נציג הציבור בועדת ארדן חושף פרטים מהועדה

מה טוענים המתנגדים בועדת ארדן ומה הטענה העיקרית שלו מולם? ד”ר חיים מסינג, לשעבר מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים והיום נציג הציבור בועדה שדנה באי-הפללת צרכני הקנאביס, חושף בראיון ל’צינור’ מעט פרטים מתוך הועדה.

ד”ר חיים מסינג שימש עד לפני עשור כמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, ואף אחד הקשוחים שבהם – שבתקופתו שודרו פרסומות האימה בהן נראו צרכני קנאביס לבושים במטעני חבלה, לצד אזהרות מוות והתאבדות.

בשנים האחרונות ובדומה ל”לשעברים” אחרים המסיימים את תפקידם ולפתע רואים את העולם מזווית אחרת, כבר שינה ד”ר מסינג את דעתו וטען לא אחת בעד אי-הפללת צרכני הקנאביס. הוא גם כינה את המדיניות הנוכחית “חסרת הגיון”.

לאור עמדתו המעודכנת (יחסית) והרקע שלו כמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, הומלץ לח”כ שרן השכל – מגישת הצעת החוק שנמשכה לבסוף עבור הקמת ועדת ארדן לבחינת מדיניות ההפללה – למנותו כנציג הציבור בדיוני הועדה.

הערב, במסגרת קמפיין ‘הגיע הזמן, ארדן’ ובזמן שהגשת מסקנות הועדה נדחו שוב בשבועיים נוספים, שוחח ד”ר מסינג עם גיא לרר מנחה ‘הצינור’ ונתן את הסיבה העיקרית בגללה הוא תומך בתיקון חוקי ההפללה – סיבה שדווקא לא מוזכרת לעתים קרובות.

“העולם השתנה. הרי המטרה של כולם היא להוריד את כמות המשתמשים ולהילחם בסוחרים,” אמר. “אז אם נקח את בני הנוער יש 10 אחוז שצורך קנאביס, מתוכו שיעור גבוה מאוד שהיה רוצה לצאת מזה, והוא מתקשה, אך לא רוצה ללכת טיפול בגלל שזה עניין פלילי, זה תיק פלילי לכל החיים.”

כשעומת עם החשש הגדול ביותר של המתנגדים, הסביר מסינג כי “אפילו במדינות בהן יש יותר מאי הפללה, עובדתית כמות המשתמשים לא עולה. כמות המשתמשים הולכת וגדלה בלי קשר לזה. צריך להפנות משאבים למניעה וטיפול.”

“אני אומר את הדברים בלב שלם. אמנם סיימתי את תפקידי ברשות לפני עשור אך התחום לא עזב אותי,” אמר. “אני בקיא בתחום, מעורה בנושא, קורא ספרות ומעודכן במחקרים. העניין הזה הפך לנורמה של אנשים נורמטיביים ואנחנו לא יכולים ללכת נגד.”

ומה טוענים המתנגדים בועדה? “הטיעונים הרגילים הם אותם טיעונים,” הוא אומר. “מי שמתחיל עם מריחואנה עובר לסמים קשים, אם אתה מתחיל עם אי הפללה תהיה לגליזציה – אלו טיעונים שגויים. אין קשר. אני מתנגד ללגליזציה בעת הזו.”

עם זאת מסינג לא נשמע אופטימי מדי בתשובה לשאלה על הכיוון שלדעתו הולכות תוצאות הועדה: “הלך הרוח בציבור ברור,” אמר. “עצם הקמת הועדה וההבנה שצריך לבחון את זה, היא צעד מבורך.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט