מגלגל...

נשיא קוסטה ריקה הודיע: נקדם לגליזציה, נטמיע ענף קנאביס רפואי

במהלך נאום 100 הימים לנשיאותו הודיע נשיא קוסטה ריקה רודריגו צ'אבס כי בכוונתו לקדם לגליזציה של קנאביס במדינה. לדבריו המלחמה בסמים נכשלה ובמדינות אחרות הוכח שהתוצאות של לגליזציה הן טובות. צ'אבס עידכן גם כי בקרוב תפורסם הרגולציה של ענף הקנאביס הרפואי החדש - יוזמה שאושרה במארס

רודריגו צ’אבס נשיא קוסטה ריקה הכריז השבוע כי על כך שכוונתו להביא להסדרת את שוק הקנאביס בקוסטה ריקה כך שיתאפשר לאזרחי המדינה שימוש חוקי בקנאביס למטרות פנאי (“לגליזציה”). עוד קודם, כבר בקרוב, ממשלת קוסטה ריקה צפויה לפרסם את נוסח הרגולציה להקמת ענף קנאביס רפואי – יוזמה שאושרה רשמית בתחילת השנה.

נשיא קוסטה ריקה רודריגו צ'אבס (תמונה: ויקיפדיה)
“נקדם הצעת חוק ללגליזציה”, נשיא קוסטה ריקה רודריגו צ’אבס (תמונה: ויקיפדיה)

“הכנו את הנהלים (להסדרת) קנאביס לשימוש רפואי, ואנחנו נקדם גם את הצעת החוק ללגליזציה של מריחואנה לשימוש פנאי,” אמר הנשיא במהלך נאומו, שנערך לכבוד השלמת 100 ימים לנשיאותו. עוד הוא ציין כי יש ראיות מדעיות שתומכות בהחלטה שלו וגם הזכיר מדינות שכבר אישרו לגליזציה וזכו לראות תוצאות טובות.

על פי הדיווחים בתקשורת בקוסטה ריקה, אף אחד במדינה לא הופתע מהודעה מכיוון שבמהלך קמפיין הבחירות שלו צ’אבס ציין כי הוא תומך ביוזמה. “הניסיון הבינלאומי מראה שזו המדיניות הציבורית הטובה ביותר, כפי שנעשה באורוגוואי, ארצות הברית ובכמה מדינות באירופה,” אמר במהלך הקמפיין לנשיאות.

סיבה מרכזית ליוזמה לדבריו היא הכישלון של המלחמה בסמים והניסיון הכושל למנוע הברחות וסחר לא חוקי. לטענתו, לא נותר שום טעם בהותרת האיסור על קנאביס על כנו.

נשיא קוסטה ריקה רודריגו צ'אבס בנאום 100 ימים לנשיאות (צילום: Julieth-Méndez)
רודריגו צ’אבס, נשיא קוסטה ריקה, בנאום 100 ימים לנשיאות (צילום: Julieth-Méndez, El Observador)

גורמים במפלגות השונות ציינו ברובם כי אינם מתנגדים ליוזמה אך הדגישו כי יש לעשות זאת לאחר דיון מעמיק. דברים מסוג זה אמרו בין היתר אריאל רובלס ראש מפלגת השמאל The Frente Amplio, דניאלה רויאס ראש מפלגת PUSC הנחשבת למפלגת ימין-מרכז וכך גם יוהאנה אובנדו ראש המפלגה הליברלית.

מן הצד השני, מתנגד למהלך פבריציו אלברדו ראש המפלגה השמרנית Nueva Republica. לדבריו, למרות שתמך ביוזמות אחרות של הנשיא צ’אבס, בעניין זה בכוונתו להילחם ברעיון לאשר קנאביס חוקי. “הציבור יודע שאנחנו לגמרי נגד זה,” אמר. “לא הנשיא ולא הממשלה יכולים לסמוך עלינו בעניין הזה. אנחנו מתכוונים להתנגד לכל יוזמה כזאת ככל שנוכל”.

נכון להיום קובע החוק בקוסטה ריקה כי החזקת קנאביס לשימוש עצמי היא אסורה באופן עקרוני, אך אינה נחשבת לעבירה פלילית (“אי הפללה”), כשבפועל שוטרים יעלימו עין או לכל היותר יחרימו כמויות קטנות. גם גידול קנאביס בכמויות קטנות בבית לא צפוי להוביל לענישה חמורה אך עם זאת, ייצור וסחר בכמויות מסחריות נחשבים לאסורים. כאמור, בחודש מארס השנה (2022) אישרה הממשלה הקמת ענף קנאביס רפואי ופרטי הרגולציה אמורים להיחשף בקרוב. בכתבה שפורסמה כאן בשנת 2014 נכתב כי קנאביס אינו חוקי בקוסטה ריקה אבל בפועל קיימת גישה סובלנית כלפי משתמשיו ברחבי המדינה ומעולם לא הוגדר חוק מינימום או מקסימום לצריכה אישית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר