פעילות חברת פארמוקן נעצרה: חשש לאיכות הקנאביס ועבירות על פקודת הסמים

משרד הבריאות גילה כי חברת פארמוקן התנהלה באמצעות רישיון של חברה-אחות שלה, ללא היתר. בעקבות כך הורה משרד הבריאות על הפסקת הפצת הקנאביס שברשותה

בעקבות הליכי חדלות הפירעון שמנהלת בימים אלה חברת הקנאביס הוותיקה פארמוקן (Pharmocann) בבית המשפט, מעלה משרד הבריאות חשש כי החברה פעלה בתחום הקנאביס הרפואי ללא רישיון כנדרש, תוך חשש לבריאות הציבור ולביצוע עבירות פליליות לכאורה. משרד הבריאות מציין בתגובתו כי מדובר ב”חששות כבדים לפעולה בניגוד לפקודת הסמים המסוכנים”.

במסגרת ההליכים, ביקשה מבית המשפט העו”ד הנאמנת שמונתה לנהל את הליכי חדלות הפירעון של החברה בדרכה לפשיטת רגל, לאשר את מכירת מלאי הקנאביס הרפואי שנותר בידי החברה, וזאת על מנת שניתן יהיה לסגור את החברה עם כמה שיותר כסף לצורך כיסוי התחייבויותיה, הנאמדות בסך של כ-3 מיליון ש”ח.

פארמוקן ביקשה למכור את הסחורה שנותרה בידיה לחברה אחרת בשם גרין האוס רוקחות בע”מ, בעלת בית מסחר מורשה לקנאביס, בעסקה שכוללת כ-9,000 יחידות של הזנים ג’קס מינט, סאמר דיזל, סקיי מרשל, WCR, סקובידי, דאבל קוש, וכן ארבעה סוגי שמנים מהזנים סקובידי וחרמון, בתמורה לכ-434 אלף ש”ח. בית המשפט אישר את המכירה באופן מותנה, בכפוף להיעדר התנגדות מצד משרד הבריאות.

חוות הקנאביס של 'פארמוקן' בצפון הארץ
חוות הקנאביס לשעבר של פארמוקן, שנסגרה לפעילות בינואר 2023

אולם כעת, משרד הבריאות מתנגד למכירה בשלב זה, לאחר שבבדיקה ראשונית עלו ממצאים מדאיגים לדבריו. מהבדיקה עלה כי פארמוקן בע”מ פעלה בתחום הקנאביס לכאורה מבלי שהחזיקה ברישיונות הנדרשים לפי חוק. משרד הבריאות הבהיר בתגובתו כי “עפ”י רישומי היק”ר, חברת פארמוקן בע”מ אינה מחזיקה ברישיון עיסוק בתחום הקנאביס”.

לעומת זאת, חברה אחרת בשם פארמוקן שיווק בע”מ, שהיא חברה-אחות של פארמוקן בע”מ, כן מחזיקה ברישיון שיווק קונסטרוקטיבי לקנאביס, המאפשר תיווך עסקאות ללא מגע עם הקנאביס. אולם, משרד הבריאות ציין כי “כל חברה היא אישיות משפטית נפרדת”, ולכן אין באפשרותו לאשר שימוש של פארמוקן בע”מ ברישיון השיווק של החברה האחות.

פארמוקן בע”מ, לשעבר אחת מחברות גידול הקנאביס הוותיקות בישראל, איבדה את רישיונות הגידול שלה בינואר 2023 ופעלה מאז כמעין מותג בלבד. פארמוקן שיווק בע”מ מצידה, לפי משרד הבריאות, “הייתה למעשה ‘קליפה ריקה’, לא היה לה תיק במס הכנסה, עובדים מטעמה, או כל פעילות”.

לפי משרד הבריאות, הואיל ופארמוקן בע”מ פעלה בכך ללא פיקוח, גם קיים חשש ממשי לאיכות מוצרי הקנאביס שברשותה ולהשפעתם על בריאות הציבור, ולכן אין לאפשר המשך שיווק הסחורה בשלב זה ועד הודעה אחרת.

“לאור התנהלות החברה ופעילותה ללא רישיון, התעורר ביק”ר חשש כבד לבריאות הציבור בנוגע לאיכות המלאי,” טוען משרד הבריאות. “לכן בטרם תינתן עמדה משלימה מבקש היק”ר לערוך בדיקות של איכות החומר המצוי במלאי החברה. במסגרת זאת היק”ר נדרש לקבל מהחברה רשימת אצוות של כל המלאי תוך פירוט משקלה של כל אצווה, וכן קבלת בדיקות דגימה מייצגות עדכניות.”

מאיר שמעון (צילום: יח"צ)
מנכ”ל חברת פארמוקן, מאיר שמעון (צילום: יח”צ)

יש לציין כי הן חברת פארמוקן בע”מ והן חברת פארמוקן שיווק בע”מ, חברות-אחיות כאמור ובבעלות אותה חברה – פארמוקן גלובל בע”מ, כך שבהחלט ייתכן כי בסופו של דבר, אם יתברר שלכל בעלי העניין בחברת האם כבר יש אישור ממשטרת ישראל לעיסוק בתחום מתוקף הרישיון של פארמוקן שיווק, ימצא משרד הבריאות לנכון לאשר את מכירת המלאי לחברת גרין האוס, אך הדבר מותנה בתוצאות הבדיקה המקיפה שמשרד הבריאות מתכוון לערוך.

פארמוקן, שהיתה בשנים האחרונות חברה ציבורית הנסחרת בבורסה, הועברה לאחרונה לרשימת השימור, כלומר לרשימת החברות שהמסחר בהן לא פעיל בגלל שוויין הנמוך, שבמקרה של פארמוקן עומד על כ-3 מיליון שקל בלבד. בעל המניות המוביל בפארמוקן מאז שנת 2022 הוא יריב לרנר. יו”ר החברה הוא עו”ד גיא סיגורה. מנכ”ל החברה מאז מרץ 2023 הוא מאיר שמעון, שהחליף בתפקיד את המנכ”ל לירן חלפון ולפניו המנכ”ל הוותיק גיל חובש, שמנהל כיום הליכים משפטיים מול החברה בנושא אחר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר