נתגלה גן שמשנה את השפעת הקנאביס

על פי מומחים כ-1% מצרכני הקנאביס עלולים לסבול מהפרעות נפשיות לאחר השימוש בו. מחקר חדש מצא גן מסוים בגנום האנושי (AKT1) שהוא ככל הנראה האחראי להגברת הרגישות להתפתחות מחלות נפש. “הפרעות נפשיות מקנאביס הן נדירות, אך כשהן מתרחשות יש להן השפעה קשה על חיים של אנשים צעירים,” אומרת מנהלת המחקר.

רוב צרכני הקנאביס נהנים מהשימוש בצמח ללא כל בעיות או תופעות לוואי לא רצויות, אך ידוע לעולם המדע כי תופעות לוואי שכאלה קיימות באופן תיאורטי. אחת מתופעות הלוואי החמורות שהיו עד כה מקושרות בצורה עקיפה לשימוש בקנאביס הייתה עלייה בסיכון להתפרצות של מחלות נפשיות שונות, ותגלית חדשה של צוות חוקרים מבריטניה עשויה לשנות את התמונה.

סליה מורגן - חוקרת קנאביס בריטית
פרופ’ סליה מורגן – ראש צוות המחקר

עד לאחרונה היה קשה מאוד לצפות מי יהיו צרכני הקנאביס שאכן יפגעו ויפתחו מחלות נפשיות שונות, מה שפגם כמעט לחלוטין ביכולת לבדוק את הקשר בין השניים.

בעוד שמומחים גם כאן בישראל העידו ש-1% מצרכני הקנאביס מועדים ללקות במחלות נפשיות בדומה ל-1% מהאוכלוסיה הכללית – מה שמצביע על חוסר השפעה של הקנאביס על התפתחות הפרעות מסוג זה – מחקר חדש שנערך על ידי צוות חוקרים בראשותה של פרופ’ סליה מורגן (Celia Morgan) מראה כי ישנו גן ספציפי בגנום האנושי שאחראי על הסיכון ללקות במחלות כאלה עקב צריכת קנאביס.

AKT1 – הגן הרגיש לקנאביס

במחקרים קודמים התגלה כי קיים גן, שקיבל את השם ‘AKT1‘. ההנחה הייתה כי הוא קשור למקרים של התפרצות מחלות נפשיות, אך המחקר החדש היווה את ההוכחה הראשונה שהגן עצמו משמש כמתווך וכטריגר לתגובה גנטית חריפה לקנאביס אצל צרכנים בריאים לחלוטין.

משמעותו של גילוי זה היא שנוכחות הגן יכולה לשמש כאינדיקציה שתסייע לצפות מראש רגישות גנטית לחומרים הפעילים בקנאביס, ובכך לשמש למניעת בעיות עתידיות או לטיפול בהן.

“ממצאים אלו מראים לראשונה כי אנשים שנמצא אצלהם הגן AKT1, הם בעלי סבירות גבוהה הרבה יותר לחוות השפעות חזקות יותר מצריכת הקנאביס, גם אם במצבם הרגיל הם אנשים בריאים לגמרי,” מסרה פרופ’ מורגן בריאיון שנערך עמה, “גילוי העובדה שנוכחות הגן הופכת את האדם מועד יותר לחוות השפעות חזקות כתוצאה משימוש בקנאביס (כשהוא לא בפסיכוזה), מלמדת אותנו על האופן בו הוא מעלה את הסיכון גם בקרב אנשים בריאים.”

רמת הסיכון: 1% מהצרכנים

כחלק מהמחקר שערך צוות החוקרים, נבדקו 442 צרכני קנאביס צעירים ובריאים תחת השפעת קנאביס ובלעדיה. מידת ההשפעה המשכרת ואפקט הפגיעה בזיכרון נמדדו כשהמשתתפים היו תחת השפעת הקנאביס, והושוו לתוצאות שנמדדו שבעה ימים לאחר מכן, כאשר היו פיכחים לחלוטין.

תוצאות המחקר מראות כי הנבדקים שבגופם היה קיים הגן AKT1 היו בעלי סבירות גבוהה יותר לחוות תגובה פסיכוטית לאחר שימוש בקנאביס. בנוסף גילו החוקרים כי בכל הקשור לאובדן זיכרון לטווח קצר, נשים הראו רגישות גבוהה יותר לתופעה לעומת גברים.

מיתוסים על גידול קנאביס: טכניקה חשובה יותר מגנטיקה
נוכחות הגן AKT1 מעלה את הסיכון ללקות במחלות נפשיות לאחר צריכת קנאביס

לדברי החוקרים, כאחוז אחד בלבד מכלל צרכני הקנאביס עלולים לפתח הפרעה נפשית עקב הצריכה, בהתאם להנחה הנוגעת להימצאות הגן באוכלוסייה הרחבה. עם זאת, לדברי החוקרים צריכה יומית של קנאביס מכפילה את הסיכוי לפתח הפרעות נפשיות מסוגים שונים.

צוות המחקר שואף לכך שהממצאים יסייעו בזיהוי אלה שעלולים לסבול מהשפעות שליליות כתוצאה מקנאביס, ומכוונים אל עבר טיפול המותאם לפי גנום שיכול למנוע התפתחות הפרעות נפשיות במהלך שימוש למטרות הנאה ופנאי.

“כאשר אדם שם את עצמו פעם אחר פעם במצבים פסיכוטיים או פרנואידיים, זו יכולה להיות סיבה טובה לכך שהוא יפתח הפרעה נפשית ממושכת, מה שלא היה קורה לו היה פועל אחרת”, טוענת מורגן, “הפרעות נפשיות ופסיכוזות כתוצאה משימוש בקנאביס הן מאוד נדירות, אך כשהן מתרחשות יש להן השפעה קשה על חיים של אנשים צעירים.”

ראו עוד:
המכון לחקר התמכרויות ומחלות נפש בקנדה בעד לגליזציה
מחקר ישראלי: קנאביס מפחית תסמינים של דמנציה
מומחים קובעים: עישון מריחואנה מונע התפתחות אלצהיימר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר