מגלגל...

סופית: משלוחי קנאביס מבתי מרקחת – רק לאחר זיהוי רוקחי

בעקבות ביקורת פתע שערכה הרוקחת המחוזית באחד מבתי המרקחת, מבהיר כעת משרד הבריאות כי חל איסור על בתי מרקחת לבצע משלוחי קנאביס אלא רק עבור מטופלים שכבר ביקרו אצלם והזדהו בפניהם לפחות פעם אחת קודם.

נוהל שגיבשה היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) במשרד הבריאות יחד עם אגף הרוקחות אוסר על ביצוע משלוחי קנאביס רפואי מבתי מרקחת עבור מטופלים שלא ביקרו והזדהו לפחות פעם אחת קודם באותו בית מרקחת ממנו הם מעוניינים לבצע את ההזמנה.

עדכון (22.11.20): זיהוי רוקחי ראשון מותר גם באופן דיגיטלי.

הסעיף בנוהל שקובע זאת, שהינו חלק מחוברת ‘הספר הירוק’, “נעלם” עד כה מעיניהם של רבים מבעלי בתי המרקחת, בכוונה או שלא, וחלקם איפשרו בחודשים האחרונים משלוחי קנאביס עד הבית גם ללא פגישה קודמת עם המטופל.

למעשה, מבדיקה שערך מגזין קנאביס בשבועות האחרונים, עולה כי מעל 90% מבתי המרקחת מאפשרים משלוח קנאביס עד הבית גם כאשר מדובר במטופל שמעולם לא רכש אצלם קודם, ואפילו כאשר זה לו השימוש הראשון בקנאביס אי פעם.

מנגד, ישנם בתי מרקחת ש”נתפסו על חם”, והערה אף נרשמה להם בדו”ח רשמי, ולכן הפסיקו. אחרים, שהקפידו על כך מבעוד מועד וסירבו לבצע משלוחים למטופלים חדשים ולא מזוהים, נאלצו לספוג ביקורות שליליות על שאינם מאפשרים זאת.

בעקבות הבלבול, מבהיר כעת משרד הבריאות באופן רשמי וסופי: משלוחי קנאביס רפואי מבתי מרקחת עד בית הלקוח מותרים רק עבור מטופלים שכבר ביקרו והזדהו בפני הרוקח לפחות פעם אחת באותו בית מרקחת ממנו הם מבקשים להזמין משלוח.

ההבהרה לא באה מיד, ולא בקלות, אלא רק לאחר פניות חוזרות ליחידה לקנאביס רפואי ולרוקחת המחוזית, כולל מטעם עורכי דין המייצגים את חלק מבתי המרקחת אשר ספגו הערה שלילית כזו בגין מתן שירות זה בניגוד לנוהל.

לבסוף, לאחר דין ודברים, כולל התערבות בכירי משרד הבריאות, הוחלט להיצמד לנוהל הרוקחי. החלטה זו, דווקא בימי קורונה וסגרים, עלולה לפגוע בחלק מן המטופלים, שיאלצו להזמין משלוחים רק מבתי מרקחת בהם הם כבר ביקרו קודם.

הבלבול נוצר בגלל ניסוח מטעה של הסעיף הרלוונטי בנוהל IMC-GDP, הקובע כי:

איזה קנאביס אתה?

“מסירת מוצרי קנאביס למטופל באמצעות שליח יעשה רק לאחר שהמטופל הגיע לפחות פעם אחת לבית המרקחת, הציג רישיון מקורי לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות, הזדהה באמצעות תעודת זהות וקיבל הדרכה רוקחית מרוקח שעבר הכשרה מקצועית מאושרת (או שנקבע על ידי הרוקח שאין צורך בכך באשר מדובר במטופל שכבר קיבל הדרכה כאמור או מכל סיבה אחרת לפי שיקול דעת הרוקח)”.

כפי שניתן להבחין, בסוף הנוהל, בסוגריים, מופיעה הסתייגות שעשויה להטעות לחשוב שהרוקח רשאי לקבוע כי “אין צורך בכך”. חלק מבתי המרקחת הבינו כי מתאפשר להם לקבוע שהנוהל לא מחייב, אך משרד הבריאות מבהיר כעת כי המלל בסוגריים מתייחס לנושא ההדרכה בלבד, ולא לנוהל המשלוח כולו, שעדיין תלוי פגישה פרונטלית אחת לפחות.

הסיבה לנוהל, שדומה לו קיים גם בתרופות, כך על פי יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו, היא “שהרוקח הוא האחרון ש’נוגע’ במטופל לפני השימוש בתרופה, אז לפחות בפעם הראשונה חשוב שיהיה תישאול רוקחי. ככה זה גם בתרופות. אני חושב שזה נוהל חשוב מבחינה מקצועית. כל הנושא של ‘וירטואל מדיסין’ הופך לפופולרי אבל אני חושב שאין תחליף ל’נגיעה’ במטופל לפחות פעם אחת. לדעתי אפילו עדיף פעם בשנה”.

למרות שבתחילה היא בעצמה טעתה בסוגיה, ועל אף שרבים מבתי המרקחת פועלים שלא לפי הנוהל, מבהירה היחידה לקנאביס רפואי כי אין בכוונתה לפרסם עדכון בנושא זה לרוקחים או תיקון לנוסח הסעיף הרלוונטי בנוהל, שכן לדבריהם “הנוהל ברור, משלוח בפעם הראשונה מחייב הגעה פיזית והזדהות”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר