סין מעלה הילוך במלחמה בסמים

במסגרת פשיטה נרחבת שנמשכה חצי שנה והסתיימה השבוע, נעצרו בסין 133,000 איש על עבירות סמים, ועוד 606 אלף נשלחו בכפייה לגמילה ממשלתית על שימוש עצמי – גם בקנאביס. איך נראים חייו של צרכן קנאביס בבירת סין?

בדיקת שתן לכל המועדון

לפני מספר שנים, לוק, אמריקאי שמתגורר בסין, היה במסיבת טבע על הר מחוץ לבייג’ינג. שלושה אוטובוסים מלאים בבליינים הגיעו מעיר הבירה, מצויידים היטב באלכוהול וקנאביס; לכמה היו גם פטריות או אסיד. אך הכיף לא נמשך הרבה זמן. “מישהו הלשין,” לוק מנחש. בדרך חזרה מהמסיבה, המשטרה עצרה את האוטובוסים במחסום. “הם הכריחו את כל הסינים לאסוף את כל התיקים שלהם ולהוציא אותם מחוץ לאוטובוס. אז הם עשו חיפוש יסודי בכל התיקים, עצרו כמה מהסינים על אחזקה ושלחו אותם לכלא,” הוא מספר.

לעומת זאת, הזרים (תיירים או תושבי חוץ שאינם סינים) שהשתתפו במסיבה יצאו ללא עונש. “אחד מהשוטרים עלה לאוטובוס וצעק עלינו: ‘בזמן השהות שלכם בסין, אתם צריכים לכבד את החוק הסיני!’, אבל חוץ מזה לא עשו לנו כלום. כל הזרים יצאו ללא עונש מהתקרית”, אומר לוק.

אך בניגוד לשכנתה צפון קוריאה, בה הקנאביס חוקי לחלוטין, יש בסין חוקי סמים מהקשוחים בעולם, ולא לכל הבליינים יש את המזל שהיה ללוק בהיתקלות שלו עם המשטרה. לפני קצת יותר מחצי שנה, התרחשה פשיטת סמים המונית ואלימה במיוחד על כל הנוכחים במועדוןהמוזיקה ‘2Kolegas ‘ בבייג’ינג. לילה אחד בחודש אוגוסט, המשטרה הופיעה לפתע וסגרה את כל היציאות של המועדון. השוטרים הכריחו את כל הנוכחים לבצע בדיקת שתן לגילוי שאריות סמים בשירותים של המועדון ועצרו את כל מי שנתן בדיקה חיובית. העיתונאי האוסטרלי סטיבן מקדונל, שמבקרה נכח במועדון בעת הפשיטה, תיאר את ההתרחשות בכתבה לרשת ABC:

השוטרים הכריחו את כולם להיכנס אחד אחד לתא שירותים ולתת דגימת שתן, עם הדלת של התא פתוחה כדי שהשוטרים יוכלו לראות אותם. גם הנשים נאלצו להתכופף ולתת דגימה כאשר דלת התא שלהן פתוחה לרווחה, והן מוסתרות רק חלקית על ידי שוטרת שעומדת מחוץ לתא. ברגע שמישהו הביא להן בדיקה הן מיד הרימו אותה והסתכלו עליה תחת אור מיוחד, שאמור להראות צבע כלשהוא במידה והבדיקה חיובית. אלו ש”נכשלו” בבדיקה נלקחו אל מחוץ למועדון ונאלצו לשבת ולחכות בזמן שהידיים שלהם קשורות מאחורי הגב בצורה כואבת שלא מאפשרת להם להרים את הראש. מי שהעז לפצות את הפה – השוטרים סתמו את פיו עם נייר דבק.

מכבי אש שורפים 1,000 קילו של סמים מוחרמים במסגרת טקס משטרתי חגיגי בדרום-מזרח סין, לפני שבועיים.
מכבי אש שורפים 1,000 קילו של סמים מוחרמים במסגרת טקס משטרתי חגיגי בדרום-מזרח סין, לפני שבועיים.

הפשיטה על מועדון ה-‘2Kolegas’ הייתה שוק מפכח עבור קהילת התושבים הזרים שמתגוררים בבייג’ינג, רבים מהם חובבי קנאביס. במשך שנים רבות הרשויות הסיניות אכפו את חוקי הסמים הנוקשים שלהן על התושבים המקומיים, אך ‘העלימו עין’ לרוב מצריכת סמים בקרב תיירים או תושבים זמניים, כפי שהסיפור של לוק מתחילת הכתבה מדגים. אך כעת, נראה כי גם תושבי החוץ הרבים שגרים בסין במסגרת שליחות וכדומה ייאלצו לקחת את חוקי הקנאביס של סין מאוד ברצינות.

גם זה בטח יעניין אותך

מעל חצי מיליון מעצרי סמים בחצי שנה

בשנה האחרונה סין העלתה הילוך במלחמה בסמים. בחצי השנה האחרונה בלבד, הרשויות בסין עצרו יותר מ-133,000 בני אדם על עבירות סמים, פי 2 בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, והחרימו יותר מ-43.3 טון של סמים, כך לפי הדיווח ב-CNN. בנוסף, 606 אלף אנשים נעצרו על שימוש עצמי בלבד – ונשלחו לגמילה בכפייה. סגן השר לביטחון פנים, ליו יוג’ין, אמר שמדובר ב”מכה קשה לסוחרי הסמים במדינה, וחינוך בכוח עבור המשתמשים בסמים”.

הפשיטות האחרונות בבייג’ינג התמקדו, לא במקרה, גם בסלבריטאים מקומיים. אחד מהסלבריטאים האלו הוא ג’ייסי צ’אן, בנו של אגדת סרטי הקונג-פו ג’קי צ’אן, ששוחרר מהכלא בבייג’ינג לפני חודשיים.

ג’ייסי, שחקן וזמר בעצמו, נעצר ביחד עם כמה סלבריטאים נוספים בפשיטה על דירתו וישב 6 חודשים בכלא Checheng בבייג’ינג לאחר שנתפס עם כ-100 גרם של מריחואנה. צ’אן קיבל עונש יחסית נמוך – הוא יכל בקלות להישפט ל-3 שנים בכלא, העונש הממוצע על כמות כזו של קנאביס בסין, אך בית המשפט החליט לרחם עליו בעקבות שיתוף הפעולה שלו והעובדה שהביע חרטה עמוקה והתחייב להיכנס לתוכנית גמילה. גם אביו התערב לטובתו – ג’קי צ’אן התנצל בפומבי על המעשים של בנו והתחייב “לעזור לבן שלי לתקן את דרכיו”. בחודש אוגוסט עשרות סוכנויות ניהול מובילות שמייצגות את השחקנים והזמרים המפורסמים ביותר בסין חתמו על חוזה עם הרשויות בבייג’ינג, בו הן מתחייבות להפסיק לייצג כל אמן שהו חושדות שמשתמש בסמים, במטרה להילחם בשימוש בסמים בתעשיית הבידור.

ג'ייסי צ'אן ג'קי צ'אן
ג’ייסי צ’אן ואביו ג’קי צ’אן

“קהילת צרכני הקנאביס כאן צריכה להישאר בארון,” אומר צעיר אמריקאי שמתגורר בבייג’ינג בראיון ל-Vice. “זה לא כמו בארה”ב, שאם אתה נתפס עם פחות מ-28 גרם אתה מקבל קנס של 250$ [במדינות שעשו אי-הפללה]. אם אתה נתפס עם 28 גרם של קנאביס בסין לוקחים אותך לכלא ממשלתי סודי, ועושים בך ניסויים רפואיים ודברים נוראיים.”

המחיר הממוצע של הקנאביס בסין מוערך ב-150 יואן סיני, או 95 שקלים לגרם, והאיכות שלו נמוכה למדי. הממשלה הסינית רואה בהשפעה הרעה מהמערב את הגורם העיקרי לשימוש בסמים בסין. המוזיקה והקולנוע שמגיעים מהמערב ומכילים לעיתים איזכורים של סמים נתפסים על ידי הממשלה כגורם הקריטי ביותר בהעלאת הביקוש לסמים, במיוחד סמים כמו קנאביס שלרוב אינם מוצגים באור שלילי מדי.

שוטרים ומכבי אש מתרחקים מהעשן שעולה מ-1,000 קילו של סמים מוחרמים שנשרפו במסגרת טקס משטרתי חגיגי בדרום-מזרח סין לפני שבועיים.
שוטרים ומכבי אש מתרחקים מהעשן שעולה מ-1,000 קילו של סמים מוחרמים שנשרפו במסגרת טקס משטרתי חגיגי בדרום-מזרח סין לפני שבועיים.

מהבחינה הזאת, המלחמה בסמים בסין מהווה חלק מהמאמץ של הממשלה לנתק את סין, לפחות מבחינה תרבותית, מהעולם המערבי. המאמץ הזה בא לידי ביטוי בין היתר בחסימת הגישה לאתרים כמו גוגל, פייסבוק, ויקיפדיה ו-Youtube בסין. אך כמו שמיליוני סינים מוצאים דרך להשתמש באתרים כמו Youtube למרות האיסור – כך ימשיכו סינים רבים למצוא דרך להשיג קנאביס, לא משנה כמה נוקשה תהיה האכיפה. בכל אופן, ה’פשיטה הגדולה’ שמבצעות הרשויות בסין בחודשים האחרונים אמורה להסתיים היום (30.4) – מה שאומר שצרכני הקנאביס במדינה יוכלו לנשום לרווחה.

ראו עוד:
לקנות מריחואנה בצפון קוריאה
המדינות עם חוקי הקנאביס הקשוחים ביותר בעולם
סמים במזרח התיכון: 1000 שנות מלחמה
קנאביס היה מותר הרבה לפני שהיה אסור
הסם הסודי של אסיה – אגוז ה’בטל’

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר