4 ימים לפני מועד הבחירות, נראה שבצד הימני של המפה הפוליטית ישנה התנגדות מוחלטת ללגליזציה ואפילו לביטול הפללת הצרכנים למרות הבטחה שנתן רה”מ נתניהו בעניין זה, כמו גם התנגדות למודל מתירני של קנאביס רפואי. מנגד, בצד השמאלי ישנה תמיכה מלאה בלגליזציה, כולל הבטחה ברורה שנתן יו”ר “כחול לבן” בני גנץ לפיה ייושם בישראל “מודל קולורדו” ללגליזציה של קנאביס למבוגרים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר