מגלגל...

סדרת שמני הקנאביס “פמיקאן” מיועדת לנשים, מה הופך אותה לכזו?

ד"ר נעה רז, חוקרת מוח ומדענית בחברת בזלת, מספרת למגזין קנאביס מהי "רפואה מותאמת מין", למה זה חשוב ומדוע לא שמענו על זה עד כה, וחושפת את סדרת שמני הקנאביס החדשה של החברה המיועדת באופן ספציפי לנשים ומועשרת בתרכובות טרפנים (Terpenes) ייחודיות

חברת הקנאביס הישראלית בזלת (Bazelet) השיקה השבוע סדרת שמני קנאביס רפואי חדשה, פמיקאן (Femmican), וכפי שמרמז שמה היא מיועדת באופן ספציפי לטיפול במצבים רפואיים היחודיים לנשים, כך לדברי החברה, שכבר הגישה בקשות פטנט להגנה על הפיתוחים הללו.

סדרת שמני "פמיקאן" Femmican - שמן קנאביס רפואי לנשים
סדרת שמני “פמיקאן” Femmican – שמן קנאביס רפואי לנשים

מכיוון שלא מצאנו מחקר שפורסם ומוכיח שדווקא תשלובת מסויימת של קנבינואידים מתאימה באופן ספציפי לטיפול במחלה מסויימת, ולא לנשים באופן מיוחד, חשבנו שמדובר בחדשות מפתיעות אז פנינו לד”ר נעה רז, חוקרת מוח ומדענית בכירה בחברת בזלת, כדי שתסביר.

לדברי ד”ר רז הקביעה מבוססת לא על הקנבינואידים, אלא על הרכיב הדומיננטי השני בקנאביס – טֵרפֵּנים (Terpenes). הטרפנים הם רכיבים שנמצאים למעשה בכל צמח, לא רק בקנאביס, והם האחראים על גווני הניחוחות שהצמח מפיק, אך בשנים האחרונות משוייכות להם גם סגולות בריאותיות שונות.

למה שמני Femmican הם “יעודיים לנשים”?

“עבודת עיבוד נתונים שנעשתה בבזלת אישרה כי ישנם טרפנים שנוכחותם מגבירה את יעילות הטיפול בנשים, אך לא בגברים, ואילו טרפנים אחרים בעלי השפעה מיטיבה בגברים בלבד,” אומרת ד”ר רז, זאת על סמך עבודה משותפת שבוצעה בחברה בצוות מחקר בראשתו של פרופ’ אהרון (ארי) אייל.

ד”ר רז מספרת שבזלת אספה נתונים משאלונים שמילאו מאות אלפי מטופלים בארה”ב על מוצרי קנאביס שהרכבם ידוע, ובדקה אילו תרכובות טרפנים השפיעו באופן ספציפי על בעיות רפואיות מסויימות. ממצאי המחקר טרם פורסמו כך שלמעשה אין כרגע הוכחה גלויה לטענות, אך היא הודיעה שבכוונתה לפרסם זאת.

ד"ר נעה רז, חוקרת מח, מדענית בחברת בזלת
“רפואה מיטבית לנשים שונה מזו לגברים” – ד”ר נעה רז, חוקרת מוח, מדענית בחברת בזלת

ד”ר רז מסבירה כי מלבד התכונות וההשפעות של הטרפנים עצמם, הם גם משפיעים על תגובת הקנבינואידים ו”משדרגים” את פעילותם כחלק ממה שנקרא “אפקט הפמליה”. היא מדגישה גם כי “טרפנים שיגבירו את יעילות הטיפול במחלה אחת, לא יתאימו בהכרח להטבת סימפטומים הנובעים ממצב רפואי אחר”.

גם זה בטח יעניין אותך

החברה מתגאה בדבר נוסף שלטענתה משפיע מאוד על התוצר הסופי: מאחר ובתהליך הפקת שמן קנאביס מתנדפים חלק אם לא רוב הטרפנים, החברה מסיימת את הליך ייצור השמנים בתוספת מבוקרת של טרפנים בחזרה למוצר הסופי, בהתאם לאותן תרכובות או “מתכונים” שהם גילו שאמורים לסייע לנשים, כך שלבסוף הם מכילים כ-2% טרפנים.

רפואה מותאמת מין

גילוי מעניין שד”ר רז חושפת הוא שמרבית התרופות בהן אנו משתמשים כיום נוסו על גברים בלבד. “עד כה הטיפול הרפואי בנשים נסמך על מידע שמקורו בגברים,” היא מספרת. “מחקר מקיף שפורסם לפני למעלה מעשור העלה נתון מדהים – שני שלישים מהמחלות הפוגעות בשני המינים, נחקרו בגברים בלבד.

“זאת ועוד – רוב התרופות הקיימות בשוק כיום נוסו על גברים בלבד. כתוצאה מכך, חלק גדול מאוד מהטיפול בנשים מתבסס על ידע שנרכש באמצעות מחקר בגברים ובעזרת תרופות שיעילותן הוכחה על גברים בלבד, בהנחה שלמין האדם אין חשיבות לעצם הטיפול הרפואי. ברור היום שהנחה זו שגויה.

“בשנים האחרונות התבססה ההבנה שההבדלים בין נשים לגברים אינם מסתכמים ביכולתן של הנשים להרות וללדת, ושגופן מתפקד ומגיב אחרת לטיפולים רפואיים בהם גם הטיפול בקנאביס. רפואה מיטבית לנשים שונה מזו לגברים ונקראת בעגה המקצועית כ’רפואה מותאמת מין’, או ‘רפואה מודעת מגדר’.

“בניגוד לתפיסה הקלאסית בעולם הרפואה, הולכות ומצטברות העדויות להבדלים פיזילוגיים ניכרים בין המינים, הבדלים שהם הרבה מעבר למערכת הרבייה, למשל בתפקוד מערכת העיכול, במערכת הלבבית, במערכת החיסון ובחישת הכאב, ובמחלות השכיחות אצלן כמו פיברומיאלגיה, מיגרנה, דיכאון, MS ועוד”.

השפעת הקנאביס על נשים שונה מגברים?

מחקרים בבני אדם, מספרת ד”ר רז, כמו גם במודל חיה, מלמדים כי שני המינים מגיבים באופן שונה לקנאביס בכלל, ול-THC בפרט: “נמצא למשל כי נקבות רגישות יותר לשיכוך הכאב בעוד זכרים רגישים דווקא יותר להשפעה מעוררת התיאבון. גברים ונשים נבדלים גם בפרופיל תופעות הלוואי הקשורות בשימוש בקנאביס”.

לימוד המערכת האנדוקנבינואידית, המערכת פנימית בגוף המגיבה לרכיבים הפעילים בקנאביס, מגלה לדבריה הבדלים ניכרים בין נשים וגברים: “הבדלים בין המינים נמצאו בין היתר בפיזור ובפעילות הקולטנים המגיבים עם הקנבינואידים. הבדלים בין המינים קיימים גם במטבוליזם של הקנבינואידים, ובפרט זה של ה-THC”.

לטענתה על אף הפוטנציאל של הקנאביס בטיפול במגוון מחלות ומצבים רפואיים, “מוצרי הקנאביס הקיימים כיום בשוק אינם אופטימליים”. מדוע? לדבריה “ההבנה אודות הרכב החומרים הפעילים המתאים לטיפול במחלות ובתסמינים שונים הולכת ונבנית, אך עדיין רחוקה מלהיות שלמה

“אנו יודעים היום לא מעט על התכונות הטיפוליות של ה-THC וה-CBD, שני החומרים הפעילים המרכזיים בקנאביס, עם זאת, מחקרים רבים אישרו כי ביטוי שני קנאבינואידים אלה תלוי בחומרים האחרים הקיימים בצמח – הטרפנים. השפעה שזכתה לכינוי ‘אפקט הפמליה’. 

“הטרפנים, שתודעת המטופלים לקיומם עלתה בתקופה האחרונה, הם חומרים ארומטיים הנמצאים באופן טבעי בקנאביס אך מעבר לתכונות הטעם והריח, לטרפנים השפעות טיפוליות במגוון רחב של מערכות פיזיולוגיות, למשל הטבת התמודדות עם חרדה, דיכאון והפרעות שינה, שיכוך כאב, וטיפול בדלקת.

“מוצרי קנאביס רפואי אופטימליים צריכים להירקח תוך התייחסות לצרכים היחודיים של המינים, להבדלים הפיזיולוגיים ביניהם, ובפרט להבדלים במערכת האנדוקנביואידית ולתגובה השונה של שני המינים לקנאביס,” סיכמה. “נראה כי העתיד בעולם הקנאביס הוא מוצרים מותאמים לנשים, ואחרים – המותאמים לגברים”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר