מגלגל...

נשיא צרפת לשעבר פרנסואה הולנד: “בעד לגליזציה של קנאביס”

"אפשר שהמשטרה תמשיך לנסות לעצור את הסוחרים אבל זה לא פתרון בר קיימא" - כך אמר השבוע נשיא צרפת לשעבר פרנסואה הולנד והסביר כי הוא תומך בלגליזציה של השימוש והמסחר בקנאביס. לדבריו "דה קרימינליזציה ללא לגליזציה זה לא הגיוני"

פרנסואה הולנד, נשיא צרפת בין השנים 2010-2017, אמר השבוע (ד’) בריאיון לערוץ קונביני הצרפתי כי הוא תומך בהסדרה של שוק קנאביס חוקי בצרפת (“לגליזציה”). את הדברים אמר בריאיון לערוץ קונביני הצרפתי.

לדברי הולנד הוא אינו תומך בשימוש בקנאביס עצמו אבל בכל זאת הגיע למסקנה “שיש להכשיר את המסחר הזה כדי לשלוט בו טוב יותר וכדי להגן על בריאות הציבור ובסופו של דבר כדי למגר את הסחר הלא-חוקי”.

“השימוש בקנאביס מוביל במשך שנים לסחר בלתי חוקי שפוקד את השכונות ומשבש את חיי התושבים,” הסביר. “הפתרון יכול להיות של משטרה שתנסה לעצור את הסוחרים, אבל זה לא יכול להיות באמת פתרון בר קיימא”.

“אי הפללה ללא לגליזציה זה לא הגיוני”

עוד הוא הזכיר את המהלכים האחרונים בכיוון הזה בגרמניה וציין כי “בגרמניה הקואליציה החדשה מתכוונת לקדם לגליזציה של קנאביס וחשוב ששאר מדינות אירופה יוכלו לשלב מאמצים כדי להגיע לפתרון דומה”.

לדבריו, “דה-קרימינליזציה (אי הפללה, מ”ק) ללא לגליזציה אינה הגיונית במיוחד. ברגע שזה הופך להיות מותר אין עוד סיבה להעניש, פרט לאלה שנוהגים בזמן שעישנו או כאלה שפוגעים בבריאותם ובבריאותם של אחרים בצריכת יתר”.

פרנסואה הולנד, נשיא צרפת לשעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
נשיא צרפת לשעבר פרנסואה הולנד על דוכן הכנסת במהלך ביקור רשמי בישראל בשנת 2013 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

הנשיא לשעבר כן הדגיש כי יש למנוע מצב בו יהיה עידוד או תמריצים לשימוש, אך אמר כי להבנתו “עדיף להסדיר ולהתמודד עם סוגיית השימוש מאשר להמשיך עם המצב הנוכחי בו יש את כל הפגמים כולם”.

חוקי הקנאביס בצרפת – דומים לחוקים בישראל

החוק כיום בצרפת, כמו בישראל, קובע כי החזקת קנאביס לשימוש עצמי אינה חוקית בכל כמות שהיא והענישה נעה בין קנסות בסך אלפי אירו ועד שנת מאסר (בישראל עד 3 שנות מאסר).

בפועל, אם נתפסים בפעם הראשונה בגין שימוש עצמי לא נאסרים, שוב כמו בישראל, אך עבירות חוזרות עלולות להוביל לענישה נוקשה.

עונשי המקסימום על סחר לא חוקי יכולים להגיע עד 10 שנות מאסר ועד 7.5 מיליון יורו קנס (בישראל עד 20 שנות מאסר).

הנסיונות לקדם לגליזציה נכשלו עד כה

בשנת 2016, במקביל לעבודה שנעשתה בממשלת ישראל לקראת חוק הקנסות, גם בצרפת הוקם צוות רשמי שהמליץ לבסוף לבטל את הפללת הצרכנים. בשנת 2018 שוב הופק דו”ח רשמי דומה שהגיע לאותן מסקנות אך עד כה לא נעשה דבר בעניין.

בשנה שעברה (2020) אושר סופית פיילוט להקמת ענף קנאביס רפואי במסגרתו כ-3,000 מטופלים צרפתים מקבלים קנאביס בחינם, על חשבון היצרנים שזכו במכרז שערכה הממשלה. בין הזוכים במכרז אגב גם החברה הישראלית פנאקסיה שמספקת אכן קנאביס רפואי בחינם לצרפתים בכמויות קטנות מאז אפריל השנה.

אירוע מקורי התרחש בפרלמנט הצרפתי לפני כחצי שנה (מאי 2021) כאשר במהלך אחד הדיונים בפרלמנט הניף חבר הפרלמנט פרנסואה-מישל למברט כוס עם ציור של עלה קנאביס ומתוכה שלף ג’וינט תוך שהוא קורא להפסקת רדיפת צרכני הקנאביס ולהסדרת שוק חוקי. האירוע צולם בוידאו והביא לכותרות בכל העולם.

על פי הנתונים הידועים בצרפת, מוערך כי מתוך כ-67 מיליון אזרחים כ-17 מיליון התנסו בצריכת קנאביס באופן כזה או אחר, מתוכם כ-1.5 מיליון צורכים קנאביס באופן קבוע וכ-700 אלף על בסיס יומי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר