סוף עידן הקפה? חוקרים מעריכים שצמחי הקפה ייכחדו תוך 70 שנה

מכורים לקפה? אולי כדאי להתחיל לאגור. חוקרים מעריכים שבעוד 70 שנה ייכחדו צמחי הקפה מן העולם עקב שינויי אקלים, ביאור יערות ומגפות חרקים ומזיקים.

מכורים לקפה? תתחילו לאגור!

מקורם של צמחי הקפה מסוג ‘ערביקה’ הוא בתימן ובאתיופיה. אותם צמחים מהווים היום כ-70% אחוזים מצריכת הקפה בעולם וניתן למצוא אותם היום רק במספר מצומצם של הרים באתיופיה ובסודאן. מחקר שנערך ב”גנים הבוטניים המלכותיים” בעיר קיו שבדרום-מערב לונדון, אנגליה, מעריך כי בתוך פחות מ-70 שנים, ייכחדו צמחי הקפה מפני כדור הארץ בעקבות שינויים אקלימיים קיצוניים.

צמחי קפה ערביקה
צמחי קפה ערביקה

קפה הוא המוצר השני ברשימת המוצרים הנצרכים ביותר בעולם (אחרי נפט). שווי ייצואו מוערך במעל 16 מיליארד דולר בשנה ומחירי הקפה הולכים ועולים לאורך השנים, כשהשנה מחיר הקפה הוא הגבוה ביותר ב-30 השנים האחרונות, תוצאה של דרישות שוק גדלות ותפוקה נמוכה. מומחים מזהירים כעת, שאם ייכחדו יערות ה’ערביקה’, מחירי הקפה ירקיעו שחקים.

ראו עוד: מכונית העתיד: מיוצרת מהמפ ומתודלקת בקפה

אארון דייויס, ראש צוות המחקר בגנים הבוטניים בלונדון, אמר: “חשוב ביותר שנצליח לשמר את הערביקה ולאפשר לה לגדול באזורים הטבעיים שלה. ללא אותם מאגרים, תעשיית הקפה תיפגע קשות.”

פולי קפה קלויים
פולי קפה קלויים

“לפי הבדיקות שערכנו, לשינויים הנוכחיים באקלים עלולים להיות השלכות קשות על צמחי הקפה,” אמר דייויס. “במקרה הגרוע ביותר להערכתנו, ייעלם הקפה מפני כדור הארץ בתוך 70 שנים.”

גם זה בטח יעניין אותך

צמחי קפה גדלים באזורים טרופיים מסביב לעולם, כשבערך 70 מדינות עוסקות באופן כזה או אחר בהפקת קפה ומעל 26 מיליון בני אדם עובדים באחת התעשיות הגדולות ביותר בשוק.

מחקרים על קפה – מה העכבישים חושבים?

מחקרים אחרונים שנערכו על צריכת קפה, מראים כי מצד אחד, במחקר שנערך בתחילת השנה (2012) נמצא כי שתייה של 6 כוסות קפה ביום יכולה להאריך את החיים בעד 15% אחוז (מקור), אבל מצד שני במחקר אחר שנערך לפני חודשיים, נמצא ש-3 כוסות קפה ביום עלולות לפגוע בראייה (מקור).

במחקר מעניין אחר, שנערך בסוכנות החלל נאס”א בשנת 1995, מצאו החוקרים שייתכן ואנשים רבים המאובחנים כלוקים במחלות נפש, בעצם מושפעים מעודף קפאין בדם.

החוקרים סיממו קבוצה של עכבישים במגוון סוגי סמים כולל LSD, מריחואנה, ספיד וקפאין. עכביש המריחואנה עשה עבודה טובה עד שנמאס לו והפסיק באמצע. עכביש הספיד עשה את כל העבודה במרץ אבל לא הקפיד על תצורת הקורים. עכביש ה-LSD טווה קורים פסיכאדליים ויפים במיוחד אך לא יעילים לתפיסת חרקים. להפתעתם של החוקרים, דווקא עכביש הקפאין עשה את העבודה הגרועה ביותר מכולם ולא הצליח לטוות אפילו תא קורים אחד כמו שצריך.

עכבישים על סמים
עכבישים על סמים

צפו בוידאו: עכבישים על סמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר