נתניהו ניסה לבטל את הרפורמה? מנדלבליט: “לא נתקבלה פנייה רשמית”

האם אכן ניסה רה"מ לבטל את רפורמת הקנאביס הרפואי ולא עשה זאת לבסוף בגלל התנגדות היועמ"ש? מלשכתו של מנדלבליט טוענים: לא קיבלנו כל פנייה רשמית בעניין זה. במקביל סירב נתניהו לבטל את הפללת צרכני הקנאביס כפי שהבטיח.

לפני עשרה ימים, מיד לאחר חתימת הסכם נתניהו-פייגלין, דיווח כתב חדשות 13 עקיבא נוביק כי במהלך המו”מ, לפני חתימת ההסכם השנוי במחלוקת שהוביל לפרישת מפלגת “זהות” תמורת ג’ובים וכסף, פנה נתניהו ליועמ”ש אביחי מנדלבליט בבקשה לבטל את רפורמת הקנאביס הרפואי כחלק מדרישותיו של פייגלין לפרישה.

נתניהו הסכים לכאורה לדרישת פייגלין לבטל את הרפורמה או חלקים ממנה, אך משפנייתו ליועמ”ש סורבה לטענתו, היה זה תירוץ מספיק עבור השניים לחתום לבסוף על הסכם ללא ביטול הרפורמה. “ראש הממשלה פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאמר כי אין לבצע שינויים ברפורמה אלא בהסכמת משרד הבריאות,” דווח.

אך כעת מסתבר, כך לטענת לשכת היועמ”ש, כי רה”מ כלל לא פנה באופן רשמי על מנת לבטל את רפורמת הקנאביס הרפואי כפי שפורסם. בתשובה לפניית מגזין קנאביס האם ומדוע התנגד מנדלבליט לביטול הרפורמה משיבה לשכתו כי “לא קיבלנו פנייה רשמית בנושא ומשכך לא גובשה עמדה רשמית” וכי “אין לנו מה להוסיף מעבר לכך”.

כאמור, לאחר שנטען כי מנדלבליט סירב לאפשר ביטול של הרפורמה, חתמו נתניהו ופייגלין על הסכם שלמעשה מותיר את רפורמת בתי המרקחת על כנה ללא שינוי. החלטה זו ספגה ביקורת קשה ובעקבותיה חתמו השניים על נספח נוסף בו הבטיחו רפורמה חדשה שתיכנס מיד עם הקמת הממשלה ותאפשר חלוקת קנאביס על ידי רופאי משפחה ללא כל תנאים או הגבלות כלשהן ובאופן חופשי לגמרי.

אך גם הנספח המבטיח שנוסף לאחר הביקורת, ושאמור לכאורה להנגיש את הקנאביס עבור כל מיגרנה, בעיות שינה או כאב ראש, זכה לביקורת וסקפטיות מצד גורמים רשמיים בממשלה שטוענים כי הדבר לא ייתכן, כי מערכת הבריאות לא תאפשר זאת וכי מדובר במהלך פוליטי לצרכי בחירות בלבד.

לצד זאת, כפי שנחשף במגזין קנאביס, במהלך הדיונים בין השניים סירב נתניהו לעמוד בהבטחתו לביטול מוחלט של הפללת צרכני הקנאביס. ביטול רפורמת הקנאביס הרפואי היתה פשרה שגם עליה ויתרו לבסוף.

כעת יהיה על המתעניינים להמתין להקמת הממשלה החדשה, ובמידה ונתניהו יזכה להובילה אפשר יהיה לראות האם ההבטחה להקלה נוספת בתחום תקויים. בינתיים הנספח המתירני והשנוי במחלוקת אומץ לאחר מכן גם על ידי מפלגת “ימינה” אליה הצטרפו פליטי “זהות”.

Cannabis Stores and Doctors Lists
חדשות
Close