נשק חדש בארסנל המלחמה בהרואין – קנאביס

מעל 40 שנה מסווג הקנאביס ע”י הממשל הפדרלי כ”סם ממכר ללא תועלת רפואית” – כעת מתברר שהקנאביס הוא הדבר הטוב ביותר שקרה למכורים להרואין.

הרואין הוא סם מסוכן ביותר. מרבית השימוש העולמי בהרואין נעשה למטרות בילוי והנאה עקב תחושת האופוריה אשר הוא גורם, אך ההתמכרות אליו עלולה להיות מידית וקשה, והנזק שהסם מסוגל לגרום לגוף הוא קיצוני ביותר – החל משיבושים בראיה, דרך עוויתות חוזרות ועד לסיבוכים בנשימה ובלחץ הדם שמובילים פעמים רבות אף למוות. לא פלא שהוא מדורג ע”י הממשל הפדרלי בארה”ב בקטגוריה הגבוהה ביותר לסיווג חומרים ממכרים ומסוכנים, אך וודאי יפתיע אתכם לשמוע שגם הקנאביס מדורג באותה הקטגוריה.

על פי הקריטריונים שהציב הממשל הפדרלי, לסמים הנמצאים בקטגוריה הראשונה אין שום “תועלת רפואית”, זאת למרות העובדה שהקנאביס אושר לשימוש רפואי ביותר מ-20 מדינות, ולמרות שישנן מדינות רבות שכבר רצות ללגליזציה מלאה, ההגדרה הפדרלית עומדת על תילה כבר מעל 40 שנה. כעת, ניצבת הגדרה זו במבחן חדש: הוכחות לתועלת הרפואית של קנאביס דווקא בטיפול בהתמכרות להרואין.

במדינת מסצ’וסטס, כמו במדינות אחרות רבות, חלה בשנתיים האחרונות עלייה חדה (80%) באחוז המכורים להרואין עקב העלייה במתן מרשמי תרופות אופיאטיות. סיבת המוות המובילה בקרב חסרי הבית בבוסטון, הפכה מאיידס (אשר “שלט בתחום” ביד רמה שנים רבות) למנת יתר, כאשר 81% ממקרי המוות המסווגים תחת מנת יתר קשורים בהרואין. הנושא העלה גלים גבוהים והוכרז כמכת מדינה על ידי השלטונות. לאחר שאושר הקנאביס הרפואי במדינה, בשנת 2012, מנסים כעת “להילחם באש בעזרת אש” ולטפל במכורים להרואין בעזרת קנאביס רפואי.

התמכרות להרואין
התמכרות להרואין

עד כה, הונהגו במדינה שתי דרכים עיקריות לטיפול במכורים להרואין – האחת היא בעזרת נלאקסון, אשר משמש כחומר נוגד מנת יתר (טיפול מידי) בלבד ואינו מהווה תרופה מונעת, והשנייה היא בעזרת מתאדון, אשר לו “מרווח טיפול” (ההפרש בין מנה תרופתית למנה קטלנית של החומר) קטן מאד המעמיד את המטופלים בסכנת חיים. הדרך השלישית, הניסיונית בינתיים, מציבה את הקנאביס כאלטרנטיבה הטובה ביותר לטיפול.

אז מה הקשר בין קנאביס להרואין?

במחקרים שנערכו בשנים האחרונות, עולה כי הקנאביס משמש כ”תחליף” המזרז את תהליך הגמילה של המכורים וכן מונע מקרי מוות ותחלואה הנוצרים עקב שימוש בהרואין או בתרופות אופיאטיות, המובילות את המכורים לעבור להרואין (4 מתוך 5 מכורים להרואין התחילו את דרכם בתרופות מרשם). מלבד זאת, הקנאביס מהווה דרך לטיפול עצמי, מכיוון שהמטופלים מאמצים אותו כתחליף גם לאלכוהול ולתרופות המרשם אליהם הם רגילים.

מחקר נוסף הראה כי כאשר משווים בין מדינות בהן הקנאביס מאושר לשימוש רפואי לבין כאלו שלא, ניתן לראות בבירור שבמדינות בהן אושר הקנאביס, ישנה ירידה חדה במקרי המוות הקשורים להרואין ותרופות אופיאטיות. עד כדי כך חדה, שהחוקרים טוענים כי יש להכניס את הקנאביס לפרוטוקול הטיפול בהתמכרויות שמפתחת המדינה, כדי למנוע מקרי מוות ממנת-יתר.

זווית נוספת הנבדקת על ידי החוקרים היא ההשפעה של הסביבה על צריכת סמים והתמכרויות. במחקרים שנערכו בהולנד, עולה כי השימוש המוסדר בקנאביס גורם להתרחקות חברתית מסמים קשים. צעירים אשר התנסו במריחואנה בקופישופ מסודר, המהווה סביבה בטוחה לשימוש בקנאביס, למדו להשתמש בקנאביס באופן אחראי ולהימנע מערבוב של סמים נוספים, מה שצמצם באופן דרסטי את כמות מקרי המוות.

מסתבר כי דווקא הקנאביס, “הסם הממכר” של הממשל האמריקאי, הוא שאחראי על צמצום ההתמכרות לסם הממכר ביותר בעולם – על פי הממצאים שעולים אט אט על פני השטח. כנראה שהקנאביס הוא אכן הדבר הטוב ביותר שקרה למכורים להרואין בפרט ולסמים קשים בכלל.

ראו עוד:
מחקר חדש: קנאביס לגמילה מסמים קשים
דין הרואין כדין גראס / ירון לונדון
איטליה: בוטל חוק המשווה בין הרואין למריחואנה – 10,000 אסירים צפויים להשתחרר

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי