סטודנט תובע את המשטרה: “5 שוטרי מג”ב התפרצו לי לבית ללא צו חיפוש”

עבריינים במדים: חמישה שוטרי מג”ב התפרצו לדירתו של ג’ בכדי לבצע חיפוש אחר סמים אך סירבו להציג צו חיפוש ואסרו עליו לצלם את האירוע. כעת הוא תובע 30,000 ש”ח מהמשטרה.

רבים משוטרי ישראל עוברים על החוק באופן קבוע, כאשר במרבית המקרים נאלץ הקורבן – בדרך כלל אזרח מפוחד וחסר אונים – להשלים עם המצב. אך בשנים האחרונות, בעקבות כניסתן של הרשתות החברתיות אל חיינו, אנו מגלים יותר ויותר עדויות של אזרחים המכירים את החוקים ועומדים על זכויותיהם. לעתים זה עוזר והשוטר מתקפל, ולעתים הוא ממשיך בשלו ועובר על החוק ללא כל חשש.

צפו: שוטרים עושים חיפוש ברכב בניגוד לחוק

ג’, בן 25, סטודנט לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב ללא כל עבר פלילי, לא האמין למראה עיניו – חמישה שוטרי מג”ב נכנסו לדירתו ללא אישור וללא צו חיפוש והפכו את הבית בחיפוש אחר סמים. לאחר שאסרו עליו לצלם את האירוע ומשלא מצאו דבר, עזבו את הדירה והותירו אותו המום ופגוע. אך ג’ החליט לא לוותר והגיש השבוע תביעה אזרחית נגד משטרת ישראל על סך 30,000 ש”ח.

“לפני שבועיים ישבתי בחדרי ולפתע שמעתי דפיקות חזקות על דלת הדירה,” הוא מספר. “ניסיתי להציץ דרך חור העינית, אך הוא היה מכוסה מבחוץ כך שלא היה ניתן להבחין מי נמצא מעבר לדלת. פתחתי את הדלת ומולי עמדו 3 אנשי משמר הגבול. שאלתי אותם במה מדובר אך הם לא ענו לי ושאלו אותי (מבלי לנקוב בשמי!) אם אני גר בדירה הנ”ל. עניתי בחיוב. חזרתי על שאלתי ואחד מהם ענה לי: ‘אנחנו רוצים לעשות לך חיפוש בדירה, יש לנו חשד שיש בה סמים’.”

“לא צריך צו חיפוש”

“אני התעקשתי לראות צו חתום על ידי שופט המאשר את ביצוע החיפוש והם התעקשו שאין צורך בצו ושהם דורשים להיכנס,” מספר ג’. “ביקשתי בשנית שיראו לי צו חיפוש ושוב סורבתי בטענה ש’לא צריך צו חיפוש, תזוז לנו מהדרך’.”

לאחר דין ודברים קצר החליטו השוטרים להיכנס בכח. “הם לא הציגו צו ולא הסבירו על חשד סביר כלשהו,” הוא ממשיך. “הם פשוט הפעילו כח פיזי, דחפו אותי לכיוון פנים הדירה ודרשו שאתן להם להיכנס. המשכתי לדרוש צו חיפוש חוקי והם בתגובה הזעיקו תגבורת של עוד 2 שוטרי משמר הגבול תוך כדי איומים כלפי: ‘תהיה בשקט, אל תעשה לנו בלגן’. הם דרשו ממני לשתוק ולא להתנגד, המשיכו לדחוף אותי אל תוך דירתי עד שכל החמישה נכנסו ונעלו את הדלת אחריהם.”

“אסור לצלם”

לאחר שסירבו השוטרים לבקשותיו החוזרות להציג צו חיפוש, החליט ג’ לקחת יוזמה והוציא את מכשיר הטלפון הנייד שלו בכדי לתעד את האירוע. “הוצאתי את המכשיר הסלולרי והתחלתי לצלם,” הוא מספר. “אך כעבור שניות ספורות ציווה עליי אחד השוטרים לכבות את המצלמה מיד. כששאלתי אותו מדוע אסור לי לצלם, כי הרי לטענתם הם מבצעים ‘הליך חוקי’, הוא ניסה לחטוף מידי את המכשיר וציווה עליי להפסיק לצלם.”

צפו: השוטר מורה להפסיק לצלם:

כעבור 40 דקות מתחילת האירוע, לאחר שהפכו את תכולת דירתו וחיפשו גם בקטנוע שלו, עזבו חמשת השוטרים את הדירה והשאירו רק מסמך שבו נכתב כי בוצע חיפוש סמים על סמך “ידיעה על סחר בסמים” המתרחש בדירה זו. “לא נתפס דבר”, נכתב בהערות המסמך.

ג’ החליט לוותר על פנייה למח”ש (המחלקה לחקירות שוטרים) ולהגיש תביעה אזרחית כנגד משטרת ישראל על סך 30,000 ש”ח בגין עוגמת נפש וחדירה לפרטיות.

תביעה אזרחית נגד המשטרה

החוק קובע שבכדי להיכנס לדירתו של אזרח, על השוטר להציג צו חתום על ידי שופט או לכל הפחות להציג חשד סביר כלשהו. במידה וישנו חשד סביר כלשהו, אין כל סיבה מדוע שופט לא ייאשר חיפוש, ולכן, כאשר לא מוצג צו ולא מוצג חשד סביר, ניתן להניח שהחיפוש הוא בלתי חוקי.

מי שניסה בעבר להגיש תלונה במח”ש יוכל בוודאי לספר כמה קשה עד בלתי אפשרי התהליך ועד כמה הוא חסר משמעות במרבית המקרים ולכן עדיף לוותר על הפנייה למח”ש ולהגיש תביעה אזרחית כפי שמסביר עו”ד דקל-דוד עוזר במאמר “שוטר אלים? זה טוב ליהודים!“.

ראו גם: מני מזוז: “להתעסק עם סמים קלים זה בזבוז משאבים”
ראו גם: מעשן מריחואנה? עדיף שתהיה בשקט…

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר