סוללות קנאביס להטענת הסמארטפון בשניות

המפ (קנבוס), הקנאביס התעשייתי, יכול לשמש כמקור אנרגיה מצוין ולשנות את שוק פתרונות שימור האנרגיה. מחקר מצא שסוללות קנאביס מסוגלות לטעון את הסמארטפון מאפס למאה בשניות בודדות, ואף לשנות את התפיסה המקובלת בתעשיית האנרגיה כלפי זרם חשמלי בכלל.

מחקר שנערך בשנת 2014 והוצג בדיון של ‘החברה האמריקנית לכמיקלים’ (ACS), מצא כי סיבים של צמח הקנבוס (המפ – קנאביס תעשייתי ללא השפעה פסיכואקטיבית) הינם יעילים ביותר בהפקת אלקטרודות פחמן המשמשות לאגירת אנרגיה ושווים ביכולת שימור האנרגיה שלהם לסיבי גרפן – חומר המשמש כיום למילוי סוללות.

ד"ר דייויד מיטלין
ד”ר דייויד מיטלין: “המפ יעיל בשימור אנרגיה וזול עד פי 1,000 מגרפן”

ד”ר דייויד מיטלין מאוניברסיטת ‘קלרקסון’ בניו יורק, הוא אחד המדענים שלקחו חלק במחקר ובהצגת תוצאותיו מול מנהלי ה-ACS. בדברים שנשא דייויד בפגישה אחרת של החברה הוא ציין כי סוללות המפ מכילות פוטנציאל חשמלי אדיר ומסוגלות לטעון סמארטפון רגיל בשניות בודדות.

סוללות קנאביס – לטעינת סמארטפון בשניות

לפי התיאוריה שהציג ד”ר מיטלין, תאים חשמליים המבוססים על סיבי המפ יהיו מסוגלים לשנות את אופן זרימת האלקטרונים המקובל כיום, וליצור עתיד חדש וזוהר בשוק פתרונות שימור האנרגיה. התאים החדשים מבוססי ההמפ נקראים ‘סופר קבלים’ (Super Capacitors).

על ידי חימום של סיבי המפ הצליחו החוקרים לארגן מחדש את אטומי הפחמן שבצמח לכדי ננו-יריעות דו מימדיות ודקיקות, בהן השתמשו לאחר מכן כאלקטרודות (מוליכי חשמל) בסוללות המיוחדות בעלות קיבולת העל.

בהשוואה לסוללות נטענות רגילות העשויות מליתיום למשל, להן לוקח פרק זמן של מספר שעות בכדי להיטען במלואן, מסוגלות סוללות מבוססות המפ להיטען בשניות ספורות על ידי תהליך חשמלי שנקרא ‘פריקת-על’.

אייקון סוללה מלאה במכשירי IOS
סוללות קנאביס: מאפס למאס בשניות בודדות

“פתרונות מבוססי המפ מספקים אנרגיה בכמות של עד פי שלושה מהפתרונות המתחרים הקיימים בשוק,” נכתב בפרסום של ה-ACS משנת 2014.

עם זאת ישנה גם בעיה והיא הכנסתם של סיבי ההמפ ושילובם לתוך ‘תאי על’ חשמליים שיאפשרו את שינוי הגישה המדובר כלפי עולם האנרגיה. זהו הפרויקט המדעי עליו עובד צוות של דייויד בימים אלו באמצעות החברה שהקים הנקראת ‘אלטא סופרקאפס‘ (Alta Supercaps).

צפו: טעינת סמארטפון בשניות בודדות על ידי ‘תאי על’

המפ – אנרגיה ירוקה וזולה

היתרון של שימוש בסיבי המפ במקום סיבי גרפן הם ברורים: מדובר בחומר טבעי הגדל בקלות ובעלויות נמוכות ביותר. הוא עמיד יותר בטמפרטורות קיצוניות ויכול לשרוד תנאים קשים ביותר.

פתרונות האנרגיה המשלבים סיבי המפ לא רק יעילים בשימור אנרגיה, אלא גם זולים עד פי 1,000 מגרפן. המקור להבדלי המחירים נובע מההוזלה המשמעותית בחומר הגלם העיקרי וכן מהשימוש בחומרים מתכלים וירוקים אחרים.

למרות יתרונותיו הרבים של ההמפ, שיכול לשמש כחומר גלם יעיל וזול למגוון תעשיות מלבד תעשיית האנרגיה, גידולו במדינות מסויימות עדיין אסור בשל שייכותו למשפחת הקנאביס. בישראל טען משרד הבריאות בחודש שעבר כי “אין הצדקה לאשר גידול המפ בשטחי המדינה“.

ראו עוד:
המפ (קנבוס) לניקוי פסולת גרעינית
הסוללה שתשדרג את מגדלי הקנאביס
בטון המפ – חומר הבנייה החזק בעולם
ביקור בשדות ההמפ החוקיים של קולורדו

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר