נתפס עם 13.5 ג’ קנאביס – המדינה דרשה 3 חודשי מאסר

פרקליטות המדינה ביקשה להטיל עונש של 3 חודשי מאסר בפועל ושלילת רישיון הנהיגה על ישראלי בשנות ה-30 לחייו שברשותו נתפסו 13.5 גרם קנאביס. בית המשפט ביקר את התביעה והטיל על הנאשם 140 שעות עבודות לתועלת הציבור (של”צ) בלבד.

כמעט חצי שנה חלפה מאז מסיבת העיתונאים המפורסמת בה הכריז השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, על מדיניות “אי הפללה באחריות“, אשר הייתה אמורה לסיים לכאורה את הסנקציות הפליליות על צרכני הקנאביס שנתפסו עם כמות המוגדרת כ”שימוש עצמי”.

אולם פסק דין חדש שהתפרסם בתחילת החודש (יולי 2017) מוכיח כי כל עוד הצעת החוק עצמה לא מסיימת הליך חקיקה (ההצעה טרם נכתבה וצפויה להיות מוגשת רק לקראת שנת 2018 או אחרי) – דבר לא ישתנה. מדינת ישראל ממשיכה לדרוש עונשים נוקשים ביותר גם נגד אזרחים שנתפסו עם כמות זעירה של קנאביס.

השופט עדו דרויאן
השופט עידו דרויאן

א’, תושב המרכז בשנות ה-30 לחייו, נתפס בדירתו לפני כשנתיים עם כמות קטנה יחסית של 13.5 גרם קנאביס בלבד.

למרות שמדובר בכמות של פחות מ-15 גרם, הנחשבת ל’שימוש עצמי’, התעקשה פרקליטות המדינה לדרוש לשלוח את א’ לשלושה חודשים בכלא, זאת בגלל שתי עבירות קודמות שנרשמו לו גם כן בגין שימוש עצמי (האחרונה בשנת 2010 – לפני למעלה מ-7 שנים) ועבירת אלימות שהתרחשה בתקופת לימודיו בתיכון.

בניסיון לשכנע את בית המשפט להחמיר בעונשו של א’ טענו בפרקליטות בין היתר כי “שירות המבחן מתאר כי לנאשם עמדה מקלה בכל הנוגע לשימוש בקנאביס”.

מנגד עו”ד ליאור פרי, סניגורו של א’, אמר כי “נכון שהנאשם מביע עמדה ליברלית בשימוש בסם, אך הוא אינו לבד. לאחרונה אנו שומעים פרסומים על שינוי במדיניות היחס לצרכני הקנאביס כשמדובר בעבירות של שימוש עצמי בלבד”. עוד הוסיף עו”ד פרי כי להערכתו “די בקרוב העבירה תהיה מסוג העבירות שלא יוגשו בגינן כתבי אישום”.

ליאור פרי
“בקרוב העבירה תהיה מסוג העבירות שלא יוגשו כתבי אישום”. עו”ד ליאור פרי

שופט בית משפט השלום בתל אביב, עידו דרויאן, לא התרשם מטענותיה של הפרקליטות והטיל על א’ עונש מתון יחסית של 140 עבודות שירות לציבור (של”צ). כמו כן הוא דרש מהמדינה להשיב לנאשם את הטלפון הסלולרי שלו יחד עם הכסף שהמשטרה החרימה ממנו בעת המעצר.

“הנאשם שינה במידה רבה את אורחות חייו, כיום הוא נמצא בקשר זוגי קבוע, מקיים עבודה קבועה וכמו כן בדיקת שתן שנערכה לנאשם נמצאה נקיה מסם,” קבע השופט דרויאן בגזר הדין. “על בסיס המלצת קצין המבחן, המנומקת היטב בתסקיר, אעתר לבקשת ההגנה ואאריך את המאסר המותנה.”

השופט דרויאן מסתמן כאחד השופטים בעלי התפיסה המתקדמת ביותר במערכת המשפט הישראלית כיום בכל הנוגע לעבירות קנאביס. בחודשים האחרונים שיחרר דרויאן ללא הרשעה צעיר שגידל קנאביס בביתו ואדריכל שמכר קנאביס לחברו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר