נשיא קולומביה בישראל: מעדיף תעשיית קנאביס על תעשיית קוקאין ‎‎

במהלך ביקורו בישראל השבוע בריאיון לסוכנות הידיעות AP אמר נשיא קולומביה איוואן דוקה כי הוא מעדיף תעשיית קנאביס על פני תעשיית הקוקאין הנפוצה בארצו. עם זאת, הוא מבהיר כי מדובר על קנאביס לשימוש רפואי, למרות שביהמ"ש העליון במדינה התיר לאחרונה שימוש עצמי בקנאביס

נשיא קולומביה איוואן דוקה תולה תקוות גדולות בתעשיית הקנאביס הרפואי במדינה שמנהלת מלחמה ארוכה נגד קוקאין במשך עשרות שנים, כך הוא אומר השבוע בריאיון לסוכנות הידיעות AP במהלך ביקור בישראל.

את הדברים אמר במפגש שנערך אמש (שלישי) במרכז פרס לשלום ובו נחתם על הסכם סחר כללי בין המדינות קולומביה וישראל, ובו נכחו הנשיא הקולומביאני ואנשי עסקים ישראלים בכירים. לדברי דוקה, קידום קנאביס למטרות רפואיות ואחרות הוא “סיפור אחר” מקוקאין, שבין היתר מזיק לסביבה.

באירוע נועדו גם שר הבריאות הקולומביאני ד”ר פרננדו גומז וגיא חיים, סמנכ”ל הפיתוח העסקי בחברת תיקון עולם קנביט. במפגש ביניהם הצהיר שר הבריאות הקולומביאני כי אחד מיעדי הממשל לקדנציה הקרובה הוא קידום של תחום הקנאביס הרפואי בקולומביה וכי הוא רואה בישראל כגורם משמעותי שיכול לסייע להם בלימוד איכות העבודה והיכולות בתחומי החדשנות והרפואה”

שר הבריאות הקולומביאני וגיא חיים, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברת תיקון עולם קנביט
שר הבריאות הקולומביאני ד”ר פרננדו גומז (מימין) וגיא חיים, סמנכ”ל הפיתוח העסקי בחברת תיקון עולם קנביט

“כדי לשתול דונם אחד של קוקה בקולומביה, נהרסים שני דונם של ג’ונגל טרופי,” אמר הנשיא דוקה. “בנוסף, ייצור קוקאין גורם לטביעת רגל פחמנית גבוהה מאוד. הם משתמשים בהרבה בנזין, בהרבה מלט וכימיקלים לעיבוד שנזרקים ליערות.”

במהלך ועידת האקלים של האו”ם שנערכה בחודש שעבר התחייבה קולומביה, כמו ישראל, להיות נטולת פחמן עד שנת 2050 והודיעה על כוונתה לפתוח מרכז חדשנות קולומביאני בירושלים. דוקה היה להוט בועידה לדון כיצד קולומביה וישראל – “מדינות סטארט-אפ” בעצמן לדבריו – יכולות לשתף פעולה כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר.

בחודש יולי השנה הסירה קולומביה את איסור היצוא על קנאביס רפואי. דוקה אומר כעת כי ארצו מחפשת לרתום את התעשייה למגוון תחומים, מטיפולים רפואיים וייצור מזון ועד לקוסמטיקה. “אנחנו רואים השקעות בינלאומיות רבות שמגיעות לקולומביה”, אמר.

איוואן דוקה (צילום: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com)
איוואן דוקה (צילום: Alexandros Michailidis)

עם זאת, דוקה מפריד בין לגליזציה לבין קנאביס רפואי. “אנחנו לא משתמשים בקנאביס למטרות פנאי. אנחנו משתמשים בו למטרות רפואיות”, אמר.

בכך דוקה קורא תיגר על פסיקה של ביהמ”ש העליון במדינה מחודש יולי, שמאפשרת לקולומביאנים לשאת קנאביס בכמויות קטנות לשימוש עצמי.

לדבריו הוא מתכנן לחדש את ההדברה האווירית של גידולי קוקה שעומדים מאחורי שיא בייצור קוקאין אליו הגיעה המדינה, אם כי אתגרים משפטיים ומחאות של חקלאים באזורים מרוחקים מנעו ממנו לממש את המטרה הזו עד כה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר