סוגיית מחירי הקנאביס הרפואי עולה לדיוני ועדות הממשלה

משרד הבריאות החל לפעול להטמעת פיקוח מחירים על עלויות מוצרי הקנאביס הרפואי וכן על עלויות הביקור אצל רופאים המוסמכים לנפק מרשמי קנאביס רפואי. ועדת הכלכלה וועדת המחירים ידונו בסוגייה זו ויקבעו.

לאור תלונות מטופלי קנאביס רפואי על גובה התשלום – הן זה שמבקשים הרופאים המוסמכים לנפק מרשמי קנאביס רפואי, והן זה הנוגע לעלויות מוצרי הקנאביס בבתי מרקחת, הבטיח משרד הבריאות כי יפעל בעניין זה.

כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס משרד הבריאות פועל לכך שרופאי קופות החולים לא יוכלו לגבות יותר מ-279 עד 283 ש”ח לכל היותר עבור ביקור לניפוק או חידוש מרשם.

עם זאת, כפי שפורסם, לצורך אישור הגבלה זו נדרש אישור של ועדת הכספים, שתקיים מחר (ד’) דיון בעניין זה בכנסת.

“ועדת הכספים תדון מחר בבקשה לגבות תשלום ממבוטחי קופות החולים המבקשים רישיון לקנאביס רפואי,” מסר יו”ר הועדה ח”כ משה גפני ממפלגת יהדות התורה.

עוד נמסר כי “במסגרת הרפורמה ינתן רישיון למתן קנאביס באמצעות רופאי קופות החולים שהוסמכו לכך ע”י משרד הבריאות, והדיון יעסוק בין השאר בגביית 278 ש”ח, השתתפות עצמית למבוטחי קופות החולים, בגין הנפקת רישיון זה”.

במקביל מקדם משרד הבריאות פיקוח גם על מחירי הקנאביס למטופלים כך שלא יעלה על 400 עד 500 ש”ח לחודש עבור הזכאים לעד 50 ג’ קנאביס בחודש – זאת לעומת המחיר הנוכחי בבתי המרקחת העלול להגיע לעתים גם עד 1,250 ש”ח לחודש.

סוגיית מחירי מוצרי הקנאביס זוכה רק כעת, ברגע האחרון, לטיפול של משרד הבריאות, למרות אזהרות על העלייה הצפויה במחירים שפורסמו במגזין קנאביס עוד בשנת 2017 על בסיס דו”ח שהכין משרד החקלאות.

עם זאת לצורך פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי נדרש אישור של ועדת המחירים – ועדה בינמשרדית הפועלת בכפוף למשרד האוצר.

במכתב ששיגר מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב למשרד האוצר נכתב כי “מגמת העלייה במספר הרשיונות למטופלים טרם הגיע לשיאו ואנו צופים עוד עליות במספר הרישיונות. אבקש מועדת המחירים לדון בנושא ולבחון להמליץ על קביעת מחיר מירבי למוצר זה, כל זאת על מנת לאפשר אספקתו למטופלים במחיר הוגן ולא מופקע”.

לדברי בר סימן טוב “קיים חשש שהמצב הנוכחי, שבו אין כל התערבות רגולטורית בנושא המחירים, יוביל לקביעת מחירים גבוהים מעבר לנדרש, אותם יידרשו לשלם המטופלים שהינם אוכלוסייה מוחלשת. אנו סבורים שנכון להיערך לאפשרות זו מבעוד מועד ולמתן את הפוטנציאל להפקעת מחירים”.

החלטה זו של משרד הבריאות להטיל פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס עוררה את זעמם של חלק מהעוסקים בענף, שהעריכו כי על בסיס דבריו של מנהל היק”ר יובל לנדשפט לפיהם יתנהל הענף בצורת “שוק חופשי” יתאפשר להם לגבות מחירים גבוהים יותר.

כך למשל מעריכים חלקם כי עלויות הקנאביס הרפואי יעלו עד לכדי 200 עד 300 ש”ח ל-10 ג’ בלבד, כלומר עד 1,500 ש”ח ואולי אף יותר למטופלים שזכאים ל-50 ג’ בחודש. ההחלטה לפקח על המחירים הובילה אותם להצהיר כי ישקלו אף לסגור את המפעלים בארץ ולעבור לפעילות בחו”ל.

מנגד כפי שחשפנו ישנן חברות המצהירות כי יוכלו לעמוד בפיקוח מחירים זה ואף מברכות עליו.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר