סוף לסחבת עם טופס קנאביס חדש? לא ממש

דיווחים בהם מובטח כי בקרוב מאוד יהיה סוף לסחבת בטיפול בבקשות לקנאביס רפואי פורסמו בתקשורת במהלך היום. האמת רחוקה מהכותרות כרחוק מזרח ממערב

“פרסום ראשון: משרד הבריאות השלים את ההיערכות ומהשבוע הבא יוגשו הבקשות לאישור קנאביס רפואי דרך אתר אינטרנט,” נכתב בכותרת הידיעה שפירסם הבוקר (27.1) ד”ר איתי גל, כתב הבריאות של YNET.

איתי גל
ד”ר איתי גל

בכתבה מספר גל בהתרגשות כי “משרד הבריאות יפתח בשבוע הבא אתר אינטרנט דרכו ימלאו רופאים את הבקשה לאישור קנאביס רפואי עבור מטופליהם. הבקשה תועבר מיידית לאישור – הליך שיוביל משמעותית לקיצור משך ההמתנה.”

אך למעשה, כפי שקורה עם מרבית כתבותיו של ד”ר גל, גם בידיעה זו ישנם אי-דיוקים ואמירות שווא חסרות בסיס.

לא אתר ולא חדש

ראשית, כלל לא מדובר באתר חדש, אלא בטופס מקוון הדומה לזה שישנו גם היום (נכנס לתוקפו במאי 2013) וגורם לקשיים עצומים בקרב הרופאים שמתלוננים עליו באופן קבוע.

לוגו משרד הבריאות

“לא מדובר באתר אינטרנט אלא בטופס מקוון בין הרופא הממליץ לרופא המאשר,” נמסר ממשרד הבריאות עצמו. “הטופס החדש יהיה בטכניקה פשוטה יותר שבה ניתן יהיה לצרף מסמכים סרוקים לבקשה.”

דוברות המשרד הוסיפה כי: “על פי הפרסום ב-Ynet זה נראה כאילו מדובר באתר שכל אחד יוכל להגיש בקשה דרך האתר אבל זה ממש לא העניין. מדובר בערוץ תקשורת בין הרופא למשרד הבריאות.”

שנית, כמובן שמשך ההמתנה לאישור לא יקוצר בעקבות שינוי זה, שכן מרבית בעיות הביורוקרטיה, אינן נגרמות בגלל הטופס עצמו, אלא בגלל הדרך שהוא צריך לעשות מהרופא, אל משרד הבריאות, אל יק”ר ובחזרה אל הרופא – בפקס.

גורם בכיר במשרד הבריאות הקשור למערכת המחשוב של המשרד הסביר כי גם הטופס המקוון החדש, בדומה לטופס המקוון הישן, ייאלץ להגיע במקביל יחד עם חתימה מקורית של הרופא והחולה, בפקס אל משרד הבריאות.

“כן, הטופס המקוון החדש יישלח ישירות אל משרד הבריאות, אך אינו יהיה בעל כל ערך עד שלא יגיעו המסמכים המקוריים בפקס,” הוסבר.

ה”חידוש” היחיד בכל הסיפור הוא שדרוג מסויים שיאפשר לרופאים “להצמיד” לטופס המקוון את המסמכים הרפואיים של החולה המטופל לו הם ממליצים טיפול בקנאביס.

לא, זה לא ישים “סוף לסחבת”

זה נפלא שכעת הרופאים יוכלו להצמיד את המסמכים הסרוקים לבקשה בטופס המקוון, אבל זו היתה רק אחת הבעיות בערימת הבעיות הקיימות עם הנוהל הנוכחי.

מרבית הרופאים עדיין נתקלים בבעיות רבות עם הטופס:

  • התקנת סרגל הכלים להורדת הטופס דורשת שימוש בדפדפנים מאוד מסויימים שלעיתים אינם מותקנים במערכות המחשוב של מערכות הבריאות הציבוריות.
  • במידה והאינטרנט נופל – באחד הצדדים, זה של הרופא או זה של משרד הבריאות (עקב סופת שלג למשל…) – לא ניתן להעביר את הבקשות ויתרה מכך – מה שכבר נרשם, הולך לאיבוד ולא נשמר.
  • רשימת הישובים שמופיעה בטופס אינה מכילה את כל הישובים ולא ניתן לרשום ידנית.
  • האבחנות שמופיעות בטופס לא קשורות לקנאביס (אבחנות על הריון וכד’).
  • באזור שיוך הכאב לחלק בגוף חסרים חלק מהאיברים כגון, כפות ידיים ורגליים, פנים, ראש, מרפקים וברכיים.

מה קורה כאן?

זוהי דוגמה נוספת כיצד הציבור הכללי מקבל מסרים מהתקשורת – בדרך כלל מ-Ynet – כאילו הכל בתחום הקנאביס הרפואי עובד לעילא.

מה שבתקשורת לא מבינים, בעיקר בגלל שמשרד הבריאות מסמא את עיניהם, הוא שאותה “סחבת” לא נגרמת בגלל טופס כזה או אחר, או בגלל שיש רק 14 רופאים ולא 30. הסיבה לסחבת היא שמשרד הבריאות לא מצליח לעמוד בקצב הדרישות המוגשות מאחר וחלק גדול מהן נידונות כ”חריגות” מאחר ואינן עומדות ב”רשימת ההתוויות” המשתנה וגם כמובן מאחר והמשרד מסרב להעביר תקציבים מתאימים ליק”ר ולצוות המשרד שעונה לטלפונים ומקבל את הפקסים.

התוצאה היא ששתי פקידות קורסות תחת עומס הבקשות, מאבדות את חלקן ומבלבלות את חלקן האחר. וזה מבלי שציינו את בעיית החסיון הרפואי שנרמס כאן ללא בושה מאחר ולעתים פקסים עם מידע רפואי נשלחים למספרים שגויים.

משרד הבריאות ממשיך לפרסם בתקשורת את אותן סיסמאות שגורמות לציבור הרחב לחשוב שהכל מתנהל כשורה, זאת כמובן כדי למנוע “התלקחות” של מחאות, כשברקע, בפועל, הדברים הם הפוכים לחלוטין.

מומלץ לקרוא פירוט נרחב של התופעה בכתבתה של שירן גונן “יעל גרמן: טרגדיה של טעויות“.

אגב, מספר רופאים עימם שוחחנו מציינים כי גם במקרה הזה, כמו במקרים קודמים, הם שוב מקבלים את המידע החדשותי מגורמי התקשורת במקום ממשרד הבריאות…

ראו גם: משרד הבריאות מתקפל: יבוטלו הסעיפים החדשים בטופס הבקשה לאישור קנאביס רפואי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר