מגלגל...

לא מה שחשבתם: 10 נתונים מפתיעים על צרכני הקנאביס הישראליים

באיזו עיר צורכים הכי הרבה קנאביס? מי צורך יותר קנאביס – יהודים או מוסלמים, דתיים או חילוניים, עשירים או עניים? איך משפיעה רמת ההשכלה וגובה המשכורת על אופי הצרכנים? כל זאת ועוד בתוצאות מחקר מקיף שנחשפות כאן לראשונה.

בשנת 2017 פורסמו נתונים ראשוניים מסקר אפידמיולוגי מקיף שערכה הרשות למלחמה בסמים (ז”ל) יחד עם מכון המחקר ‘מרטנס הופמן’ בקרב הציבור הישראלי ובו נמצאה עלייה חדה מאוד בצריכת קנאביס בישראל.

על פי התוצאות שפורסמו אז לראשונה בידיעות אחרונות זינקה ישראל למקום הראשון בעולם בצריכת קנאביס לא חוקי:

  • כאשר נבדק השימוש בקנאביס בחודש האחרון – נמצא כי 19.1% מהציבור בגילאי 18-65 התנסו בכך.
  • כאשר נבדק השימוש בקנאביס בשנה האחרונה הודו 27.3% מהישראלים שהתנסו בכך (לעומת 5.5% בלבד ב-2009).
  • כאשר נבדק השימוש בקנאביס אי פעם הודו 51.9% מהישראלים שהתנסו בכך (לעומת 20.42% בלבד ב-2009).

מאחר ופורסמו רק נתונים יבשים ולא בצורתם הגולמית, פנינו לרשות בבקשה שתספק גרפים וחתכים סטטיסטיים שעלו בתוצאות הסקר המקיף.

כעבור שלושה חודשים, בתשובה לפניית המגזין, נאותו ברשות להעביר לידינו את סיכום הממצאים במן מצגת רשמית מטעמם, בה הוצגו הנתונים שפורסמו בגרסתם המלאה.

אך מבדיקת המגזין עולה כעת כי במצגת ששלחה הרשות נראה כי “שכחו” שם חלק ארי מן הנתונים – דווקא אלו המעניינים ביותר ובמקרה אולי גם אלו שמנפצים את הסטיגמות המוכרות כלפי צרכני קנאביס.

אז הנה 10 סטיגמות מקובלות לגבי צריכת קנאביס בישראל, שנשברו על פי תוצאות הסקר החדש וטרם נחשפו עד עתה:

1. בניגוד למקובל לחשוב, דתיים ומסורתיים (כל קבוצה בעצמה) צורכים לא פחות קנאביס ואף יותר מאשר חילוניים – בכל שלושת המדדים (בחודש האחרון, בשנה האחרונה, אי פעם).

2. למרות הסטיגמה לפיה קנאביס פוגע בלימודים או רחמנא ליצלן “שורף תאים במח”, נראה שאין הבדלים בולטים באחוזי צריכת קנאביס בין אקדמאים ובעלי השכלה גבוהה בישראל לבין אלו שחסרי השכלה פורמלית.

3. למרות שהחברה הערבית-מוסלמית נחשבת לשמרנית יותר מזו היהודית, אחוזי השימוש בקנאביס די זהים בין שתי קבוצות אלו, כמו גם בקרב הקהילה הנוצרית. הבדואים, למרות שאחראים על חלק לא מבוטל מגידולי הקנאביס בישראל, צורכים עוד פחות קנאביס, והדרוזים צורכים הכי פחות.

4. עולי צרפת הם בעלי אחוז צרכני הגבוה ביותר, משמעותית, לעומת שאר אוכלוסיות העולים. אחריהם באחוז צריכת הקנאביס העולים מאתיופיה ואחריהם העולים ממדינות ברה”מ לשעבר. הישראלים ילידי הארץ צורכים פחות קנאביס מעולים.

5. למרות שאין להם הרבה זמן פנוי, הורים לילדים צורכים קנאביס רק מעט פחות מאלו שאינם הורים לילדים.

6. הוכחה נוספת לכך שצרכני הקנאביס הם אנשים נורמטיביים ועלתה בתוצאות המחקר היא שיותר אנשים שעובדים צורכים קנאביס מאשר אלו המובטלים מעבודה.

7. בניגוד אולי למקובל לחשוב, העניים והנדכאים לא צורכים יותר קנאביס אלא דווקא להפך. בעלי הכנסה גבוהה צורכים הכי הרבה קנאביס, כמעט פי 2 מבעלי הכנסה נמוכה ויותר מבעלי הכנסה בינונית.

8. אם חשבתם שתל אביב היא העיר בה אחוז צרכני הקנאביס הגבוה ביותר או אולי חיפה, אילת או ירושלים – האמת היא שטעיתם. פתח תקווה היא-היא עיר הקנאביס של ישראל ובפער עצום על חברותיה. אחריה במקום השני נתניה ות”א רק במקום השלישי. ירושלים במקום רביעי וראשל”צ, חולון, אשדוד וחיפה אחריהן לפי הסדר.

9. בטח גם חשבתם שאזור גוש דן הוא בעל אחוז צרכני הקנאביס הגדול ביותר, אבל שוב טעיתם. אזור ירושלים הוא בעל אחוז צרכני הקנאביס הגבוה ביותר וההפתעה הגדולה: אזור יו”ש במקום השני. במקום השלישי אזור ת”א, לאחר מכן אזור חיפה, אזור המרכז, אזור צפון ואחרון אזור דרום.

10. זה אולי אירוני במידה כלשהי, אבל מסתבר שאנשים שנחשפו לתכניות של הרשות למלחמה בסמים למניעה והסברה בתחום מדווחים על יותר שימוש בקנאביס בהשוואה לקבוצה שלא נחשפה כלל לתכניות אלו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר