מגלגל...

סוכן מדיח: שוחרר נאשם שקנה 100 ג’ קנאביס עבור שוטר סמוי

“הסוכן הוא הסוחר סמים האמיתי בסיפור” – בית משפט השלום הטיל 6 חודשי מאסר בפועל על ישראלי בן 41 שהורשע במכירת 100 גרם קנאביס לסוכן סמוי של המשטרה בעבור כ-10,000 ש”ח, אך בית המשפט המחוזי קיבל את הערעור שהוגש בו נטען כי פעילות השוטר היתה של ‘סוכן מדיח’ שאף קנה לא אחת קנאביס עבור הנאשם – ושיחרר את הנאשם לביתו.

לא פעם מדווח על מקרים בהם שוטרים סמויים מבקשים מאנשים עמם יצרו קשר חברי במסגרת תפקידם, שיעזרו להם “להתארגן” על מעט קנאביס – ובתגובה עוצרים אותם באשמת סחר בסמים מסוכנים.

זכור במיוחד סיפורו של השוטר הסמוי שזהותו נחשפה בפייסבוק לאחר שעשה לכאורה מעשים דומים והפליל צעירים לאחר שביקש מהם שישיגו לו מעט קנאביס לשימוש עצמי.

כך בחודש מרץ 2017 הרשיע בית משפט השלום בירושלים את ר’, בן 41 אשר עלה לישראל מאנגליה בגפו, לאחר שנעצר על ידי המשטרה בעקבות מכירת קנאביס לשוטר סמוי בשני מקרים שונים, 49 גרם בתמורה ל-5,500 ש”ח בפעם הראשונה ו-48 גרם תמורת 5,500 ש”ח בפעם השנייה.

ר’ נשלח ל-6 חודשי מאסר בפועל והוטל עליו קנס בסך 5,000 ש”ח, זאת בגין עבירות של סחר בסם מסוכן.

סניגורו של ר’, עו”ד גילי יאסו, הגיש ערעור על החלטת בימ”ש השלום ובו טען כי “הסוכן הוא סוחר הסמים האמיתי בסיפור”, ציין כי אותו שוטר סמוי “היה מספק את הקנאביס לנאשם במשך זמן” והסביר כי “בעקבות פנייה של הסוכן אל הנאשם, הוא ביקש ממנו טובה, אז הנאשם נפגש איתו, קיבל ממנו את הכסף – מתברר שהכסף הוא מהמשטרה – והלך וקנה את הסם והביא אותו לסוכן.”

בטענת הערעור כתב עורך הדין עוד כי “הנאשם, אשר עושה שימוש יומיומי בקנאביס לצורך שיכוך חרדות מהן הוא סובל וללא רישום פלילי קודם, הוא אינו סוחר סמים, לא עוסק בזה ולא הרוויח מזה, אלא עשה טובה למי שהוא חשב שהוא מכר.”

עוד טען הסניגור כי “התנהלות המשטרה בעניין היתה על גבול הפעלתו של ‘סוכן מדיח'” ועל כן יש להתחשב בתקופת מעצרו באזיק אלקטרוני במשך 200 ימים שבמרביתם לא יצא מפתח ביתו.

בית המשפט המחוזי קיבל השבוע (ב’) את טענת הסניגור, ביטל את העונש שהוטל על ידי בית משפט השלום, וקבע כי “שני אירועי מכירת הסמים שבהם הורשע המערער מקורם ביחסי ידידות עם הסוכן המשטרתי הסמוי, אשר בעבר רכש בעבורו של המערער סמים.”

“המערער טען כי מכירת סמים לאחרים אינה מאפיינת את אורח חייו, וכי בשני אירועים אלה הוא נענה לבקשתו של הסוכן וכטובה חברית רכש בעבורו את הסם,” כתבו השופטים יורם נועם, רבקה פרידמן-פלדמן ואלי אברבנאל. “אין חולק כי התנהגותו של המערער בשני אירועים אלה מגבשת את יסודות העבירה שבה הורשע, אך עם זאת אין להתעלם מנסיבותיה החריגות של העבירה, שיש בהן אספקת סם על רקע חברתי ולא סחר בסמים במובן הרגיל.”

השופט אלי אברבנאל
השופט אלי אברבנאל, מצוות שופטי בימ”ש מחוזי שביטלו את עונש המאסר ושיחררו את הנאשם לביתו

“בהביאנו בחשבון כי המערער שהה במעצר בגין תיק זה לתקופה של 49 יום, וכי שהה לאחר מכן במעצר באזיק אלקטרוני תקופה של כשבעה חודשים, נכון לקבוע כי אורכו של המאסר שיוטל עליו יהיה כאורכה של תקופת מעצרו האמורה,” הסבירו השופטים.

“לא מובן מדוע בסופו של דבר בחר בית המשפט לגזור את עונשו של המערער לששה חודשי מאסר בפועל,” כתבו, הורו לקבל את הערעור וקבעו כי “הואיל ותקופת המעצר קוצרה, באופן שהמעצר חופף את תקופת המאסר, אין על המערער לרצות כל תקופת מעצר נוספת.”

השופטים אף הורו להשיב לר’ את הכספים שחולטו מביתו על ידי המשטרה וכן כי כל תנאי המעצר באיזוק אלקטרוני יבוטלו לאלתר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר