עדותה המרגשת של חולה בניוון שרירים המטופלת בקנאביס רפואי

אחרי חודשים של מאבק עיקש, במהלכם התדרדר מצבה הבריאותי, זכתה דנה בר-און הסובלת מניוון שרירים קשה לקבל בחזרה את רשיון הקנאביס המלא שלה אחרי שמשרד הבריאות קיצץ בו. עם זאת הציבו לחולה תנאים חדשים להמשך הטיפול.

סיפורה של דנה בר-און פרץ לתודעה הציבורית לפני מספר חודשים, כאשר בסוף חודש פברואר האחרון היא פרסמה סטטוס מרגש בדף הפייסבוק האישי שלה ובו שיתפה את הקוראים בקשיי התמודדות עם היותה חולה בניוון שרירים חמור, ובשיפור המשמעותי שחל באיכות החיים שלה ובמצבה הבריאותי מאז שהחלה בטיפול עם קנאביס רפואי.

הסטטוס הנוגע ללב, אשר זכה מיד ל’ויראליות’ עצומה עם למעלה מ-10,500 שיתופים ברשת החברתית, פירט כיצד משרד הבריאות קיבל החלטה שרירותית לקצץ את מינון הקנאביס של דנה בשליש, וזאת מבלי להתייעץ כלל עם הנוירולוג האישי שלה. “משמעות הדבר היא שהסיכוי שלי להפוך סיעודית בגיל 33, בשיאי, הפך כעת מוחשי ומיידי,” הזהירה אז דנה, “אם לשפוט על-פי הפעם הקודמת שחתכו לי מינון, את הפוסט הזה לא אהיה מסוגלת להקליד שבוע מהיום, אז לכן אני ממהרת וכותבת אותו עכשיו – כל עוד אני יכולה לזעוק לעזרה”.

דנה בר-און
דנה בר-און בועדת הבריאות

אך הסיפור לא נעצר בפייסבוק: לאחר פרסום ראשון של הפרשיה כאן ב’מגזין קנאביס’, כמעט כל גופי התקשורת המרכזיים בישראל ביקשו לראיין אותה ולחשוף פרטים נוספים אודות המקרה – ‘Ynet‘, ‘וואלה‘, ‘מעריב‘ וערוץ 1 – כולם הצטרפו למאמץ המלחמתי. באותו השבוע דנה כבר קיבלה החלטה לעלות לירושלים בכדי להקים אוהל מחאה מול בית ראש הממשלה.

מדברים אל הקירות

לצערה של דנה, למרות אוהל המחאה שפתחה והלחץ התקשורתי המסיבי, במשרד הבריאות נותרו עם אזניים ערלות ואף טענו כי המינון החריג שלה (180 גרם בחודש) דורש לא פחות מ”טיפול גמילה”.

הסירוב של משרד הבריאות להשיב את מינון הקנאביס המקורי עלה לדנה ביוקר: מצבה הבריאותי התדרדר באופן תהומי כפי שהיא באמת התריעה ובסוף חודש אפריל האחרון היא כבר מצאה עצמה מתפנה באמבולנס לאשפוז בבית החולים במצב של מצוקה נשימתית. “ירדתי 7 קילו במשקל שלי כיוון שאני לא יכולה לאכול מוצק,” סיפרה אז דנה לכתב המגזין. “יש לי שריר בליעה מנוון… אני סובלת הרבה יותר מהתקפי רעידות, שרירים תפוסים.”

דנה בר-און
סיפורה של דנה בר-און הגיע גם ל”פנים אמיתיות” עם אמנון לוי

גם לאחר האשפוז בבית החולים, במשרד הבריאות לא התרגשו ונותרו אדישים לנוכח מצבה הרפואי, תוך שהם מתעקשים להמשיך בקו המנחה שלהם עם סירוב העלאת מינון הקנאביס לחולה האומללה שכבר איבדה את היכולת לצעוד בעצמה מבלי להיעזר במקל הליכה או כיסא גלגלים.

מי כאן הבוס?

עד לפני שבוע נדמה היה שהמוצא האחרון שעוד נותר לדנה היה פנייה לבג”צ, בתקווה שהשופטים בבית המשפט העליון יואילו לראות את הפן האנושי של המקרה ויתנו הוראה לגורמים הרלוונטיים בממשלה להשיב את מינון הקנאביס המקורי של המטופלת.

אך בעקבות התחקיר של אמנון לוי ובעקבות הופעתה של דנה בוועדות הבריאות והסמים של הכנסת בשבועיים האחרונים, שם היא גוללה בהתרגשות את השתלשלות האירועים שהביאו אותה למשכן, נאלצו גורמים במשרד הבריאות למצוא פתרון הולם למצבה עוד בטרם הפנייה לבג”צ.

צפו בדבריה המרגשים של דנה בועדת הבריאות:

כרגע מסתמן שדנה אכן תחזור לקבל את מינון הקנאביס המקורי אותו נהגה לצרוך, על כל 180 הגרמים – אך בהגבלות מסויימות. במקביל להחזרת המינון דורשים במשרד להציב בפני המטופלת מספר התניות שתצטרך לעמוד בהן, בין השאר מפגשים כפויים עם רופא מטעם משרד הבריאות.

דנה בר-און מסרה בתגובה כי היא “דוחה הפרה זו של זכותה החוקית לבחור את הרופא המטפל בה, ומכתב מעורך דינה יניב פרץ כבר נשלח בנושא ליק”ר”.

ראו עוד:
משרד הבריאות אישר: רופאי משפחה יחלקו מריחואנה
הכירו את לירן – מסורב קנאביס רפואי
רק בשביל לקבל תרופה: גולן ג’רופי סיפור מלחמה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר