סוכת מחאה הוקמה מול ביתו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי

לאור המחסור בקנאביס ועליית המחירים החדה הגיעו לפנות בוקר מטופלי קנאביס רפואי אל רחוב האתרוג בראש העין, מול ביתו של מנהל היק"ר יובל לנדשפט, והקימו סוכת מחאה בה הם מתכוונים לשהות עד צאת החג. "חולים נותרו ללא תרופה," הם מעידים.

לכבוד חג סוכות הוקמה הלילה (ה’) סוכת מחאה ברחוב האתרוג, ראש העין, מול ביתו של מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט. לדברי המטופלים, בשיחה עם מגזין קנאביס, המחאה קמה בעקבות שורת מחדלים ברפורמה בענף, שהובילו למחסור חמור בקנאביס רפואי ולעליית מחירים חדה בבתי המרקחת.

הקמת סוכת המטופלים במהלך הלילה
המטופלים הקימו את הסוכה מול ביתו של מנהל היק”ר יובל לנדפשט, הלילה ברחוב האתרוג, ראש העין

בתחילת השבוע אמנם החליט בג”ץ כי על חברות הקנאביס הרפואי להמשיך לספק את הקנאביס למטופלים במתכונת האסדרה הישנה, כלומר במחירים של עד 370 ש”ח לחודש למשל, אך עד כה נראה שהחברות מתעלמות מהנחיה זו וממשיכות בהליך העברת המטופלים אל בתי המרקחת, בהתאם להנחייה שנתן להן לנדשפט.

לנדשפט עצמו, המוציא לפועל של הרפורמה, יאלץ כנראה להיחשף למחאת המטופלים במהלך החג כולו, או עד שיזמין משטרה למקום, שכן לדברי המטופלים בכוונתם להישאר ללון בסוכה לאורך כל החג ועד צאתו. נכון לעכשיו נמצאים בסוכה מספר קטן של מטופלים אך ברשת כבר מציינים רבים אחרים כי בכוונתם להצטרף.

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי)

“הספקיות בטר, IMC וקנדוק הודיעו ללקוחות שלהן שהן מפסיקות את החלוקה במרכזי החלוקה, מה שכפה על חלק גדול מאוד של מטופלים לעבור לרשתות הפארמה,” אומרת רותם נייזוף, מטופלת שסייעה בהקמת הסוכה.

“בפארמה אין להשיג תרופה ואם יש אנחנו נאלצים לשלם קרוב ל-200 שקל לעשר גרם,” היא מסבירה. “מטופלים שאין ביכולתם לשלם והם נתמכים של ביטוח לאומי נשארו ללא תרופה בתקופת החגים – התקופה הכי קשה לחולים”.

סוכת מטופלי קנאביס רפואי בראש העין
סוכת המחאה של מטופלי הקנאביס הרפואי בראש העין – הבוקר (ה’).

רותם מדגישה כי “הפסיקה של בג״ץ כרגע לא אומרת כלום כי הספקיות סגרו. אנחנו מנסים ללא הפסקה ליצור קשר עם חברות כמו פנאקסיה שקורסות תחת מבול הטלפונים ולא מספיקות לתת שירות לכל החולים שנפלו עליהם בהפתעה”.

https://www.facebook.com/bareket.schiffkeren/posts/2592721890791136
ד”ר ברקת שיף, המטפלת בקנאביס רפואי, מעידה כי למרות הנחיית בג”ץ ממשיכות החברות להעביר את המטופלים אל בתי המרקחת

דרישתם המרכזית של המטופלים מלנדשפט: להשיב את המצב לקדמותו, כפי שהיה במשך כעשור, עת כל המטופלים שילמו עד 370 ש”ח לחודש לכל היותר. “אנחנו דורשים מראש היק”ר שיחזיר את הספקיות למרכזי החלוקה עד מרץ 2020 כפי שפסק בג״ץ ושיפסיק את הכאוס הזה,” הוסיפו, “חיי אדם הם לא בדיחה ואנחנו סובלים”.

כפי שנחשף בתחילת השבוע במגזין קנאביס, משרד הבריאות אימץ אמנם את הוראת בג”ץ להאריך את האסדרה הישנה עד סוף חודש מרץ 2020, אך לא חייבו את החברות לשמר את המחיר הנמוך של 370 ש”ח לחודש. גורמים במשרד מאמינים כי לבג”ץ כלל אין את הסמכות לקבוע מה יהיו המחירים של הטיפול.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר