סיכום וועדת הבריאות: יורחב השימוש בקנאביס רפואי – פרקינסון וטורט ייכנסו לרשימה

נצחון למחאת הקנאביס הרפואי – משרד הבריאות התקפל והודיע על הקלה בגזירות. ביום חמישי תתכנס וועדת ההתוויות לבחינת הכנסת פרקינסון וטורט לרשימה המזכה באישור רפואי.

אחרי שבועיים של מאבק עיקש נרשם נצחון למטופלי ומסורבי הקנאביס הרפואי בישראל – בדיון סוער שנערך היום בוועדת הבריאות של הכנסת בעקבות מחאת המטופלים ושביתת הרעב מחוץ לביתה של שרת הבריאות, נקבע כי 11,000 המטופלים הנוכחיים – גם אלו שאינם ברשימת ההתוויות הרשמית של משרד הבריאות – ימשיכו להחזיק את הרשיונות כרגיל. עוד סוכם כי מספר הרופאים הרשאים להמליץ על קנאביס רפואי יגדל מ-8 ל-20 עד סוף שנת 2013.

לכתבנו נודע עוד כי ביום חמישי הקרוב (30.5), תתכנס וועדת ההתוויות בכדי לדון בהכנסת פרקינסון ותסמונת טורט לרשימת התופעות המזכות באישור קנאביס רפואי ובאופן כללי הביעו במשרד הבריאות נכונות לשיתוף פעולה והרחבה של השימוש בקנאביס רפואי בישראל.

עם זאת, מאבק המטופלים טרם הסתיים. שובתי הרעב עדיין נמצאים מחוץ לביתה של שרת הבריאות ודורשים שינוי עקרוני יותר בגישה כלפי הקנאביס הרפואי. ביטול רשימת ההתוויות, הסמכת רופאים מומחים לאישור קנאביס רפואי, ביטול איסור מכירת מוצרי מזון, ביטול האיסור על צריכת התרופה מחוץ לכתובת המגורים, ביטול הצורך בבדיקות שגרתיות בכל רבעון ועוד.

סיכום הוועדה

את רשות הדיבור קיבל ראשון ח”כ אילן גילאון ממרצ שאמר כי לראייתו יש להתקדם לעבר מצב בו רופא מומחה יהיה רשאי לספק קנאביס רפואי למטופליו. “מטרתינו היא לעשות טוב לאנשים ולהקל עליהם,” אמר. “קנאביס היה חוקי במשך שנים רבות וההתעלמות שלנו מהכאבים של המטופלים בגלל חשש שנובע מדעות קדומות, היא לא הוגנת.”

לאחר מכן קיבל את רשות הדיבור נציג של קופת חולים “מכבי” שהתבקש לספר על המחקר החדש שערכה הקופה בשיתוף עם ד”ר יהודה ברוך ומצא כי שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% אחוז בצריכת תרופות. על אף נסיונות שכנוע חוזרים של ח”כ חיים כץ, סירב נציג “מכבי” לפרט על תוצאות המחקר. תוצאות המחקר פורסמו הבוקר בתכניתה של קרן נויבך ברשת ב’. להאזנה לחצו כאן.

תמר זנדברג, שהודתה לאחרונה כי השתמשה בקנאביס, אמרה גם היא כי יש לאפשר לרופאים מומחים לספק את הקנאביס כתרופה בדומה לכל תרופת מרשם אחרת. “אין מחלוקת על היעילות הרפואית של הקנאביס והעובדה היא שממשלת ישראל מחלקת אותו כתרופה,” אמרה.

ד”ר יהודה ברוך התייחס למחקר שערך עם קופת חולים ‘מכבי’: “אמנם המחקר שערכנו מראה ששימוש בקנאביס גורם לירידה בשימוש בתרופות רגילות, אך יש לבצע מחקר רחב ומסודר יותר בכדי לאשרר את הממצאים.”

אחריו דיבר יעקב כהן, אביו של ילד בן 7 הסובל ממחלת הסרטן, שהתחנן לשרה גרמן להקל על תהליך קבלת האישור הרפואי עבור ילדים חולי סרטן. “גבירתי שרת הבריאות – מדוע ילד צריך לקבל קנאביס כ”תרופת קו אחרון”? למה היה צריך להגיע איתו לתת משקל ואף רופא לא אמר שום דבר על קנאביס? למה להגיע לשם? גם אם לא למבוגרים, לפחות תקלו על הילדים.”

ד”ר ברקת שיף, מהרופאות הבולטות ביותר בתמיכתן בקנאביס הרפואי, סיפרה כיצד הקולגות שלה מתייחסים אליה כרופאה רכה מדי. “אני מוגדרת כ’רופאה שנותנת’ אבל אני גאה בכך,” אמרה. “כל ההתנהלות מסביב לנושא הקנאביס אינה מסודרת. הכל פרוץ ונעשה מרגע לרגע. כל התקדמות שהתבצעה נעשתה רק בגלל איום בתביעות לבג”צ ואיומים אחרים. במדינות מתקדמות כמו קנדה יש וועדה מסודרת שיצרה תקנון ברור כיצד לטפל בקנאביס רפואי. התקנון הזה הופץ לכל העולם ואנחנו יכולים וצריכים להשתמש בו. התקנון קובע את איכות התרופה ואת הבקרה עליה אבל לא מגדיר ‘התוויות’. האחריות צריכה להיות על הרופא המטפל.”

עוד אמרה שיף כי לרופאים בישראל אין כל נסיון או הבנה בקנאביס ולכן הם לא נותנים המלצות. “בביקורים שאני עורכת עם סטודנטים לרפואה הם רואים איך קנאביס עוזר לחולים. בעתיד, כשאהיה חולה, הם אלו שיתנו לי קנאביס,” אמרה. עוד התלוננה שיף כי משרד הבריאות חוזר על המנטרה לפיה אין מספיק מחקרים המוכיחים את יעילות הקנאביס מבחינה רפואית: “מדברים על מחקרים. אין סיכוי שיהיו מחקרים. הם יכולים לקחת 5, 10 ו-15 שנים ועולים הון תועפות.”

משה פייגלין פנה בזעם על נציגי משרד הבריאות: “אתם השתגעתם לגמרי, נפלתם על הראש. יקירתי השרה גרמן, את היית נחמדה כשבאת וישבת מולי לשמוע סיפור על צעיר שעבר 3 ניתוחי ראש ולא רואה באחת העין. הוא השתמש בקנאביס וחזר לחיים. ואת היית שם וראית. למה ההתעלמות?”

“מי כאן הלקוח של המערכת ושל משרד הבריאות? מי אמור לשרת את מי? מה אנחנו עסוקים בלחפש שורות במחקרים? קנאביס עוזר, יעיל ותורם לחולים ואתם מונעים את זה. לא יודע אם זה אטימות או רשעות או אינטרסים זרים אבל בשורה התחתונה זה לא ייתכן,” אמר פייגלין. “מי שמחליט מה חולה צריך – זה הרופא שלו. אם יש רופא מומחה שחושב שהקנאביס יכול לעזור למישהו, הוא רשאי לתת לו. הגשתי גם הצעת חוק על זה. אבל גם בלי הצעת חוק, משרד הבריאות יכול לתקנן תקנה שזה יינתן בסמכות רופא. השרה גרמן מתעקשת שלא, אבל בדקתי וזה אפשרי.”

“המצב היום הוא שהמערכת מדרגת את בריאותם של החולים בסדר עדיפויות שני אחרי הפחד מ’זליגה’. תחליטו – או שאתם משרד הבריאות, או שאתם משרד המשטרה. אם יש בעיה עם זליגה, זו בעיה של השר אהרונוביץ’, לא של שרת הבריאות. משרד הבריאות אמור לתת בריאות. אז תנו אותה,” סיכם.

צבי הנדל, יו”ר הרשות למלחמה בסמים, דיבר גם כן: “בעולם כבר עשו הרבה מהסמים לגאליים וכמעט כולם חזרו חזרה במדיניות,” אמר מבלי להביא דוגמאות לדברים. “אנחנו מובילים בעולם במרשמים לקנאביס רפואי ויש להיזהר בדברים שנאמרים כאן. מהדברים שלכם אפשר להבין שמשרד הבריאות הם רשעים וכל העולם מתקדם עם זה אבל זה לא המצב.” הנדל האשים כי חלק מהתומכים הם כלל לא סובלים אלא מגיעים למחאה רק כי אמרו להם להגיע.

אברי גלעד, אחד ממובילי המאבק לשחרור הקנאביס, הקריא מכתב של חולה ALS:

“עד לפני 4 שנים לא ישנתי ולא אכלתי. אחרי שקיבלתי אישור, חיי השתנו מקצה לקצה. אחרי 24 שנים שלא ישנתי יותר משעה רצוף אני ישן 5 שעות רצוף, נעשיתי נחמד, אני אוכל יותר. כן, קצת מתמסטלים מזה, וזה לא נורא. אנחנו לא מטיסים מטוסים. התהליך לקבלת הרשיון היה ארוך והיו הרבה קשיים והמינון לא מספיק תמיד לכל החודש. הנהלים החדשים הם מבחינתי סתירה מצלצלת. מה עם כל הקשישים והחולים הכרוניים? בטלו את הגזירות, הקלו עלינו. הקנאביס הוא מתנת האל ואינו פחות טוב מהתרופות אותן אתם נותנים לי”.

“זכינו לחיות בזמן מיוחד שבו חוזר טיפול ישן לארון התרופות ואנחנו מובילים בתחומינו בעולם בנושא זה,” אמר גלעד. “מדינת ישראל אומרת לחולי הפרקינסון שימשיכו לרעוד ולסובלים מכאבים שימשיכו לכאוב. מה שלמעשה המדינה אומרת למסורבים הוא לא להשתמש בתרופות רגילות אלא מפנה אותן לקנות את התרופה שלהם מסוחרי סמים. אתם אומרים לחולים – לכו לשוק השחור.”

גלעד סיפר על אביו ז”ל שסבל מאלצהיימר: “אבא שלי ז”ל היה סובל מאלצהיימר קשה והיה צורח ללא הפסקה. לפני שנתיים הייתי לראשונה בבית אבות בנען וראיתי כיצד קנאביס רפואי עוזר לקשישים. במחלקת האלצהיימר היה שקט, אנשים חייכו, מצבם השתפר,” אמר. “הפרוייקט אגב, נסגר. אולי כי שם גם יש זליגה,” עקץ גלעד.

“בכל העולם הבינו שהמלחמה בקנאביס היא מיותרת. בכל העולם מבצעים תהליך של לגליזציה. בדרום אמריקה, בארה”ב – וושינגטון וקולורדו, באירופה – בלגיה, צכיה, אנגליה – הבינו שנזקו של הקנאביס לא נורא כל כך. השאלה היא – האם תמורת הפיקוח והחשש מזליגה אנחנו מוכנים לבטל את המוסר של הטיפול באנשים חולים? האם הגיוני שהמדינה תיקח טיפול רפואי מחולה בגלל חשש שמישהו אחר יקבל את זה? לא!”

ח”כ מיקי רוזנטל פתח בגילוי אישי וסיפר בהתרגשות שהוא עצמו מטופל בתרופות כימיות לכאבים. “אני רוצה להודות – אני חי מרבית חיי עם תרופות נרקוטיות ואני מבין משהו בכאב – אני מבקש ממשרד הבריאות להיזהר שלא להפוך ל’ביטוח לאומי 2′ ובמגלל כמה חששות, להפוך את כולם לחשודים.”

רוזנטל אמר כי בשיחה שערך עם מנכ”ל משרד הבריאות, הובטח לו כי כל המחזיקים באישור רפואי ימשיכו להחזיק בו. “סיכמנו גם שקשישים סיעודיים יוכלו לקבל קנאביס רפואי באופן חופשי,” סיכם.

רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות, עידכן כי כל 11 אלף החולים שקיבלו עד היום רישיונות לקנביס רפואי יוכלו להמשיך לקבל אותו גם כעת. “לקחנו על עצמנו להסדיר את נושא הקנביס הרפואי, אך זה לוקח זמן‭,”‬ אמר גמזו. “זה לא שעצרנו את האישור לחולה מסוים. בחודשים הקרובים נדון באישור לפרקינסון ועד אז רופא יכול להגיש בקשה לעבוד לפי נוהל ‭ “29‬ (בקשה לתרופה שאינה רשומה בישראל – מ”י‭.(‬

על אף דבריו של פייגלין, כי בסמכותה של שרת הבריאות להורות על שינוי מדיניות והרשאה לרופאים מומחים לספק קנאביס רפואי, התעקשה גרמן כי אין באפשרותה לבצע זאת.

בתום הדיון סוכם כי נושא סמכות משרד הבריאות תיבחן בהמשך וכי תוקם וועדת משנה מטעם ועדת הבריאות של הכנסת שתקיים דיונים אינטנסיביים עם משרד הבריאות על מנת ללמוד את הנושא לעומקו, ותקבל דיווחים שוטפים מהמשרד במטרה לפקח שכל חולה שזקוק לטיפול בקנאביס יקבל אותו.

כאמור, מאבקם של המוחים טרם הסתיים ובעיות רבות עומדות בעינן.

לצפייה בדיון לחצו כאן.
לצפייה בקטעים נבחרים לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר