נתפס עם חצי ק”ג קנאביס ברכב – נענש בעבודות שירות

הצעיר נעצר כששהה ברכב בזמן סגר כללי שהוטל בשל נגיף הקורונה. המדינה ביקשה מאסר בן 12 חודשים אך השופט סבר ששליחתו לכלא תהווה גורם מדרדר

השופט דוד שאול גבאי ריכטר גזר לאחרונה את דינו של בן 26 שהורשע בהחזקת קנאביס שלא לצריכה עצמית. העבירה בוצעה בינואר 2021. הנאשם בא ממשפחה חרדית וכשהיה נער יצא בשאלה וגר במשך תקופה ברחוב. לאחר מכן הוא השתקם והצליח להשיג בגרות ולשרת בצה”ל. השופט התחשב בנסיבות חייו המורכבות וגזר עליו 3 חודשי עבודות שירות שיבוצעו בחברה קדישא בירושלים.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

לפני כשנה הבחינה שוטרת ברכב חונה בצד הדרך באורות דולקים. מכיוון שבאותה עת חל סגר כללי בשל נגיף הקורונה, היא ניגשה לרכב כדי לבדוק את סיבת הימצאותו של הנאשם ברכב. לאחר חיפוש נמצאו 515.75 גרם נטו קנאביס מחולק ל-74 שקיות.

במסגרת הסדר טיעון הנאשם הורשע בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. לפי אישום נוסף, במועד שאינו ידוע במדויק אך לפני ינואר 2021, הנאשם מכר כ-5 גרם קנאביס לאחרת, תמורת 300-400 שקל. לפיכך הוא הורשע גם בעבירה של סחר בסמים.

מתסקיר שירות המבחן עלה שהנאשם בן 26, רווק שגר עם שותף ועובד כבודק סחורה במפעל עופות בירושלים. הוא גדל במשפחה חרדית עד גיל הנעורים, אז התחיל להתרחק מהדת ובחר לעזוב את בית הוריו. תקופה ארוכה הוא נותר חסר קורת גג והתגורר ברחוב. הוא נשר מהלימודים לאחר 9 שנות לימוד. בהמשך, במסגרת פרויקט קהילה שיקומית הצליח לסיים 12 שנות לימוד עם תעודת בגרות מלאה, התגייס לצה”ל וסיים שירות מלא.

באשר לשימוש בקנאביס, הנאשם תיאר כי בנעוריו כשגר ברחוב עשה שימוש מאסיבי בסמים ובאלכוהול אך כיום הוא משתמש רק בקנאביס רפואי באישור.

השירות התרשם כי הנאשם קיבל אחריות חלקית למעשיו. עוד צוין כי בעברו הרשעה אחת בתחום הסמים, בבית דין צבאי, שם נדון למאסר על תנאי.

המדינה דרשה להטיל עליו מאסר שלא יפחת מ-12 חודשים. הסנגורית ביקשה לאמץ את המלצת שירות המבחן שלפיו יוטל על הנאשם צו מבחן לשנה, שבמהלכה ישתלב בטיפול, לצד 300 שעות לתועלת הציבור.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר מבית משפט השלום בירושלים הדגיש כי כשמדובר בסחר בסמים השיקול העיקרי אינו שיקומו של העבריין, אלא הצורך המובהק בעונש מרתיע. עוד הוא כתב כי מנסיבות כתב האישום עלה שמדובר בעבירה מתוכננת שנועדה להשיג רווח כספי קל.

השופט הביא בחשבון שהנאשם צעיר בתחילת דרכו, כשבעברו הרשעה אחת בלבד. כמו כן, נסיבות חייו אינן פשוטות ולמרות זאת הוא הצליח להשלים לימודים ולשרת בצבא. עם זאת, השופט כתב כי מאכזב לראות שהנאשם, שעבר תהליך משמעותי במסגרת קהילה שיקומית, שב וביצע עבירות סמים למען בצע כסף. בנסיבות אלה, הוא סבר שיש קושי לקבל את המלצת שירות המבחן.

לצד זאת ציין השופט כי שליחת הנאשם למאסר בפועל תהווה גורם מדרדר, וענישה מחמירה כזו אינה נדרשת בנסיבות המקרה.

בסופו של דבר הוא גזר על הצעיר 3 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי, פסילת רישיון על תנאי, קנס בסך 2,500 שקל והתחייבות כספית.

  • ב”כ המאשימה: גב’ אביה בניסטי (מתמחה מתביעות ירושלים)
  • ב”כ הנאשם: עו”ד רותם טובול

הכותב, עו”ד איתמר צור עוסק בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר