מגלגל...

סופה של חברת יוניבו הגיע: המנכ”ל גולן ביטון צפוי להיות מפוטר

בית המשפט קיבל היום את עמדת מחזיקי אגרות החוב של יוניבו שלא הסכימו לבקשת החברה לקבל ארכה של 60 ימים לפני ההכרזה על חדלות פירעון. המשמעות: החברה צפויה לעבור פירוק תוך שהיא עוברת לניהול נאמן וכונס נכסים שאמור למכור את נכסיה ולפטר מתפקידו את המנכ"ל גולן ביטון

חברת יוניבו (Univo) אומנם לא דיווחה זאת לבורסה עדיין, אך למגזין קנאביס הגיעו מסמכי פרוטוקול הדיון שנערך בעניינה היום (ג’) בבית המשפט, במסגרתו קבע השופט יעקב פרסקי כי בקשת החברה משבוע שעבר לעיכוב ההליכים לחדלות פירעון למשך 60 יום נדחית, וזאת בעקבות ההתנגדות של עו”ד גיא גיסין, המייצג של בעלי אגרות החוב.

כזכור, יוניבו, שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שימש כנשיאה לאורך השנים האחרונות, הגישה את הבקשה לעיכוב הליכים בעקבות חובות עתק של כ-63.5 מיליון שקלים, בין היתר לבעלי אגרות החוב של החברה (24 מיליון שקלים), לחברת טילריי (20 מיליון שקלים), לבנק מזרחי (12 מיליון שקלים בעת הגשת הבקשה) ולקבוצת אביסרור (7.5 מיליון שקלים).

החברה, בעצם הגשת הבקשה, ניסתה למנוע פתיחת הליכי הוצאה לפועל מיידיים של הנושים נגדה, בעקבות החובות האמורים, ותיכננה לנסות ולמכור את חלק מנכסי החברה, בראשם המפעל, במהלך 60 הימים, תוך שהיא ממשיכה להפעיל את חוות הקנאביס בה היא מחזיקה 51% (“חוות עמית”) באופן רווחי במטרה לשלם את חובותיה – דבר שקשה מאוד לראות כיצד תעשה.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
סוף הדרך בענף הקנאביס: גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול “חוות עמית” (צילום: אוהד שביט)

עם זאת, מגזין קנאביס חשף לראשונה בשבוע שעבר כי מספר גופים שלטענת החברה הגישו הצעות לרכישת הנכסים, כבסיס לבקשה לארכה, טוענים כי הם כלל לא הגישו את ההצעות האמורות. בשיחה עם משקיעים בשבוע שעבר ציין המנכ”ל ומייסד החברה גולן ביטון הצעה קונקרטית אחת, לדבריו היחידה “עם מספרים”, שקיבל לכאורה מחברה שאת שמה לא הסכים לחשוף.

היום התגלה כי אכן נתקבלה הצעה כזו, לפחות כך נדמה, מצד עו”ד חגית ויינשטוק בשם חברה שאת שמה היא לא היתה מוכנה לחשוף. ההצעה היא של 3.5 מיליון שקל לרכישת מפעל החברה ובית המסחר, כאשר על החברה היה להחליט עד ל-13.12, כלומר היום, האם היא מעוניינת בעסקה או לאו – דבר שלא קרה.

חלק מההצעה שניתנה ליוניבו לרכישת המפעל ובית המסחר
חלק מההצעה שניתנה ליוניבו לרכישת המפעל ובית המסחר: 3.5 מיליון שקל למפעל + בית המסחר, בתנאי שהם נקיים מחובות

ההצעה הזאת “בעייתית” לא רק בגלל שהיא למעשה פגה היום, אלא שהיא מתחברת גם בדיוק לדבר שהתרענו לגביו בכתבה שנגעה להסדר החוב שהציעה יוניבו, ממנו עולה כי היא העריכה שמכירת המפעל תספיק לכיסוי החוב שלה לבנק מזרחי, העומד על כ-11.3 מיליון שקלים, דבר שכבר אז נראה מופרך לאחר שיוניבו כבר הסכימה להצעה קודמת של כ-7.5 מיליון, שנפלה. 

עוד עולה מההצעה של ה-3.5 מיליון שקלים, שכמובן רחוקה מאוד מלכסות את החוב של ה-11.3 מיליון שקלים לבנק מזרחי, שאחד התנאים בה הוא שהיא לא כוללת חובות ספקים שיש למפעל, שמוערכים בכמה מיליוני שקלים. כלומר, אם מנכים את החובות השוטפים של המפעל, יוצא כי יתכן מאוד שההצעה הזו כלל לא תזרים לקופת יוניבו ולו שקל אחד.

עו”ד גיסין, נציג מחזיקי האג”ח כאמור, טען בדיון כי מתוצאות ההצבעה שהתפרסמו אתמול בשעות אחר הצהריים, עולה כי כלל מחזיקי אגרות החוב, מלבד קבוצת אביסרור המחזיקה גם מניות של חוות עמית החבה לה גם כ-7.5 מיליון שקלים, מתנגדים למתן העיכוב של 60 הימים, שלכאורה אמור לעזור לבעלי החוב לראות את כספם בחזרה.

נראה מהדברים כי מחזיקי אגרות החוב לא מסכימים עם הקביעה הזו, שמקורה בחברת יוניבו. לטענתם, בקשת החברה לעיכוב הליכים לא תיטיב עמם. כמו כן, עו”ד גיסין לא היה מרוצה מכך שתשלום בסך כ-500 אלף שקלים, בגין הקצאת מניות שבוצעה עבור יו”ר החברה חיים הורוביץ, הועבר לחשבון של בנק מזרחי במקום לחשבון של בעלי האג”ח בבנק הפועלים.

עו”ד גיסין טען עוד כי דרש בזמן אמת מהחברה שלא להעביר את הסכום הזה לבנק מזרחי, שכן יש לחלק את הסכום הזה שווה בשווה בין בעלי החוב ולא ספציפית רק לבנק מזרחי. לטענת עו”ד גיסין מדובר אף בהפרה של הסכם לכאורה עליו חתומה יוניבו ובו נכתב שכל חוב יועבר ראשית לחשבון בבנק הפועלים.

“מה שרוצה בעל השליטה (גולן ביטון, מ.ק), שלא פותר את העניין, זה להמשיך להחזיק בשליטה ולהיות במצב שאין עליו את הפיקוח,” אמר. “יש חוסר אמון בין מחזיקי אגרות החוב מול הנהלת החברה”.

הוא הוסיף וציין את הטענה, שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס, לפיה יש חשש שסמנכ”לית הכספים לשעבר של החברה, מורן עטר, קיימה לכאורה מערכת יחסים אישית עם גולן ביטון המנכ”ל בזמן שהחברה דיווחה על שני מענקים בהיקף כולל של כ-352,800 שקלים שניתנו לה בידי החברה, תוך מה שעלול לעלות לכדי יחסי מרות וניגוד עניינים – דבר שהחברה הכחישה.

בשורה התחתונה, לדברי עו”ד גיסין לא ניתן לסמוך על הבטחות יוניבו, ולראייה העובדה שהחברה לא דיווחה על הערת עסק חי ברבעון הראשון של 2022, דבר שרשות ניירות ערך חייבה אותה לאחרונה לדווח בדיעבד כשגילתה זאת בעצמה. “זה שזה עילת תביעה נגד ההנהלה, אני שם את זה בצד,” אמר, “אבל ברור שתחזיות החברה לא נכונות”.

כעת, בעקבות אי מתן עיכוב ההליכים ל-60 ימים, והחובות הכבדים שברור שאין קופת יוניבו יכולה לכסות, צפוי בתקופה הקרובה להתמנות נאמן לחברה, שצפוי בתורו לפטר כנהוג את מנכ”ל החברה גולן ביטון, ולנסות למכור חלק ניכר מנכסיה, תוך כדי פירוק החברה במטרה לשלם את החובות.

על כל פנים, נראה כי החלטה זו של בית המשפט מהיום, סותמת את הגולל על חברת יוניבו כפי שאנו מכירים אותה היום. מהחברה נמסר בתגובה: “החברה תפעל בהתאם להחלטת בית המשפט”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר