שוב נעצרו ניפוקי קנאביס בכל הארץ, מטופל: ״נאלץ לקנות בשוק השחור״

שוב תקלה כלל-ארצית במחשבי היק"ר עצרה את ניפוק הקנאביס הרפואי בכל רחבי הארץ. דווקא ביום שישי, ובתקופת החגים, לא ניתן לקבל אספקה. "נאלץ לקנות בשוק השחור," אומר מטופל. "אפשר לפתור את זה ב-5 דקות אבל במשרד הבריאות לא עונים," אומר רוקח

לפני כשלושה שבועות דיווחנו כאן במגזין קנאביס על תקלת מחשוב ביחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות שבגינה לא מתאפשר לנפק קנאביס בבתי המרקחת. בעקבות פניית המגזין, הבטיח משרד הבריאות כי התקלה תתוקן בהקדם, אך נראה כי כעת התקלות נמשכות בכל הארץ ולא מאפשרות לנפק קנאביס למטופלים.

הפעם זה קורה דווקא בערב שבת, כמו גם תקלה נוספת שהתרחשה באמצע השבוע בערב יום כיפור, ודווקא בתקופת החגים העמוסה. אחד הרוקחים ששוחח עם מגזין קנאביס הבוקר (ו’) טוען כי כמעט בכל ימי שישי וערבי חג ישנן תקלות חוזרות ונשנות כאלה וכי משרד הבריאות לא מספק לרוקחים שום תשובה או התייחסות.

״בימים קצרים כמו ימי שישי וערבי חג, הביקוש מצטמצם למספר שעות מועט, ואז מייד המערכת קורסת או הופכת לכזו איטית שבלתי אפשרי לנפק,” הוא אומר. “המטופלים נשארים ללא אספקה במיוחד בתקופת החגים שגם ככה אין הרבה ימי פעילות. אנחנו מדברים עם משרד הבריאות אבל אין להם הסברים”.

לדבריו ייתכן שהסיבה לתקלות היא עומס שנגרם בהמשך לעלייה במספר המטופלים, שבחודש שעבר הגיע ליותר מ-102 אלף מטופלים. “יכול להיות שהמערכת לא מצליחה לעמוד בעומסים. ייתכן שזו הבעיה״.

לדברי אחד הרוקחים “שפשוט יוותרו ביק”ר על אלמנט השליטה. כל ניפוק דורש 3 ‘פינג’ ליק”ר. זה מאט מאוד מאוד את המערכת. לצורך ההשוואה, סגירת ניפוק מול קופ”ח, שגם כולל סמים נרקוטיים לפעמים וגם אלמנט כלכלי (חיוב הקופ”ח על החלק שלה בניפוק) דורש רק 2 ‘פינג’ ונעשה הרבה יותר מהר למרות שלקופ”ח יש הרבה יותר מרשמים דיגיטלים מליק”ר.”

לדבריו “זה מאוד פתיר, אם היק”ר רק ישחררו לכל רופא לרשום מרשם *רגיל* במערכות הקיימות של קופות החולים, הבעיה נפתרת בחמש דקות. רופא משפחה יכול לרשום מורפין, קודאין, אמפטמין (אטנט), דיגוקסין, קומדין… כולם הרבה יותר מסוכנים וחלקם גם מאוד ממכרים, אבל לא קנאביס רפואי, הגיע הזמן לשחרר את זה!”

״זו כבר הפעם השנייה שאני מגיע לבית מרקחת ולא מצליח לקבל קנאביס בגלל התקלות האלה,״ אומר ד’, מטופל קנאביס, בשיחה עם מגזין קנאביס הבוקר. “עכשיו אני אשאר בחגים ללא התרופה שלי. זו התנהלות הזויה מצד משרד הבריאות. אני חושב שמישהו צריך להגיש נגדם תביעה, אחרת התקלות האלה יחזרו שוב ושוב.”

“אני עכשיו נאלץ ללכת לקנות קנאביס בשוק השחור,” אומר מטופל אחר. “אין לי ברירה. אני חייב את התרופה שלי״.

מטופל נוסף אומר: ״תוקף המרשם שלי פג היום ואם אני לא אקבל את הקנאביס היום, כל המרשם של החודש הלך ואני אוכל לקחת רק את המרשם של החודש הבא. מי יחזיר לי את הקנאביס שנגמר? עושים מאיתנו בדיחה״.

כזכור, בפעם הקודמת מסר משרד הבריאות למגזין קנאביס כי “נוכח עומסים ונפחי פעילות הולכים וגדלים, המשרד חווה לאחרונה איטיות בשירות זה. הנושא נמצא בטיפול, והטיפול יושלם בהקדם”.

תגובה זו מצד משרד הבריאות, באה יד ביד עם טענות של מטופלים וגם מצד גורמים עסקיים בענף על חוסר תקשורת ואי מתן מענים מצד משרד הבריאות כולו ובראשו שר הבריאות ניצן הורוביץ בעצמו. נזכיר כי הורוביץ מסרב מזה שלושה חודשים מאז הקמת הממשלה להיפגש עם מטופלי קנאביס רפואי ולשמוע את טענותיהם.

בפעם הזו משרד הבריאות מסרב בינתיים למסור תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר