מגלגל...

זהירות: סוחרים מוכרים קנאביס כ”תרופה לקורונה”

בשבועיים האחרונים הופצו ברשת ידיעות מזויפות על היכולת של קנאביס למנוע או לרפא את נגיף הקורונה. מדובר בטענות חסרות בסיס, אך זה לא מונע מהסוחרים הישראלים בטלגרם לשווק את הסחורה שלהם בתור 'תרופה לקורונה'.

בשבוע שעבר הופצה ברשתות החברתיות תמונה של כתבה מאתר Ynet כביכול, בה נטען כי קנאביס או THC יכולים למנוע הידבקות בקורונה ואף לטפל במחלה. מדובר היה כמובן בפייק-ניוז, אחד מני רבים.

הדיווח במגזין על כך שמדובר בחדשות-כזב לא מנע מהשמועה להמשיך להתפשט, ויש גם מי שמנצל אותה למטרות רווח כספי.

כך למשל אתרי אינטרנט שמוכרים שמן CBD בישראל שמבטיחים שהשמן שלהם יכול “לחזק את המערכת החיסונית” או “לטפל בכאבים”. השמן מוצע במבצע לכבוד “ימים טרופים אלו” תוך שמנהלי האתר נזהרים מלנקוב במפורש במילה “קורונה”. במייל שנשלח למטופלים הם כותבים כי “אנחנו רק רוצים לעזור” ומגדילים את המכירות על חשבון חרדות הציבור מפני המגפה.

אך מי שהולך צעד אחד רחוק יותר הוא קבוצות סחר בקנאביס בטלגרם, “טלגראסים” למיניהם, שעושות זאת בבוטות. חלקן מצהירות כי קנאביס הוא תרופה לקורונה וכי להן יש לכאורה את הזנים הטובים ביותר למלחמה בנגיף העיקש.

אחת הקבוצות הוקמה עם שם ייעודי: “קורונה וויד – מחלקה ירוקה”. מנהליה שילמו עבור הצטרפות של עשרות אלפי יוזרים מזוייפים על מנת שלצרכן התמים ייראה כאילו הקבוצה מלאה בעשרות אלפי ישראלים שמשתמשים בה.

מנהלי הקבוצה פרסמו בראש הקבוצה את התמונה מאותה כתבה מזויפת הנדמית להיות מאתר Ynet, שם היא מוצגת בתור אמת מוחלטת. לאחריה ישנם פרסומים של סוחרי קנאביס שמציעים לישראלים לרכוש מהם את “התרופה” לקורונה.

קבוצת הטלגרם 'קורונה וויד' משתמשת בכתבה מזויפת על קנאביס וקורונה כדי להגביר את מכירות הקנאביס שלה
קבוצת הטלגרם ‘קורונה וויד’ משתמשת בכתבה מזויפת על קנאביס וקורונה כדי להגביר את קצב המכירות

הקבוצה החלה לפעול לפני כ-10 ימים והתיאור שלה באפליקציית טלגרם מאשר כי השם שלה הוא לא רק גימיק שיווקי אלא טענה רפואית רצינית: “מה שמשרד הבריאות לא יספר לכם… עישון וויד איכותי מוכח כיעיל נגד וירוסים ומחלות זיהומיות!”.

קבוצת 'קורונה וויד' בטלגרם
קבוצת ‘קורונה וויד’ בטלגרם

גם סוחרים בקבוצות טלגרם אחרות עושים שימוש בפייק ניוז דומה בשבועיים האחרונים. כך לדוגמא פירסם מנהל של ערוץ סוחרים אחר צילום של כתבה מזויפת מ-CNN שכביכול מספרת כי “מדענים נדהמו לגלות שוויד הורג את נגיף הקורונה”, בצירוף כיתוב שמפציר בלקוחותיו: “שימו לב קנאביס הורג את הקורונה, זה לא אנחנו אמרנו. אז קדימה מהרו להתארגן על תרופה ממסטלת”.

בהמשך פורסמה באותו הערוץ גם הכתבה המזויפת מ-Ynet, עם הכיתוב “חברים תתחילו להתחסן”.

קבוצות בטלגרם משתמשות בפייק ניוז על נגיף הקורונה כדי למכור קנאביס
קבוצות בטלגרם משתמשות בפייק ניוז על נגיף הקורונה כדי למכור קנאביס בתור תרופה לקורונה

גם בפרסומים של סוחרים בקבוצות אחרות חוזרים צילומי המסך המזויפים ביחד עם הטענה שקנאביס מרפא את החולים בנגיף הקורונה, ושעישון קנאביס מונע הידבקות בנגיף מלכתחילה. כך לדוגמא כתב סוחר אחד כי “העישון גורם לקורונה לא להתפס על מעשני הקנאביס!”.

סוחרי קנאביס בטלגרם משתמשים בפייק ניוז על נגיף הקורונה כדי למכור את הסחורה שלהם
סוחרי קנאביס בטלגרם משתמשים בפייק ניוז על נגיף הקורונה כדי למכור את הסחורה שלהם
"עישון קנאביס מונע קורונה" - הסוחרים בטלגרם משתמשים בפייק ניוז בניסיון להגביר את המכירות
“עישון קנאביס מונע קורונה” – הסוחרים בטלגרם משתמשים בפייק ניוז בניסיון להגביר את המכירות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר