סוף לשמן RSO בישראל? חולי סרטן לא יקבלו יותר מ-50 ג’ קנאביס

משרד הבריאות מצמצם את כמויות הקנאביס שמקבלים חולי סרטן מהן הם מפיקים שמן מרוכז (RSO) בניסיון לטפל בסוגי סרטן שונים. הרופא המנפק את הרישיונות ננזף פעם נוספת ונאסר עליו לרשום יותר מ-50 גרם בחודש, לעומת 100 ג’ ויותר שרשם עד כה.

בשנים האחרונות מתרחבת בישראל תופעת השימוש בשמן קנאביס מרוכז כניסיון טיפול עצמי בסוגי סרטן. השמן מופק בתהליך מיצוי של פרחי קנאביס ומכיל אחוז גבוה של THC, והפך לתקווה עבור חולים שנחשפו לסיפורים מרגשים כמו זה של צוללן השייטת בקישון יהודה הבר.

על מנת להפיק את השמן, המכונה ‘שמן RSO‘, נדרשות כמויות גדולות יחסית של קנאביס, זאת בכדי להגיע לתוצרת שתספיק לתקופה של מספר שבועות בהתאם לפרוטוקול הטיפול שפיתח מפיץ הבשורה – החוואי הקנדי ריק סימפסון שעל שמו נקרא השמן.

פרוטוקול טיפול בשמן ריק סימפסון (RSO)
חולי סרטן מפיקים לעצמם שמן קנאביס מרוכז

למזלם של חולי סרטן רבים שמעוניינים לנסות טיפול זה בעצמם, נמצא רופא אחד, מומחה בנוירולוגיה עם תת התמחות בנוירו-אונקולוגיה, שהסכים לרשום עבורם גם 100 גרם קנאביס בחודש ולעתים אף יותר מכך.

כמה מאות חולים כאלה כבר קיבלו מהרופא, ד”ר ג’וני גרינפלד, את הרישיונות המיוחדים. לאחר מכן הפיקו לעצמם, או בעזרת ליווי מקצועי, את מה שיש המאמינים שהוא תרופה לפחות לחלק מסוגי הסרטן – למרות שאין לכך כל הוכחה במחקר מסודר.

עליית מדרגה

אך משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי לא אוהבים את התופעה המתרחבת, וכבר בתחילת החודש חשפנו כי מנהל היק”ר יובל לנדשפט הורה לד”ר גרינפלד להפסיק את ניפוק הרישיונות של יותר מ-100 גרם קנאביס.

גם זה בטח יעניין אותך

כמו כן נאסר עליו אז לקבל עוד מטופלים שאינם מאושפזים בבית החולים בו הוא עובד (‘אסף הרופא’) בלבד.

ג'וני גרינפלד
“המלאך” – ד”ר ג’וני גרינפלד (תמונה באדיבות העמותה לצמחי מרפא)

אך לפני מספר ימים נרשמה עליית מדרגה במאבק של לנדשפט והיק”ר ברופא המכונה על ידי מטופליו “מלאך”, כשהוא זומן לפגישה וננזף על כך שהוא מנפק כמויות גדולות מדי של קנאביס למטופליו.

על פי ההנחיות החדשות שניתנו לד”ר נאסר עליו מעתה לרשום רישיונות של למעלה מ-50 גרם קנאביס בחודש ולהתחיל תמיד במינון התחלתי של 20 גרם בחודש בלבד.

בנוסף נאסר עליו גם לחדש רישיונות של מטופלי קנאביס שכבר מחזיקים ברישיונות של 50 גרם ומעלה – גם אם הם מטופלים אצלו בבית החולים כנדרש.

מה יעשו המטופלים שמשתמשים בכמויות אלו עבור הפקת שמן ורישיונם פג?

“אני באמת לא יודע מה להגיד,” אומר ד”ר גרינפלד הבוקר בשיחה עם המגזין. “אני לא יכול לדבר על מה היה בפגישה כי זה סודי ואני מעדיף לא לפתוח חזית מול משרד הבריאות, הם גם ככה מאוד לא מרוצים מהעניין הזה”.

עוד מסביר ד”ר גרינפלד כי לדעתו המקצועית “הקריטריון למתן כמויות וסוגים של קנאביס צריך להיות התגובה שלהם לטיפול ולא מידת ההתאמה לתכתיב מנהלי שרירותי” וכן כי “יש מקרים שנצפתה לכאורה הטבה שניתן לשער שהופיעה משנית לטיפול עם המיצוי”.

“יש כאן אג’נדה”

חשוב לציין כי השימוש במינונים הגבוהים של הקנאביס חיוני לרווחתם של המטופלים ללא קשר ליכולת לרפא את הסרטן וכן שאיסור על חולים לפנות לרופא על פי בחירתם סותר את חוק זכויות החולה.

מהלך זה מצטרף לדיווח שלנו מלפני מספר חודשים על הודעת משרד הבריאות כי הפקה עצמית של שמן קנאביס על ידי מטופלים בעלי רישיון שימוש הינה עבירה על החוק. מנגד גורמים משפטיים פרטיים עמם שוחחנו הבהירו שלהבנתם אין איסור שכזה בפקודת הסמים ועל כן זה מותר.

מטופל קנאביס רפואי ותיק עמו שוחחנו מסביר הבוקר כי לדעתו מדובר באג’נדה של היק”ר, שרוצים לצמצם את כמויות הקנאביס הניתנות ברישיון, בין השאר כדי להעביר אותם לטיפול בבתי מרקחת.

“מדובר בניסיון שלהם להפחית את ממוצע הכמות החודשית ברישיונות הקנאביס של כלל המטופלים,”אמר, “זאת כדי שיוכלו לטעון אחר כך שהמחירים בבתי המרקחת לא עלו – שהרי המחירים עולים רק לבעלי רישיונות של יותר מ-30 גרם”.

כזכור השבוע פורסם כי היחידה לקנאביס רפואי היא הגוף המוביל במספר התלונות המוצדקות נגדו, כך לפי דו”ח נציב תלונות הציבור של מבקר המדינה.

משרד הבריאות סירב להגיב לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר