נשיאת מפלגה מאיטליה שתלה קנאביס בתל אביב

במחאה על חוקי האיסור ובקריאה ללגליזציה בעולם כולו, שתלה בתחילת השבוע נשיאת המפלגה הרדיקלית של איטליה אנטונלה סולדו, זרע קנאביס בישראל. יחד עם יו”ר עלה ירוק אורן ליבוביץ הם טמנו את הזרע שהובא מאיטליה באדמת תל אביב והכריזו על קמפיין בינלאומי חדש.

אנטונלה סולדו, נשיאת המפלגה הרדיקלית של איטליה (מפלגת על-גושית ליברלית התומכת בחופש הפרט), הגיעה לביקור של כמה ימים בישראל, במהלכו נפגשה עם יו”ר עלה ירוק אורן ליבוביץ.

השניים דנו בשיתופי פעולה אפשריים בין תנועות הלגליזציה משתי המדינות ויחד שתלו זרע קנאביס שהובא מאיטליה באדמת תל אביב, זאת כחלק מקמפיין בינלאומי חדש הקורא ללגליזציה בעולם כולו.

אנטונלה סולדו ואורן ליבוביץ, שותלים זרע קנאביס בתל אביב
אנטונלה סולדו ואורן ליבוביץ, שותלים זרע קנאביס בתל אביב

שתילת הקנאביס בתל אביב נערכה במסגרת ‘מועדון הקנאביס הרדיקלי’ – קמפיין איטלקי-מקומי של ‘אי-ציות אזרחי’ שמנהלת מפלגתה של סולדו, במהלכו עוברים נציגיה בין ערי איטליה ושותלים זרעי קנאביס בגינות ציבוריות.

בניגוד למצב החוקי בישראל, באיטליה זרעי קנאביס הם חוקיים לגמרי להחזקה, שימוש ומכירה – אף על פי שגידול קנאביס עצמו הוא אסור. בישראל נחשבת אפילו החזקת זרע קנאביס שלא למטרות גידול כהחזקת סם מסוכן לכל דבר בדומה להרואין, קוקאין וכיוצ”ב.

“המפלגה הרדיקלית האיטלקית נמצאת בתל אביב כדי למסור את כרטיס הכבוד הבינלאומי הראשון, אותו נעניק ליו”ר עלה ירוק, המפלגה שנלחמת למען הלגליזציה בישראל,” אמרה סולדו בסרטון שצולם על רק חוף הים של תל אביב ובו רואים את העברת זרע הקנאביס ושתילתו.

“ישראל עומדת להעביר את החוק הראשון בנוגע לאי-הפללת השימוש בקנאביס ואנו מקווים שזה יעבור בקרוב ויהיה המדרגה הראשונית לקראת חוק על לגליזציה מלאה,” הוסיפה. “קשה לנצח במאבק למען הלגליזציה בכוחות עצמנו כבודדים או ברמה הלאומית של כל מדינה, ולכן אחד היעדים שלנו הוא ליצור רשת אירופאית ובינלאומית אליה יצטרפו ארגונים, תנועות, מפלגות, אזרחים שחפצים לחבור אלנו למטרה זו.”

אנטונלה סולדו בעיתון איטלקי
אנטונלה סולדו וחבר מפלגתה מארקו קפאטו, שותלים קנאביס בטורינו, איטליה, ביום הקנאביס הבינלאומי, 20 באפריל (מתוך העיתון האיטלקי corriere della sera)

המפלגה הרדיקלית, הותיקה באיטליה (נוסדה ב-55′), מקדמת בדומה ל’עלה ירוק’ הישראלית, אג’נדה ליברלית על-גושית (לא ימין, לא שמאל, ולא מרכז) באמצעות שיטת ההתנגדות האזרחית הבלתי אלימה. היא קידמה ומקדמת עד היום את המאבקים הליברליים הגדולים של איטליה (זכות הגירושין, ההפלה, למען חופש במחקר הרפואי, המתת חסד, לגליזציה ועוד).

מייסדה של המפלגה הרדיקלית, מרקו פאנלה, שנפטר לפני שנה, היה תומך נלהב של רעיון צירוף ישראל לאיחוד האירופי וביקר בישראל מספר פעמים. המפלגה החלה את הקשר עם עלה ירוק לאחר ביקור בארץ שלהם עוד בשנת 2006.

מזכ”ל המפלגה לשעבר, ריטה ברנדרדיני, זכורה מקמפיין קודם במהלכו גידלה 56 שתילי קנאביס בביתה שבהמשך חולקו על ידה לחולים בהפגנה שיזמה, מה שהוביל לבסוף גם למעצרה.

באיטליה נחקקו חוקי אי הפללה עוד בשנת 1993, ובימים אלו נערכת ספירת קולותיהם של אזרחי איטליה שחתמו על עצומה רשמית ביוזמת מפלגתה של סולדו. בסוף הליך הספירה ולאחר אישור החתימות צפוי הפרלמנט האיטלקי להצביע על הצעת החוק ללגליזציה מלאה במדינה ולאשר פתיחת חנויות קנאביס חוקיות.

מנגד בישראל רק בימים אלו, 24 שנים אחרי שאיטליה עשתה זאת, פועלת הממשלה על ידי נציגה שר המשטרה גלעד ארדן, בכדי להגיש ולאשר הצעת חוק ממשלתית חדשה שתאפשר אי הפללת צרכני קנאביס שייתפסו בפעמים הראשונות, זאת בתנאי שיודו בעבירה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט