נתניהו: “תחום הקנאביס הרפואי בהיי”

ראש ממשלת צ'כיה ביקש מראש ממשלת ישראל סיוע בתחום הקנאביס הרפואי והזמין את רופאי ישראל המתמחים בנושא לבקר בצ'כיה ולחלוק מהידע שצברו. נתניהו השיב לו: 'התחום נמצא בהיי'.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שלישי) עם ראש ממשלת צ’כיה אנדריי באביש בירושלים.

השניים החליפו דברים במסיבת עיתונאים בה שיבחו האחד את השני והביעו תקווה לשיתופי פעולה במגוון תחומים.

בין השאר העלה ראש ממשלת צ’כיה באביש את נושא הקנאביס הרפואי וביקש מנתניהו סיוע בקידום תחום זה.

“אני מבקש שתעזרו לנו בתחום טיפול בקנאביס רפואי – תחום חשוב מאוד,” אמר באביש לנתניהו. “הבטחתי לשר הבריאות שלנו ואנו מתחילים כעת, זו סוגיה חשובה לאזרחים שלנו.”

בתגובה השיב נתניהו “אנחנו מסכימים” והוסיף כי “התחום נמצא בהיי”, לפני שפיזר חיוכים לעבר הקהל.

רה”מ התכוון כמובן לכפל המשמעות של המונח ‘היי’ (High), שבאנגלית משמעותו “גבוה” – זאת בהקשר לתחום שנמצא בשיאו בימים אלה – אך משמעותו גם “סאטלה” (תחושת האופוריה הנגרמת משאיפת קנאביס).

באביש אף הזמין רופאים ישראליים המתמחים בנושא הקנאביס להגיע לצ’כיה ולחלוק מניסיונם עם הרופאים הצ’כים.

“יש מחלות רבות והטיפול באמצעות קנאביס הוא חשוב,” אמר. “היינו רוצים להזמין את הרופאים שלכם לצ’כיה ואני בטוח שהם יוכלו לחלוק מהניסיון שלהם בתחום הזה כיוון שאתם גם מובילים בתעשייה זו”.

זו הפעם השנייה בה מבקש ראש ממשלת צ’כיה סיוע בתחום הקנאביס מממשלת ישראל ומנתניהו עצמו, אחרי שביקר עם משלחת גדולה בישראל בשנת 2014.

בישיבה משותפת עם נתניהו אמר בזמנו כי “אם אתם לא מוכנים לייצא קנאביס רפואי, לפחות שתפו איתנו את הידע ואת הזנים שפיתחתם”. הנוכחים בישיבה סיפרו אז שרה”מ לא הכיר את סגולות הקנאביס.

פרטי העסקה שהציעו אז הצ’כים וישראל לא קיבלה היו אספקת קנאביס מכל חברות הגידול הישראליות עבור כ-40 אלף מטופלים צ’כים, זאת בעבור 5-6 יורו לגרם – מחיר גבוה בהרבה מהממוצע הנמכר כיום, כ-3-4 ש”ח לגרם בלבד.

לפי הצעה זו ישראל היתה יכולה להרוויח כ-450 מיליון ש”ח לשנה, כפול 4 שנות עסקה אבודות, ובסך הכל שווה ערך לכמעט 2 מיליארד ש”ח.

חדשות