סדרת איורים: המוח שלכם על קנאביס, יין וקפה

מה ההבדל בין השפעות הקנאביס, היין והקפה על רגשות, ריכוז, נהיגה וסקס? אתר האינטרנט Wine Folly מציג סדרת איורים הממחישים את ההבדלים בין ההשפעות השונות של שלושת הסמים הפופולאריים.

קנאביס, אלכוהול וקפה הם שלושה חומרים משני תודעה המצויים בשימוש נפוץ ביותר ברחבי העולם כיום, כאשר תרבויות רבות לאורך ההיסטוריה (כולל היהדות כמובן) אף בנו סביבם טקסי פולחן דתיים.

האתר האמריקני Wine Folly (המתמחה בעיקר בסיקור תכנים העוסקים בעולם היין ותרבות השתייה) פרסם סדרת איורים משעשעים המעבירים בצורה הומוריסטית ויצירתית את ההבדלים בין התחושות וההשפעות השונות המתלוות לצריכת החומרים הללו:

המוח שלכם על קנאביס, יין וקפה

קנאביס – החומר הפעיל המרכזי בקנאביס הוא ה-THC. כשאנו מעשנים קנאביס, העשן (ואיתו ה-THC) מגיע למחזור הדם ומשם למוח (באכילה הוא מגיע דרך הקיבה למחזור הדם ומשם ממשיך למוח). בתוך המוח יש לנו קולטנים (רצפטורים) אליהם מתאים ה-THC באופן מדהים כמו כפפה ליד וכך הוא מתחיל להשפיע עלינו. כמויות קטנות של THC עוזרות בשיכוך כאבים, בחילה, הגברת התיאבון ועוד. כמויות גדולות יותר של THC כבר יגרמו לטיפוח תחושת הסוטול המוכרת.
משך ההשפעה: 36 שעות.

יין – האלכוהול ביין הוא כימיקל המדמה את החלק במוח המכונה לעתים כ"חלק הפרימיטיבי" (ידוע גם כ-"היפותלמוס"). החלק הזה במוח שולט בפונקציות פשוטות כגון רעב, טמפרטורת גוף, פחד, ודחף מיני. לכן אם אחרי כמה כוסות אנחנו מוצאים את עצמנו עם תחושות של רעב, חוסר שקט, או צורך עז במגע פיסי… ייתכן וזו הסיבה.
משך ההשפעה: שעה אחת (למשקה אחד).

קפה – הקפאין במשקה הקפה הנו בעל מבנה כימי הדומה מאוד לכימיקל מובנה במוח שלנו המכונה 'אדנוזין', אשר אחראי בין היתר על תחושת העייפות של האדם. כשאנו שותים קפה, הקפאין נקשר לאדנוזין ולמעשה גורם לו להתנגד להיקשרות עם הרצפטורים במוח – מה שמוביל לתחושת ערנות מוגברת.
משך ההשפעה: 6 שעות.

הרגשה כללית (קנאביס, יין, קפה)

השפעת קנאביס יין קפה

ריכוז (קנאביס, יין, קפה)

השפעות הקפה, היין והקנאביס: ריכוז

רגשות (קנאביס, יין, קפה)

השפעות הקפה, היין והקנאביס: רגשות

מודעות (קנאביס, יין, קפה)

השפעות הקפה, היין והקנאביס: מודעות

נהיגה (קנאביס, יין, קפה)

השפעות הקפה, היין והקנאביס: נהיגה

רעב (קנאביס, יין, קפה)

השפעות הקפה, היין והקנאביס: רעב

סקס (קנאביס, יין, קפה)

השפעות הקפה, היין והקנאביס: מין

ראו גם:
סדרת פוסטרים מציגה את השפעתם של סמים שונים
סמים יפים: הצמחים מאחורי החומרים
מה קורה בגוף כשמערבבים מריחואנה ואלכוהול ביחד?
סמים – מה הם עושים לנו (כל העובדות)


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט