נציג משרד הבריאות מודה: “אין הוכחה שקנאביס גורם לתאונות”

האיש שחותם על רשיונות הקנאביס הרפואי בישראל ואחד הגורמים הותיקים במערכת הבריאות הישראלית מודה בפה מלא כי אין כל הוכחה לכך שקנאביס פוגע בנהיגה.

ממשלת ישראל פתחה במלחמה של ממש כנגד מטופלי וצרכני הקנאביס. גזירות חדשות הוטלו הן בנסיון לבטל את התקנה המתירה למטופלים לנהוג ברכב, והן בחקיקת “חוק הרוק” החדש המתיר לשוטרים לבצע בדיקות פולשניות לנהגים גם ללא חשד סביר.

המשטרה מצד אחד ממשיכה לשלול רשיונות למטופלים למרות תקנה שפירסם ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת השנה ומתירה להם לנהוג כל עוד צריכת הקנאביס נעשתה לפחות 3 שעות לפני הנהיגה.

מצד שני השר גלעד ארדן השלים כאמור בשבוע שעבר את התיקון לחוק התעבורה לפיו מכשיר חדש יוטמע בשירות המשטרה ויאפשר לשוטרים להפליל צרכני קנאביס בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים גם אם לא נהגו תחת השפעה כלל.

החלטות אלו מגיעות למרות שמעולם לא הוכח באופן חד משמעי שקנאביס בכלל פוגע בנהיגה.

בהחלט ניתן למצוא מחקרים שמרמזים על כך שקנאביס עלול לפגוע ביכולות הקוגנטיביות, בכמויות מסויימות, בעיקר אם נצרך בסמוך לנהיגה, אך מחקרים רבים אחרים, כמו גם סטטיסטיקות ממדינות שאישרו לגליזציה, מראים אחרת לגמרי.

יתרה מזאת במחקרים מהשנים האחרונות נמצא שקנאביס לא רק שלא פוגע בנהיגה, בכמויות מדודות הוא אף עשוי לגרום לנסיעה איטית יותר ומסוכנת פחות. מחקרים אחרים הראו שנוכחות של שרידי רכיבי קנאביס בשתן כלל אינם מוכיחים השפעה שלילית על נהיגה.

כעת מבהיר גם האיש שאחראי על תחום הנפקת רישיונות הקנאביס הרפואי בישראל, ד”ר מיכאל דור, כי למיטב ידיעתו אין כל הוכחה שקנאביס גורם לפגיעה בנהיגה.

בשיחה ברדיו 103FM אמר ד”ר דור: “סך הכל הקנאביס מאט תגובות, אבל אין כל הוכחה ברורה שקנאביס גורם לתאונות”

לדבריו “בניגוד לאלכוהול, שבו העברנו חקיקה לפני 15 שנה ששוטר יכול על הדרך להגיד לך לנשוף לתוך הינשוף ולדעת מיד מה רמת האלכוהול אצלך, ולדעת אם מותר לך לנהוג או לא – נכון לעכשיו עוד אין לנו מדידה כזו לגבי הקנאביס”.

בנוסף אומר ד”ר דור שהמחקרים שנערכו בתחום ומצאו שרידי רכיבי קנאביס בקרב נהגים שהיו מעורבים בתאונות, נמצאו ברוב המקרים גם שרידי אלכוהול.

עוד הוא מבהיר כי בניגוד לטענות המשטרה דווקא כן מותר למטופלי קנאביס רפואי לנהוג, זאת כל עוד עומדים בתנאים, בין השאר בתנאי שצריכת הקנאביס נעשתה שעות לפני הנהיגה.

כשנשאל לסיום מה ההבדל בין קנאביס לאלכוהול מבחינת השפעות על הנהיגה השיב כי “קנאביס מאט במידה מסויימת את התגובות, אבל ההשוואה לאלכוהול היא לרעת האלכוהול כי אלכוהול מוריד את הזהירות. עם קנאביס בנהיגה יותר מתמתנים. קנאביס גורם לפחות נזקים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר