סוחרי הטלגרם נגד לגליזציה: “יש לנו משפחות לפרנס”

סוחרי הקנאביס בשוק הלא חוקי מתנגדים ללגליזציה וחוששים מאובדן ההכנסה ומכך שלא יתאפשר להם לעסוק במסגרת השוק החוקי. "מה רוצים, שנהפוך לסוחרי קוקאין?" אומר אחד. "סופר פארם לא יצליחו להתחרות בנו," אומר אחר.

מה חושבים סוחרי קנאביס הפועלים בשוק הלא חוקי, בעיקר בערוצים באפליקציית טלגרם, על המהלכים לקראת לגליזציה בישראל? בעוד שרבים בישראל מאושרים מאישור עקרוני שניתן לחוקי הלגליזציה ולתהליך שבסיומו, בערך בסוף שנת 2021, ייפתח בישראל שוק קנאביס חוקי למבוגרים גם למטרות פנאי וללא צורך ברישיון רפואי, ישנם סוחרים שלא ממש מרוצים מהמהלך וטוענים כי הוא עלול לפגוע קשות בפרנסתם וכי הם מעדיפים לדחות את הקץ כמה שניתן כדי שיוכלו להמשיך להתפרנס בכבוד.

יואב (28) מאזור הצפון, הסוחר מזה כ-4 שנים באמצעות הטלגרם ומפרנס כך את משפחתו ומספר משפחות נוספות, שיתף בשיחה עם מגזין קנאביס בתחושותיו: “כששמענו שחוק הלגליזציה אושר (בקריאה טרומית, מ”ק), החבר’ה שעובדים איתנו נכנסו קצת ללחץ, אבל בסופו של דבר האמת היא שזה דבר טוב לטווח הארוך. אולי נצליח לפתוח קופישופ ונמצא את הדרך להתפרנס, אבל כן, אני לוקח בחשבון שנישאר בלי פרנסה במידה ותהיה לגליזציה”.

60% מהסוחרים נגד לגליזציה?

לדבריו, 60% מהסוחרים יעדיפו שלא תהיה לגליזציה, גם אם הם כנראה לא יעזו לומר זאת בפה מלא. “זה לא בגלל שהם לא מתחשבים בציבור, אלא פשוט שכולנו מבינים שעד הממשלה תוציא אישורים למסחר חוקי יקח זמן ובטח יוחלט שמי שהתעסק בזה לפני כן, באופן לא חוקי, לא יוכל לעסוק בזה כשזה חוקי. נצטרך להתמודד עם השוק החוקי. החלום שלי זה לפתוח קופישופ אבל לצערי לא יתנו לי כנראה, כי יש לי עבר פלילי שקשור לקנאביס, גם אם זה היה בעיקר לשימוש עצמי. אנחנו נחשבים כעבריינים אבל אני לא רואה אותנו ככה, והמדינה צריכה להתחשב בעובדה שהחבר’ה האלה לא יודעים לעשות משהו אחר וכן ירצו להתעסק בתחום באופן חוקי”.

“באופן עקרוני כן, אני בעד לגליזציה,” מבהיר יואב עם זאת. “אבל זה צריך להיעשות עם הגבלות מסוימות. כמובן שאני בעד אי הפללה אף יותר, כדי שאני לא אצטרך להתבייש במה שאני עושה ואוכל לספר לכולם במה אני מתעסק”.

“שלא נהפוך לארץ הסטלנים”

סוחר אחר, ג’, בן 30 מאזור המרכז, אחד הסוחרים המוכרים בטלגרם העוסק לדבריו בתחום למעלה מעשור, אמר למגזין קנאביס: “אני מאמין שפרנסה זה משמיים אבל לגליזציה כן יכולה לפגוע לי בעסק וגם לעוד הרבה סוחרים. מלא סוחרים שאני מכיר לחוצים מאוד מהמהלך הזה. אני באופן אישי חושב שלגליזציה זה לא דבר נכון. אני לא חושב שזה נכון שהמדינה תהפוך לארץ הסטלנים. זה יהיה חוקי, המדינה תהפוך לעוד יותר נרקוטית. זה יהפוך לשגרה. אני מעדיף שתהיה אי הפללה ולא לגליזציה”.

סוחר קנאביס מחזיק שקית קנאביס
“זה יפגע לי בעסק” – סוחרי הקנאביס בטלגרם מתנגדים ללגליזציה

למרות הלחצים, ג’ מצהיר כי במידה ותהיה לגליזציה, הוא מקווה להשתלב בתחום. “אני לא אנטי ולא שלילי. אני אופטימי. היחס והשירות אצלנו הוא משפחתי וכל הלקוחות שלי מצהירים שהם איתי עד שאני אפרוש. קורה לי הרבה סיטואציות של לקוחות שזו התרופה שלהם ואני נותן להם בחינם”.

“סופר פארם לא יכולה להתחרות איתנו”

“באופן תיאורטי לגליזציה יכולה למוטט אותי כלכלית אבל זה לא יקרה,” אומר ישראל, מנהל ארגון ׳המחתרת׳. למיטב ידיעתי, בכל מדינה בה אישרו לגליזציה, השוק השחור המשיך לעבוד. זה לא יעלים את השוק השחור. מעבר לזה, ההצעה במתכונת הנוכחית שלה לא מאפשרת גידול ביתי וכל עוד לא נותנים לגדל, זה לא פיתרון מספיק לצרכנים”.

״אין ספק שזה צעד מאוד חשוב,״ קובע ישראל עם זאת. “עצם זה שהמדינה מגדירה רשמית שצריך להיות חוק רשמי ומפוקח, זה מוציא אותנו מההגדרה של סחר בסמים מסוכנים. אבל אנחנו בניגוד למדינה פועלים ממקום אידיאליסטי ולכן הדבר הכי חשוב שקודם תהיה לגליזציה. מהיום שהתחלנו, העשייה שלנו נעשית מתוך ההבנה שהדבר הזה יהיה חוקי בקרוב והשירות שאנחנו נותנים זה לא שירות של שוק חירום. אני לא צופה שהלקוחות שלנו ישנו את הרגלי הצריכה שלהם ולא יעזבו אותנו, הם כבר התרגלו לקבל את זה עד לבית דרך השירות שלנו”.

משקל נייד דיגיטלי שוק קנאביס
“סופר פארם לא יכולה להתחרות בנו והשוק השחור לא יעלם אחרי לגליזציה” – סוחרים חוששים מהתכנית להסדרת שוק קנאביס חוקי

לגבי התנגדות הסוחרים בטלגרם ללגליזציה אמר ישראל כי “אני יכול להבין אותם. אם אני הייתי סוחר סמים, גם אני הייתי מרגיש ככה. אנשים שעושים את זה למטרה כלכלית, ברור שיפגעו. בכל מקרה, עם השירות שלנו, אני לא רואה איך סופר פארם יכולה להתחרות איתנו”.

“חושש שנהפוך לסוחרי קוקאין”

סוחר נוסף, מאזור חיפה, בן 28 נשוי ואב לילדה המכנה את עצמו ״מיסטר הפי״ ועובד מזה כ-6 שנים בתחום, בערוץ “טלכאן“, שיתף את מגזין קנאביס בחששותיו לקראת הסדרת שוק הקנאביס: “אני מאוד בעד לגליזציה, יש כל כך הרבה סיבות למה להיות בעד, אבל יש גם סיבות שבגללן אנחנו נגד. זה לא בגלל שאני ארוויח פחות אלא בגלל שאני חושב שההתנהלות של המדינה מזעזעת וברור שמי שיוכל להתפרנס מהשוק החוקי זה רק טייקונים ועבריינים. לאנשים כמוני, שיש להם תיק פלילי במשטרה בגלל עבירות קנאביס, לא תהיה האפשרות לעסוק בתחום כנראה”.

לדבריו, המהלך יגרום לכך שלסוחרי הקנאביס לא תהיה ברירה והם ייאלצו למכור סמים מסוכנים כמו קוקאין. “אנשים שלא מתוחכמים מספיק כדי לעשות משהו אחר, ברגע שהחוק ייכנס הם יתחילו לעסוק במשהו אחר והם יתעסקו עם סמים קשים. אני לא חושב שזה צריך להיות שוק פרוץ אבל אם כבר חוקי, שלא יתנו פתיחת חנויות רק לאנשים ללא עבר פלילי כי לכל ילד פה במדינה יש עבר פלילי בגלל קנאביס. המדינה עם החוק הזה תוקעת לי מקלות בגלגלים”.

“כבר לפני כחצי שנה, כשיצאה ההודעה שהחוק עבר בקריאה טרומית, התחלנו לחשוש למקום שלנו, לפרנסה שלנו,” הוא מעיד. “בפלטפורמה שאני עובד בה יש כמאה עובדים וכל אחד כזה מפרנס לפחות שתי משפחות. תעשו את זה חוקי אבל תנו לנו את האופציה להתעסק בזה. זה מטריד אותי ביום יום כי יש לי לפרנס משפחה. אני חושש שנהפוך להיות סוחרי קוקאין וכמות הפשיעה תהיה פי שתיים בישראל. לא תהיה דרך לברוח מזה. הדרך היחידה לברוח מזה זה לאפשר לנו להתעסק בתחום החוקי”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר