מגלגל...

נתפסתם נוהגים בהשפעת קנאביס? מה לעשות – ומה לא

נסעתם עם החברים לטיול, ביליתם במסיבה, עישנתם ג’וינט ונכנסתם לרכב? הרישיון שלכם בסכנה. מהי הסכמה לחיפוש, מהו חשד סביר, מהי בדיקת מאפיינים, מה העונש הצפוי על נהיגה תחת השפעה ואיך להתנהל אם עוצרים אתכם? מדריך

צרכני קנאביס, כולל מטופלי קנאביס רפואי, נחשבים למעשה לעבריינים בפוטנציה בכל רגע שעולים על ההגה – בין אם עישנו קנאביס רגע לפני הנסיעה ובין אם גם יומיים לפני.

הסיבה לכך היא ששרידי רכיבי הקנאביס – בניגוד לאלכוהול שמתנדף במהרה – נשארים בדם ובשתן שעות ארוכות, ימים ולעתים גם שבועות לאחרי השימוש עצמו.

עובדה זו שמה את מאות אלפי הצרכנים ועשרות אלפי המטופלים בסכנה של ממש, שכן במידה וישתתפו בתאונה הם עלולים להיחשב כמי שנהגו תחת השפעת סמים ועל כן סביר שיואשמו כך או אחרת, כולל סכנה אפשרית של אובדן הביטוח האישי.

לבעיה זו אין למעשה פתרון כיום, אך מה שבכל זאת כדאי לקחת בחשבון זה את הדברים שכדאי לעשות ואת אלו שאסור לעשות כאשר נעצרים בזמן הנהיגה על ידי שוטר שרוצה לבדוק האם נהגת תחת השפעת סמים.

עו”ד חזי כהן, מבית אתר המשפט ‘פסק דין‘, כתב כמה טיפים חשובים שכדאי לזכור ולשנן היטב:

גם זה בטח יעניין אותך

בדיקה לאיתור סמים

משטרת ישראל מבצעת בדיקות לאיתור סמים בשתי דרכים: בדיקת שתן ובדיקת דם. מאחר שבדיקת דם היא אמצעי פולשני וחודרני, בדרך כלל ההנחיות הן לבצע בדיקת שתן ורק אם זו לא מתאפשרת תתבצע בדיקת דם.

מתי מותר לשוטר לערוך בדיקה?

כדי לקחת דגימת שתן או דם השוטר צריך להראות שיש “חשד סביר” לביצוע עבירת סמים מצד החשוד. מהו “חשד סביר”? המבחן הוא האם אותו אירוע או אותה הסיטואציה שבהם היה מעורב החשוד היו מעלים אצל שוטר סביר את החשד לקיומה של עבירה מצד החשוד.

סוגיית ה”חשד הסביר” היא משמעותית שכן חיפוש או בדיקה שנערכה לחשוד (ובכלל זה לקיחת דגימת דם או שתן) מבלי שיש לשוטר חשד סביר – הוא חיפוש פסול שיכול להוביל לפסילת הבדיקה כראיה ולזיכוי הנאשם.

הסכמה לחיפוש

אם לשוטר אין חשד סביר לקיומה של עבירה, לא ניתן לערוך חיפוש על גופו של החשוד. ואולם, חשוב לדעת שהשוטר רשאי לבקש את הסכמת החשוד לערוך עליו חיפוש ובמקביל עליו להסביר לו שעצם הסירוב לביצוע החיפוש לא ישמש כנגדו.

אם שוטר מבקש את הסכמתכם לביצוע חיפוש וזאת במצב שלא קם לו “חשד סביר” מומלץ בחום לסרב לחיפוש שכן מבחינה רציונאלית לא יכול לצאת מהסכמה לחיפוש שום דבר חיובי.

אך האם מותר לסרב גם לבדיקת שתן או דם?

בכדי למנוע מצב בו נהגים יסרבו לבצע בדיקת שתן או דם ובכך יסכלו את האפשרות להגיש כנגדם כתב אישום נקבעה בחוק “עבירת הסירוב”.

בניגוד לעניין החיפוש, החוק קובע שעצם הסירוב לבצע בדיקת שתן או דם היא עבירה פלילית הכוללת בין השאר פסילת רישיון למינימום שנתיים.

בעניין זה חשוב לדעת כי כדי להוכיח “עבירת סירוב” על התביעה להראות שהיה חשד סביר לשימוש או החזקה של סמים, שמשמעות הסירוב הוסברה כנדרש לחשוד ואף על פי כן הוא החליט לסרב.

בדיקת מאפיינים

בין שאר המבדקים ששוטרים עורכים לנהג החשוד בנהיגה תחת השפעת סמים נמצאת בדיקת כשירות לנהיגה. במסגרת בדיקה זו השוטר מבקש מהנהג לבצע מבחן תלת שלבי שכולל מבחן “עמידה”, “הליכה בקו ישר” ו-“הבאת אצבע לאף”.

תכלית המבחנים הללו היא לתת אינדיקציה לבית המשפט לגבי מצב כשירותו של הנהג בזמן שנערכו לו הבדיקות. לא פעם בתי משפט הרשיעו נאשמים בנהיגה בשכרות רק משום שנכשלו כישלון חרוץ במבחני המאפיינים.

חשוב לדעת שבניגוד לבדיקת שתן או דם, החוק אינו מחייב נהג לבצע בדיקת מאפיינים ומשכך קמה לנאשם זכות לסרב לבצע את הבדיקה והדבר לא ישמש כנגדו. מנגד, אם הנהג יבצע את מבחני המאפיינים וייכשל בהם, ניתן יהיה להרשיעו על סמך תוצאת הבדיקה בלבד.

התנהלות בתשאול וחקירה

אם עצרה אתכם משטרה, חשוב לדעת שכל מה שתאמרו ירשם ויתועד נגדכם. כלומר, אם הודיתם בשימוש בסמים הדבר יתועד וישמש נגדכם בבית המשפט.

מומלץ לא לשתף פעולה עם השוטרים ולא לענות על שום שאלה – כולל לשאלה ‘האם החומר שנתפס בידיכם הוא אכן קנאביס/גראס/סמים’ – בטרם תיוועצו בעורך דין תעבורה, זכות המוקנית לכם בחוק.

מה העונש על נהיגה תחת השפעה?

בית המשפט לתעבורה הוא ערכאה פלילית שלה סמכויות ענישה רחבות ומגוונת. נהיגה תחת השפעת סמים נכנסת תחת הגדרת נהיגה בשכרות שהעונש הקבוע לצידה הוא פסילת רישיון של מינימום שנתיים, לצד רכיבי ענישה נוספים.

במקרים בהם נהג חשוד בנהיגה תחת השפעת סמים, קצין משטרה מוסמך לפסול את רישיון הנהיגה שלו וכן לאסור את השימוש ברכב בו הוא נהג למשך 30 ימים.

חשוב לדעת שבטרם הפעלת הסמכות הזו על הקצין לערוך לחשוד שימוע ולשמוע את טענותיו. הנהג רשאי להיות מיוצג בשימוע על ידי עורך דין.

במסגרת השיקולים ששוקל קצין המשטרה, הוא בוחן האם ראוי ונכון בנסיבות העניין להשית על הנהג החשוד תקופת פסילה שתצנן אותו ותרחיק אותו לתקופה ראשונית וקצובה מהכביש ומציבור משתמשי הדרך. במסגרת זו נלקחים בחשבון חומרת העבירה ונסיבותיה וכן הוותק ועברו התעבורתי של הנהג.

הכותב, עו”ד חזי כהן, מייצג חשודים ונאשמים בעבירות נהיגה תחת השפעת סמים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר