טוען...

סכסוך בהנהלת אינטליקנה, שיח עם הסכם הייצוא הגדול בישראל

שיח הופכת צעד אחר צעד ליצואנית הקנאביס מס' 1 בישראל, אינטרקיור הופכת צעד אחר צעד לתאגיד מותגים בינלאומי וקנאשור ואינטליקנה ממשיכות "להתבחבש" כשהעתיד שלהן לא ממש ברור. סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה בת"א

השבוע היה רגוע יחסית בסקטור הקנאביס בישראל, כאשר רק מעט חברות דיווחו לבורסה על אירועים מהותיים, זאת עקב ימי חג העצמאות יום הזיכרון. ההודעה החיובית ביותר היא של חברת שיח מדיקל שהופכת למובילת הייצוא מישראל, ושל חברת אינטרקיור שהודיעה כי תחל לשווק מוצרי קנאביס של אחד ממותגי-העל בענף העולמי.

שיח: הסכם יצוא של 2 טון קנאביס לאוסטרליה

חברת שיח מדיקל (Seach Medical) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם בלתי מחייב לאספקה של כ-2 טון קנאביס בשנתיים הקרובות ללקוח האוסטרלי אליו ייצאה לאחרונה 120 קילוגרם, חברת קנאטרק (Cannatrek). למרות ההצהרה החגיגית שגם הביאה לעלייה נאה בשווי המניה בבורסה, חשוב לשים לב למילים הקטנות ובראשן: “הסכם בלתי מחייב”. אם יש דבר אחר שלמדנו מסקטור הקנאביס הישראלי בשנים האחרונות זה כמה (לא) שווים הסכמים שהינם בלתי מחייבים.

נתון שהוא כן בהחלט מאוד מעניין בדיווח של שיח הוא הודעה על כך שקנאטרק כבר העבירה הזמנה אחת של מוצרי החברה בהיקף של 180 קילוגרם קנאביס נוסף ל-120 הקילוגרם שכבר נשלחו. היקף כזה נחשב להיקף גדול מאוד יחסית למשלוחי הקנאביס שיצאו מישראל עד כה (לעומת משלוחי ייבוא שהגיעו אף עד כ-1 טון). לאחר שיצא לפועל הוא יירשם כייצוא הגדול ביותר של קנאביס מישראל עד כה – תואר בו מחזיקה החברה כבר היום לאחר המשלוח הקודם. מה שכן, החברה לא ציינה מה המחיר שבו היא מוכרת את התוצרת, וזה חבל, אבל אם צריך להעריך הערכה גסה, לפי מחיר של כ-10 ש”ח לגרם, אז מדובר בעסקה של כ-1.8 מיליון שקל – עסקה שהיא בהחלט בהיקף מהותי לחברה.

זני קנאביס "ירושלים" ו"באר שבע" לייצוא לאוסטרליה מבית שיח
זני קנאביס “ירושלים” ו”באר שבע” לייצוא לאוסטרליה מבית שיח מדיקל

אינטרקיור: הסכם שיתוף פעולה עם קוקיז

חברת אינטרקיור (Intercure), בעלת חברת קנדוק (Canndoc) ובקרוב גם בעלת חברת בטר (better), דיווחה בשבוע שעבר על כך שחתמה על הסכם עם חברת קוקיז (Cookies), כפי שפרסמנו לראשונה במגזין. ההסכם קובע כי שתי החברות יקימו מיזם במסגרתו יגודלו מוצרים של קוקיז במתקן הגידול של אינטרקיור בקיבוץ ניר עוז הסמוך לגבול עם עזה. המוצרים שיגודלו יסופקו לקהל המטופלים הישראלי וגם למספר מדינות אירופאיות שייקבעו בהמשך בין הצדדים. אינטרקיור תקבל בלעדיות של 7.5 שנים למכירת מוצרי קוקיז בכל אחת מהמדינות האירופיות שיבחרו הצדדים. לקוקיז תינתן אופציה לרכישת 20% מכל אחת מהחברות לגידול וייצור של מוצרי קנאביס שתקים אינטרקיור במדינות האירופאיות לפי מחיר שיסוכם בין הצדדים בעתיד. כמו כן תינתן לקוקיז האופציה לרכוש את מלוא המניות בחברות שיחזיקו בחנויות דגל ממותגות במותג קוקיז שיוקמו על ידי אינטרקיור במדינות האירופאיות לפי מחיר שיסוכם בין הצדדים. לחברת כאן עולם (Cannolam), בה אינטרקיור מחזיקה 50.01%, כבר יש בלעדיות לייבוא מוצרי קוקיז לארץ. כדי לבחון את טיב ההסכם בין הצדדים צריך לחכות ולראות לאילו מדינות אירופאיות שתי החברות יחליטו להחיל את שיתוף הפעולה ביניהן.

פניית קוראים בשאלה לגבי אייחוד מניות
אחת מפניות רבות של קוראים שקיבלנו השבוע בשאלה לגבי איחוד המניות של אינטרקיור

במהלך שבוע שעבר קיבלנו פניות מקוראי המגזין בשאלה הנוגעת לכך שביום רביעי לא היה מסחר במניית אינטרקיור בבורסה, ושביום חמישי פתאום היו למחזיקי המניות של אינטרקיור פחות מניות אבל עם מחיר גבוה יותר למניה. “מה קרה למניות שלנו” שאלו. ובכן, מה שקרה הוא מונח שנקרא בשפה המקצועית “איחוד הון”. באינטרקיור בוצע איחוד הון כך שכל 4.45 מניות ישנות של אינטרקיור הופכות למניה אחת חדשה. מה זה אומר מבחינת הערך של המניות? הערך שלהן לא ישתנה, פשוט למשקיעים יופיע מספר המניות חלקי 4.45 עם שווי של פי 4.45 לכל אחת. לדוגמא – אם היו למשקיע מסוים 445 מניות לפי מחיר של 660 אגורות למניה שנכון לסוף יום המסחר של יום שלישי שעבר, השווי של כלל המניות שלו היו 2,937 שקל (445 מניות כפול 660 אגורות), לאחר איחוד ההון יהיו לו 100 מניות (445  מניות לחלק ל-4.45) בשווי של 2,937 אגורות למניה (660 אגורות כפול 4.45) ובשווי כולל של 2,937 שקל (100 מניות כפול 2,937 אגורות) לכל המניות (2,937 אגורות כפול 100 מניות). 

לגבי כך שברביעי לא היה מסחר – לפי תקנון הבורסה, ביום שבו מבוצע איחוד ההון של המניות אין מסחר במניות החברה. בחמישי ירד שווי המניות, זה דבר שידוע שקורה לאחר איחוד הון, ויש לכך שתי סיבות: הראשונה היא בדרך כלל הפחות משמעותית  והיא הסיבה הפסיכולוגית – להרבה אנשים שלא בקיאים בשוק ההון מחיר מניה של 660 אגורות יראה יותר אטרקטיבי יותר ממחיר מניה של 2,937 אגורות ביום למחרת, למרות ששווי השוק של החברה לא משתנה. הסיבה השנייה נובעת מכך שאנשים שמתעוררים בבוקר ופותחים את מערכת המסחר ואינם זוכרים כמה בדיוק מניות הם קנו, רואים לפתע שמחיר המניה “הכפיל את עצמו” פי כמה וכמה ואז מוכרים את המניה.

קנאשור: למה זינקה מניית החברה ב-11%?

לאחר שחברת קנאשור (Cannassure) מסרה דיווח על הפסד של 26 מיליון שקל במהלך שנת 2020 – מניית החברה זינקה באופן מתמיה ב-11%. לאחר כמה ימים התגלתה הסיבה לזינוק; בעיתונות הכלכלית דווח על כך שמספר קבוצות משקיעים הגישו לחברה הצעות לרכישתה במחיר שנע בין שווי השוק הנוכחי שלה לבין פרמיה של 20% עליו. כמו כן, דווח כי אחת המציעות היא חברת IMC. קנאשור ככל הנראה חותרת למכירת הפעילות שלה עקב הדוחות הכספיים הלא טובים של החברה לשנת 2020, שבמהלכה כאמור הפסידה לא פחות מ-26 מיליון שקל ומצבה הפיננסי כיום רעוע ביותר. אם היא לא תאזן את ההפסד שלה, בתוך שנה יהיה לה מאוד קשה לשרוד.

מבחינת IMC, חברה שבתקופה האחרונה נראה כי היא להוטה לבצע רכישות של חברות חדשות, ישנו היגיון עסקי לרכישה שכן אין ל-IMC כיום מפעל בשוק הישראלי ועל כן היא נאלצת לשלם לצדדי ג’ בשביל שיעבדו את מוצריה במפעל. אם היא תרכוש את קנאשור היא תקבל מפעל שאליו היא תוכל להעביר את התוצרת שלה בעלות נוספת שהיא כמעט אפסית שכן מרבית ההוצאות של מפעל היום הן הוצאות תקורה שאינן משתנות.

עידו נחושתן יו"ר קנאשור (צילום: דובר צה"ל)
עידו נחושתן יו”ר קנאשור (צילום: דובר צה”ל)

בעקבות הידיעה על מכירה צפויה מניית החברה לא זינקה עוד, מדוע? הסיבה היא שעל פי הדיווח מחיר הרכישה כאמור צפוי להיות בין שווי השוק של החברה, לפרמיה של 20% מעליו. כלומר – מכיוון שלא מדובר בפרמיה גבוהה וגם אין כל ודאות שהעסקה תצא אל הפועל או שתצא אל הפועל בפרמיה הזו, המשקיעים ככל הנראה נמנעו מלקנות מניות של החברה לאחר הכתבה.

יוניבו קונה את בית המרקחת “גרין זון”

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע שני דיווחים שונים: הראשון הוא על כך שהחברה חתמה על מזכר הבנות לרכישת 51% מחברת גרין זון (Greenzone) המחזיקה בבית מרקחת ביקנעם, בבית מסחר ובמרכז הכוונה למטופלים, כך לפי דיווח החברה.

הדיווח השני בא בהמשך לדיווח אחר שהחברה דיווחה לפני מספר שבועות אודות קבלת אישור לגידול מסחרי לחוות הקנאביס שבבעלותה, “חוות עמית”, בה החברה מחזיקה 51%. בדיווח החברה מנסה למסור נתונים לגבי החווה ומודיעה כי הרישיון מקנה לה אפשרות לגדל 50,000 צמחים בחווה בגודל 15 דונם וכי היא צופה שתשתול מיידית 5,000 צמחים אותם היא מעריכה שתקצור במהלך הרבעון השלישי של 2021.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול “חוות עמית” בבעלות החברה (צילום: אוהד שביט)

אבל, בשני הדיווחים החברה שכחה לציין את המספרים, שזה בסוף מה שחשוב ומעניין. יוניבו לא ציינה מה סכום הרכישה בו היא צפויה לרכוש את השליטה בגרין זון אלא רשמה רק כי מדובר “בסכום לא מהותי”. אם זה לא מהותי, מדוע דווח? אבסורד נוסף הוא שגם בדיווח על חוות עמית, בו כאילו פירטה החברה אודות המספרים בעסקה, היא למעשה לא דיווחה את הנתון החשוב ביותר והוא כמות הקנאביס לפי משקל. הנתון שפרסמה החברה לגבי כמה צמחים אמורים לגדול בחווה הוא פחות מעניין. מה שמעניין זה כיצד זה מיתרגם בפועל לקילוגרמים או טונות.

טוגדר: 2.5 מיליון שקל נוספים הועברו לחשבון הנאמנות של האג”ח

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע כי העבירה 2.5 מיליון שקל נוספים אל קופת מחזיקי האג”ח של החברה. לטוגדר יש כיום 40 מיליון שקל באג”ח שעליה להחזיר בסוף ינואר 2022. במסגרת ההנפקה של אגרות החוב החברה התחייבה להכניס את כל התקבולים שינבעו לה ממספר חוזי מכירה שחתמה לאספקת תוצרת מהחווה בישראל לחשבון הנאמנות של האג”ח. חשבון הנאמנות של האג”ח נועד להוות סוג של בטוחה להשקעה של משקיעי האג”ח שכן החברה אינה יכולה לגעת בכסף שנמצא בחשבון הנאמנות והוא נשמר שם, מיועד לפירעון העתידי של האג”ח.

וונטייז: נגמר הסכסוך עם יו”ר החברה לשעבר חיים רמון

לאחר שדווח כי שר המשפטים לשעבר חיים רמון, יושב ראש חברת וונטייז (Vonetize) לשעבר, תובע את החברה על סכום של 100 אלף שקל עבור 5.5 חודשי עבודה שלדבריו לא שולמו לו, החברה דיווחה לבורסה כי הצדדים סיכמו על ביטול ההליכים המשפטיים וסידרו את הנושא “מחוץ לכותלי בית המשפט” מבלי שצד אחד ישלם למשנהו את הוצאות המשפט. החברה לא דיווחה האם “סידור הנושא מחוץ לכותלי בית המשפט” אומר שחיים רמון יקבל את כל החוב שלטענתו החברה חייבת לו, האם הוא יקבל רק חלק, או האם הוא בכלל יקבל משהו.

חיים רמון, קנאביס
חיים רמון – סיים את חלקו בתחום הקנאביס

בנוסף השבוע, באיחור גדול מאוד, החברה מדווחת על מכתב שקיבלה מעו”ד אמיר פלמר שהיה אחראי על מכירת השלד הבורסאי של החברה לבעלי השליטה הנוכחיים, ובו הוא טוען כמה טענות קשות מאוד כלפי ההתנהלות של החברה לאחרונה, בין היתר על כך שבעלי השליטה מנסים להתחמק מהתחייבויותיהם במסגרת הסכם הרכישה למסור לחברה את פעילות חברת אספן (Aspen) הפועלת בקולורדו. עו”ד פלמר דורש מהחברה לספק לו את הדוחות הכספיים של חברת אספן לשנים 2019 ו-2020 עד ה-12 לאפריל (מועד שכבר עבר) והוא גם דורש מהחברה לספק לו הערכת שווי חדשה לפעילות של אספן.

למרות שהמכתב נשלח לחברה ב-5 לאפריל, החברה פרסמה אותו רק ב-11 לאפריל וזאת בניגוד לכללי הדיווח של הבורסה לפיהם יש לדווח נתון כזה באותו היום או ביום למחרת כל עוד אינו פוגע בעסקה.

אינטליקנה: לאן יוביל הסכסוך בהנהלת החברה?

חברת אינטליקנה (Intelicanna) דיווחה השבוע על תוצאות אסיפה בנושא טכני למד, בקשר לביטוח דירקטורים – דבר שחברות קונות בשביל להגן על הדירקטורים שלהם מפני תביעות הקשורות לפעילות שלהם בתור מנהלים בחברה. אך בתום האסיפה הסתבר שההחלטה התקבלה ברוב זעום של 51.02% בלבד מקרב האנשים שאינם בעלי עניין אישי בנושא (הדירקטורים נחשבים בעלי עניין אישי ועל כן הקול שלהם אינו נספר) וזאת בעיקר עקב כך שאחד מבעלי השליטה בחברה, יונה לוי, הצביע נגד ההצעה.

מגזין קנאביס היה הראשון לדווח כבר לפני חודשיים אודות הסכסוך שככל הנראה נרקם בין שני בעלי השליטה באינטליקנה – אורי וייס ויונה לוי. מעניין לראות לאן זה עוד יתפתח, והחשש הוא שהסכסוך יעיב על הפעילות של החברה בכך שיקשה עליה להעביר הצעות נוספות באסיפת בעלי המניות.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • אינפימר – 7.22%+
 • קאנומד – 4.79%+
 • שיח מדיקל – 4.06%+
 • יוניבו – 0.75%+
 • נקסטייג’ – 1.02%-
 • עמיר שיווק –  1.19%-
 • תיקון עולם – קנביט – 1.45%-
 • פנאקסיה – 1.51%-
 • טוגדר – 2.67%-
 • פארמוקן –  3.09%-
 • אינטרקיור – 3.12%-
 • אינטליקנה – 3.20%-
 • קנאשור – 5.64%-
 • וונטייז – 19.22%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר