מגלגל...

נחשף: “נציגת המטופלים” קיבלה ג’וב ממשרד הבריאות

איך קיבלה מטופלת אלמונית את התואר "נציגת מטופלי הקנאביס הרפואי" ומדוע משרד הבריאות משלם או ישלם לה כסף? תשובות משרד הבריאות: "היא פעילה ברשתות", "היא רק עובדת משנה"

מטופלת קנאביס רפואי שנבחרה על ידי משרד הבריאות לשמש כנציגת המטופלים מולו, היא למעשה עובדת משרד הבריאות שפועלת כבר היום בשמו ובקרוב גם תקבל כנראה כסף ותשלומים קבועים על כך – וזאת ללא ידיעת המטופלים עצמם. תופעה זו נראית כמן “הרגל” של משרד הבריאות, שכן זו אינה הפעם הראשונה בה מטופלים הופכים לשותפים או עובדים של אנשי משה”ב.

הסיפור נחשף אמש (א’) כאשר הסתבר למטופלים כי אותה מטופלת, אילנה ברודו, החברה כבר חודשים ארוכים בקבוצות הוואטסאפ שלהם ומתנהלת כנציגתם מול משרד הבריאות וחשופה לכל דיון שהם מנהלים – היא בעצם למעשה מן עובדת של משרד הבריאות ללא ידיעתם. בינתיים היא לכאורה עושה את עבודתה ללא תשלום, כך נטען בעקבות פנייתנו, אך צפויה להתחיל לקבל תשלום בקרוב.

אילנה ברודו (צילום מסך: פייסבוק)
“נציגת המטופלים” שתקבל כסף ממשרד הבריאות? אילנה ברודו (צילום מסך: פייסבוק)

שמה של ברודו עלה לראשונה בהפתעה בחודש שעבר, כשמשרד הבריאות הודיע על כינוס “שולחן עגול” עם המטופלים. כעס גדול עלה אז בקרב המטופלים משהבינו שמשרד הבריאות בחר על דעת עצמו מי יהיו אותם נציגים, כולל ברודו, ללא כל הסבר מדוע דווקא הם נבחרו. המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו טען אז כי היא “מטופלת שפעילה ברשתות החברתיות”, אם כי רבים לא שמעו את שמה קודם.

להפתעת המטופלים הסתבר אמש כאמור כי ברודו היא לא רק מטופלת ולא רק “פעילה ברשתות”, אלא עובדת עבור משרד הבריאות, שאמורה לקבל שכר חודשי קבוע מאותם אלה שהיא אמורה לכאורה לפעול מולם לטובת המטופלים. לאחרונה קיבלה את הסמכות לנהל דף פייסבוק חדש שנפתח אתמול בשם “קנאביס רפואי – העמוד הרשמי של משרד הבריאות” שהשיק המשרד לצורך קשר עם מטופלי הקנאביס.

“בואו נדבר על זה יחד” נכתב בפוסט הראשון בדף הפייסבוק החדש. “משרד הבריאות רוצה לשמוע אתם מטופלי הקנאביס”. תגובות המטופלים לא היו ידידותיות. “על מה אתם רוצים לדבר, על הרפורמה שהורגת, על העושק, על המחסור?” שאל אחד המטופלים בתגובה. “צריך לחדש לכם שאנחנו עוברים ייסורים?” תהה אחר. “מה אתם רוצים לדעת, שהרסתם לנו את החיים?” השיב מטופל נוסף.

לטענת ברודו היא מקבלת בעבור עבודתה “שכר שנחשב אצלי סמלי”, אך גם היא וגם משרד הבריאות מסרבים לחשוף כמה כסף היא מקבלת בדיוק, ובאיזו תכיפות. כששאלנו את פרופ’ גרוטו מי מנהל את אותו דף פייסבוק חדש הוא השיב רק: “חברת סושיאל שעובדת עם המשרד”. רק לאחר שהקשנו ושאלנו “האם זו לא אילנה ברודו?” השיב “כן אבל היא מועסקת דרך החברה”.

דף פייסבוק חדש של משרד הבריאות עבור מטופלי קנאביס רפואי
דף הפייסבוק החדש של משרד הבריאות שנפתח לכאורה עבור קשר עם מטופלי קנאביס רפואי ואותו מנהלת אילנה ברודו

בעקבות החשיפה מחו נגדה המטופלים על כך שהיא למעשה “חפרפרת” של משרד הבריאות ואילצו אותה לעזוב את קבוצת הוואטסאפ. היא טענה להגנתה שעדיף שהיא תנהל את הדף הזה ולא פקידים, ועמדה על כך שהאינטרס שלה לטובת המטופלים. בתגובה השיבו לה כי מדובר בניגוד עניינים מובהק ורמזו לה לעזוב. היא אכן עשתה זאת לבסוף ופרשה מהקבוצה, אם כי היא עדיין חברה בקבוצות מטופלים אחרות.

בשיחה עם מגזין קנאביס אומר אחד המטופלים: “במשך חודשיים היא שאבה מאיתנו מידע בקבוצת וואטסאפ ואירגנה את ‘השולחן העגול’ ועכשיו אנחנו מגלים שהיא בעצם עובדת עם משרד הבריאות”. מטופל אחר העיד כי הוא “מרגיש ממש נבגד. אני בטוח שהועבר מידע שהיה אמור להיות חסוי. באופן אישי זה מעליב ואני בטוח שאני לא היחיד שנפגע”.

לגבי התשלום שהיא מקבלת ממשרד הבריאות השיב גרוטו לפניית המגזין: “היא תהיה ספק משנה, היא רוצה לעזור ויצא מצב שהיא עובדת על זה במשרה מלאה, מן הראוי שנתגמל אותה, אתה קצת נודניק”. לבסוף, לאחר פניות חוזרות, הבהיר כי היא לא תהיה עוד נציגת המטופלים.

איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)
פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ”ל משרד הבריאות (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש90)

ברודו עצמה השיבה הבוקר לפניית המגזין בקביעה כי מדובר בטענות שקריות. לדבריה “המינון שלי הועלה בהתאם להוראות הרופאה שלי ואותו בכיר (במשרד הבריאות) רק חסך לי את התהליך מול היק”ר”. היא סירבה לחשוף מה הסכום אותו תקבל אך לגבי שאר הטענות השיבה כי “אני עוזרת בהתנדבות למשרד הבריאות כבר חודשים בניסיון לנצל את הכישורים שלי בשביל לגשר על הפער האדיר בין המטופלים ומשרד הבריאות. האמת היא שזנחתי את העבודה ‘האמיתית’ שלי בשביל להתעסק במשבר הקנאביס. מעולם לא התיימרתי לייצג מטופלים שאינם אני ומעולם לא נבחרתי לייצג אף אחד”.

עוד לדבריה “אני פועלת כבר חודשים ארוכים עם משרד הבריאות במטרה ליצור ערוצים לתקשורת בין המטופלים והמשרד. אני כמטופלת הרגשתי שנים שאין עם מי לדבר. אז החלטתי שצריך ליצור מישהו לדבר איתו ואם לא אני לי מי לי, כמו שאומרים. בשביל שיהיה לי איזשהי מסגרת רשמית למה שאני עושה, חיברו אותי לסוכנות הדיגיטל של המשרד שאפעל יחד איתם ואתן מהידע והניסיון שלי כאשת יח”צ ותקשורת והן מהמקום שלי כמטופלת. טרם הסכמתי לקבל את התפקיד שהשכר עליו יהיה (לפחות לפי הסטנדרט שלי) סמלי וכבר קהילת המטופלים התנפלה עלי כאילו רצחתי להם את הכלב בלילה. באתי לעזור ולעשות, ואנשים התחילו ללכלך עלי עוד לפני שהספקתי להרים תהליכים.”

זו לא הפעם הראשונה בה מטופלת הופכת להיות חברה/שותפה/עובדת של בכירי משרד הבריאות. בפעם הקודמת היתה זו מטופלת בשם ליעד מורדוב, שבתחקיר של מגזין קנאביס שפורסם לאחר מכן גם ב”כאן” הסתבר כי היא עובדת עם הרופא הראשי של היק”ר לשעבר ד”ר מיכאל דור. הקשר נותק לאחר החשיפה. עוד קודם היה זה אורי גלזר, היום מנהל ארגון המטופלים “קנאטיב” שהיה מאכער של מנהל היק”ר לשעבר.

פרופ’ גרוטו עושה לאחרונה צעדים בניסיון להרגיע את הזעם הציבורי ואת מחאות מטופלי הקנאביס. הוא נפגש עם עשרות מהם באופן אישי, ומנסה לתקן חלק מהנזקים שעשה מנהל היק”ר יובל לנדשפט בהטמעת רפורמת ה”מדיקליזציה”. הוא זוכה על כך לתמיכה רבה מצד חלק המטופלים, אך גם לכעס מצד מטופלים אחרים שמתעקשים שהוא חלק מהבעיה ולא הפתרון. לאחרונה מפיצים המטופלים ברשת ידיעה בה פורסם כי הוא חבר בעמותה שמקבלת תרומות מחברות תרופות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר