נעצרה פעילות הקנאביס בשני בתי מרקחת מהפופולריים בישראל

הפעילות בתחום הקנאביס של שני בתי מרקחת מהפופולריים ביותר בתחום בישראל, שמכניסים יחד כ-1.8 מיליון שקל בחודש ממכירות קנאביס רפואי, נעצרו בחודש שעבר ללא התראה מוקדמת, לאחר שהמשטרה טענה שלבעלים יש לכאורה קשר עם גורמים עברייניים. הבעלים מכחיש וטוען שעסקה למכירת בתי המרקחת שהיתה אמורה להיסגר קשורה אולי להחלטת המשטרה

לא מעט מטופלי קנאביס רפואי הופתעו במהלך החודש האחרון לגלות ששניים מבתי המרקחת הפופולריים ביותר בענף, שהיו ידועים במתן הנחות בסכומים גבוהים יחסית – בית מרקחת בן יהודה פארם בתל אביב ובית מרקחת גני טל בישוב בני עי”ש – הפסיקו את פעילותם בתחום הקנאביס ללא התראה מוקדמת.

למי שהתקשר אל בתי המרקחת כדי לנסות להבין מדוע, מסרו הרוקחים כי מדובר בהליך טכני בלבד של חידוש רישיון שאמור להיפתר תוך זמן קצר.

למגזין קנאביס נודע כי לא מדובר בהליך טכני קצר של חידוש רישיון אלא בדבר מהותי בהרבה וכי לא ידוע מתי אם בכלל תחזור לשגרה פעילות הקנאביס שהוקפאה בבתי המרקחת הללו מזה כחודש, מאז 7.3.22, אז הורה מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט להקפיא לאלתר את רישיונות הפעילות שלהם בתחום.

בית מרקחת בן יהודה פארם
בית מרקחת בן יהודה פארם, מהפופולריים בתחום הקנאביס בישראל, נעצר לפעילות בתחום עד הודעה חדשה

שני בתי המרקחת הם בבעלות ערפף אלנסאסרה ובניהולו, והם נעצרו לפעילות בתחום הקנאביס הרפואי עקב עמדת המשטרה שנמסרה ליק”ר ולפיה יש לבעלים אלנסאסרה קשר כלשהו לכאורה עם גורמים עברייניים.

“בידי משטרת ישראל מידע הקושר את אלנסאסרה לגורמים עברייניים ולביצוע עבירות פליליות ולאור זאת מומלץ לדחות את הבקשה לרישיון עיסוק בקנאביס רפואי מטעמים של שלום הציבור ובטחונו,” קבעה המשטרה בהודעה שנמסרה ליק”ר שבתגובה הקפיא את הרישיונות לאלתר.

לדברי אלנסאסרה, מדובר במהלך מתמיה מצד המשטרה מכיוון שרק לפני כשלושה חודשים, ינואר 2022, חודש רישיון הפעילות של אחד מבתי המרקחת (שניהם פועלים בתחום מזה כשנתיים), כאשר במסגרת הליך החידוש אישרה המשטרה את שמו בבדיקת “כספת” שהיא מבצעת לעוסקים בענף הקנאביס הרפואי באופן קבוע לפני מתן רישיונות, כך שלא מובן לו מה השתנה מאז.

עוד לדבריו, שתי ביקורות פתע שערכו נציגי היק”ר בבתי המרקחת מאז, יצאו תקינות – הן ביקורת שערך משרד הבריאות לבדיקת המלאי בכספות והן ביקורת שערכו גורמים ממחלקת רישוי עסקים בשבוע לאחר מכן בהשתתפות קצין הקנאביס של מחוז דרום של המשטרה ובהשתתפות גורם מטעם היק”ר.

“אלנסאסרה לא היה מעורב בכל פעילות בלתי חוקית בחודשים אלה או לפני כן, ולא היה שינוי נסיבות כלשהו בחודשים אלו, והרי שלא היתה כל הצדקה למסור חוות דעת שלילית ביחס אליו ואין כל הצדקה כי היק”ר לא יאשר את הבקשות לחידוש רישיון,” כתב עורך דינו של אלנסאסרה בעתירה שהוגשה לאחרונה לבית המשפט בדרישה להשיב לו את הרישיונות ועותק ממנה הגיע למגזין קנאביס. “ההתנהלות מלמדת על פרקטיקת התעמרות בלתי מוצדקת,” הוסיף עורך הדין.

לדבריו, “על אילו גורמים עבריינים מדובר? אילו עבירות פליליות? הרי מר אלנסאסרה לא היה מעורב בכל עבירות פליליות ואף לא זומן לחקירה כלשהי מצד המשטרה. הכיצד הוא יוכל להתגונן מפני טענות לעבירות לא ידועות? נראה שמבחינת היק”ר מספיק לזרוק לאוויר כי קיים מידע פלילי כדי להקפיא רישיון קיים. מר אלנסאסרה הוא אזרח מן השורה ושומר חוק, ללא כל הרשעה פלילית, שהמשטרה כבר מסרה חוות דעת חיובית בעניינו”.

“יובהר כי לא די בעצם קיומם של קשרים כלשהם לגורמים עברייניים צדדים שלישיים (קשרים משפחתיים, חבריים או אחרים,” הוסיף עורך הדין. “על מנת להצדיק פגיעה כה משמעותית בזכויותיו יש להראות כי לו עצמו יש קשר לפעילות העבריינית עצמה”.

בית מרקחת גני טל
בית מרקחת גני טל, אחד משני בתי מרקחת מצליחים בתחום הקנאביס בבעלות ערפף אלנסאסרה

בשלב זה בעתירה פירט אלנסאסרה מקרים שהוא חושד שאולי הם אלה שהובילו את המשטרה לטעון נגדו בפני היק”ר. “במהלך מהומות באירוע משפחתי לפני כשנתיים בוצעו מעצרים של בני משפחתו של אנסאסרה אך הוא לא נכח באירוע כלל, לא זומן לחקירה בקשר זה ולא הוגשו כתבי אישום נגד אף גורם מהמשפחה. במקרה אחר הוא העסיק את אבו עאיש בשיר אשר הורשע בפלילים וריצה מאסר, כמחסנאי בסניף בית מרקחת אחר ברהט שאינו קשור לקנאביס רפואי וזאת בהתאם לאישור המשטרה. אפשרות שלישית היא שהמקור הוא טענות שווא שמקורן בבני משפחתו הרחבה מאוד הכוללת מאות בני אדם, שכן הוא בן העדה הבדואית ומקובל במקרים של בעיות חמולות לנסות להתנכל לבן משפחה בעל תפקיד מכובד”.

“מעבר לעניינים אלה, שבודאי אינם מצדיקים חוות דעת שלילית בעניינו והקפאת רישיון העיסוק בתחום הקנאביס לבתי המרקחת, אין למר אלנסאסרה כל מושג על אילו עניינים מדובר והוא מוכן לעמוד בכל שאלה וחקירה,” סיכם עורך הדין.

לטענת אלנסאסרה נגרם לו נזק עצום בעקבות הקפאת הרישיונות ללא התראה מוקדמת, הן כפגיעה בשם הטוב ובמוניטין שלו ושל בתי המרקחת והן בפן הפיננסי, שכן לדבריו “החלק העיקרי של פעילות בתי המרקחת ורווחיהם, כ-80%, קשורים לקנאביס”. לטענתו, המחזור הכספי של שני בתי המרקחת בן יהודה פארם וגני טל עמד על כ-1.8 מיליון ש”ח בחודש (1.2 מיליון בבן יהודה וכ-600 אלף בגני טל), כלומר הפסד של כ-60 אלף ש”ח הכנסות ביום.

בנוסף הוא ציין כי הפסיד מכך שנאלץ להחזיר סחורה לספקים, ציין את הפגיעה לדבריו במטופלים ובעובדי בית המרקחת, והוסיף שהסגירה פוגעת בהליכים שהוא מקיים למכירת בתי המרקחת לרוכשים פוטנציאליים, מה שלדבריו “מעורר חשד כבד בדבר מניעים פסולים וזרים העומדים ביסוד חוות הדעת השלילית שנתנה המשטרה”. למגזין קנאביס ידוע כי הוא קיים שיחות בין היתר עם אחת מרשתות בתי המרקחת לקנאביס המובילות בישראל לצורך מכירתם, ואולי וכנראה גם עם גורמים אחרים, ולטענתו כאמור ייתכן שיש קשר כלשהו בין מו”מ זה לבין הקפאת הפעילות.

בחודש הבא צפוי להתקיים דיון בהשתתפות הצדדים באולם בית המשפט.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר