מגלגל...

סימני שאלה סביב התאבדות הרוקח האהוב, המוכר בענף הקנאביס

אחד מבתי המרקחת הפופולריים בתחום הקנאביס עצר את פעילותו בעקבות התאבדותו של הבעלים, הרוקח יריב דרזון ז"ל, שהיה דמות מוכרת ואהודה בענף. בתחילת החודש שעבר הצית את עצמו בחצר ביתו, יש הטוענים בגלל לחץ הרגולטור, ויש מי שחושב שמדובר בעניינים אישיים, נפשיים או עסקיים

יריב דרזון ז”ל, תושב הרצליה והבעלים עד לא מזמן של בית המסחר פארמזון ובית המרקחת דורון ברעננה, הפועלים שניהם בתחום הקנאביס הרפואי, התאבד בתחילת החודש שעבר לאחר שהצית עצמו בחצר ביתו בהרצליה. ההודעה על האירוע החריג עוררה שלל תיאוריות הנוגעות למעשה מכיוון שבין השאר, ככל הידוע, דרזון לא הותיר אחריו מכתב שמסביר את הסיבה למעשה.

יש המקשרים את התאבדותו של דרזון ז”ל לפגישה שנערכה חמישה ימים קודם לכן עם הרוקחת המחוזית אתי שטרן שאולי הלחיצה אותו, בעוד שאחרים תוהים אם הסיבה בכלל נוגעת לחייו האישיים, או לעניינים עסקיים, שכן ההתאבדות אירעה ימים ספורים לפני שהיה אמור לחתום על עסקה למכירת עסקיו תמורת כמה מיליוני שקלים לחברת אינטרקיור הישראלית, בעלת חברת קנדוק ורשת בתי המרקחת גבעול.

השיחה עם הרוקחת המחוזית שטרן, ממנה יצא לדברי מקורבים מוטרד מאוד, נקבעה בין השאר בעקבות סירובה הראשוני של שטרן לאשר לו למנות את אחת הרוקחות בבית המרקחת כרוקחת אחראית, לאחר שהרוקח האחראי הקודם עזב. לאחר שיחה עם המועמדת, שטרן סירבה לאשר את מינויה וקבעה שיחה עם דרזון בנושא. עד מועד השיחה התרצתה הרוקחת המחוזית ואישרה דווקא את מינויה של הרוקחת כרוקחת אחראית, אך למרות זאת, כך מספרים מקורבים לו, הוא יצא מהפגישה איתה “בפאניקה” לדבריהם.

“היה בטוח שהיא תסגור לו את העסק”

“הוא היה נראה כמי שבטוח ששטרן מתכוונת לסגור לו את העסק,” מספרים גורמים בתעשיה המעורים בפרטי המקרה. לדבריהם, בעקבות הפגישה דרזון אף מיהר להזמין סדרת ביקורות פנימיות לבית המרקחת במטרה לוודא בביטחון מוחלט שהכל כשורה, לקראת, אולי, ביקורת חיצונית שהעריך שעתידה לבוא בעקבות אותה שיחה. “הוא היה בפאניקה מטורפת, היה בטוח שהיא מגיעה מחר לביקורת,” ציינו. עם זאת הדגישו כי “בביקורת הפנימית הכל דווקא נמצא תקין, לא היו שום בעיות”.

יריב דרזון ז"ל
יריב דרזון ז”ל (צילום מסך: פייסבוק)

אין שום הוכחה לכך שהשיחה עם הרוקחת המחוזית היתה הטריגר להתאבדות ויש כאמור גם מי שחושב שדווקא סיבות אישיות, נפשיות, ואולי משפחתיות, היו אלה שהובילו למעשה הקיצוני. בניסיון לפרש את הסיבות למעשה מקורבים לדרזון מציינים את המקום בו הוא התאבד – דווקא בהצתה, דווקא בחצר ביתו, בגלוי ובנוכחות אחרים, ולא למשל בנטילת כדורים שהיו נגישים לו כרוקח בבית המרקחת למשל או למשל מול משרדי הרגולטור במקרה וזו היתה הסיבה. לדבריהם עובדה זו עשויה לכאורה לרמז על הסיבות האמיתיות לאירוע החריג.

אלמנתו של דרזון ז”ל, הילה פרדקין, שסירבה להתראיין לכתבה זו, קיבלה בינתיים את הבעלות על עסקיו של בעלה והיא זו שמבצעת בימים אלה את המכירה לאינטרקיור, אך מאחר והוא היה רשום כבעלים היחידי של עסקיו, נוצרה בעיה נוספת: משרד הבריאות והיק”ר לא מאשרים בינתיים את פעילות “פארמזון” ובית מרקחת “דורון” בתחום הקנאביס, מכיוון שנדרש אישור פעילות ספציפי בתחום הקנאביס לבעלים החוקי של חברות בענף ולא מספיקה הבעלות של אשתו על העסק שעליה אין עוררין. לאחר ההתאבדות, לא נותר בעלים אחראי רשמי ברישומי היק”ר והפעילות הוקפאה כך שבתי מרקחת אחרים, כולל למשל אלו של רשת Be של שופרסל, לא מקבלים סחורה חדשה שהזמינו מבית המסחר והמטופלים לא יכולים לרכוש קנאביס בבית המרקחת.

“הציל רבים, השיג תרופות לחולים, ויתר על עמלה”

בעיתונים המקומיים מתואר דרזון, אב לשלושה ילדים, כאדם אדיב ונדיב, וכרוקח בעל שם אשר תרם רבות לנזקקים ולחולים שידם אינה משגת. בדף הפייסבוק של בית המרקחת תיארו אותו לקוחותיו כ”איש יקר. אבידה גדולה” וכמי ש”תרם תרופות מצילות חיים, ויתר על רווחים והכל כדי לעזור להציל חיים” כמו גם כ”בעל לב עצום ורחב, תמיד עזר בשקט ובצנעה”.

מי שעבד איתו קרוב ל-25 שנה הוא פעיל חברתי מוכר בשם חיים מזרחי, שאמר לאתר מיינט: “כולם ידעו שהוא איש חייכן, אדיב, שעוזר למי שצריך, אבל אני יודע כמה איש חסד עצום הוא היה, כמה הוא נתן בסתר, בלי שאף אחד ידע או ישמע. אני מכיר אנשים רבים שפשוט הוא הציל את חייהם, ועשה זאת בשקט ובלי פרסום. זו אבידה גדולה מאוד וכאב גדול מאוד”.

מודעת האבל על מותו של דרזון ז"ל
מודעת האבל על מותו של דרזון ז”ל (צילום מסך: פייסבוק)

סגן ראש עיריית רעננה, ניר קריסטל, ספד לדרזון, אותו כינה “ה-רוקח של קרית שרת”. לדבריו דרזון “היה איש חסד אמיתי שעזר למטופלים רבים בכל רחבי הארץ להשיג תרופות מחוץ לסל במיוחד לטיפול בסרטן ולעוד מחלות קשות במחירים שווים לכל נפש תוך שהוא משיג אותן בזול מהיצרנים והיבואנים ומוותר על עמלת בית המרקחת שלו.”

  • אלמנתו של דרזון ז”ל, הילה פרדקין, ביקשה שלא להגיב לידיעה.
  • אגף הרוקחות והרוקחת המחוזית אתי שטרן סירבו למסור תגובה.
  • ממשרד הבריאות נמסר כי “אין ביכולתנו לענות בנוגע לעניינים משפטיים או מסחריים של עוסקים, כמו גם להתנהלות הרוקחות המחוזית במחוז זה או אחר”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר