מגלגל...

אספקת הקנאביס לבתי המרקחת נעצרה

מטופלי קנאביס המשתתפים בפיילוט בתי המרקחת של משרד הבריאות לא מקבלים אספקה מזה כשבוע לפחות, לאחר שאזלה מהמדפים. “לא יכולים לספק מה שלא קיבלנו,” אומרים נציגי בתי המרקחת. “המלאי יחודש עוד השבוע,” מבטיחים המגדלים.

במסגרת הפיילוט שמנהל משרד הבריאות בתחום הקנאביס הרפואי נבחרו 24 בתי מרקחת המספקים קנאביס רפואי לכמאה מטופלים עד כה, מתוכם רק כ-13 בתי מרקחת פעילים בפיילוט באמת (11 של סופר פארם ושניים פרטיים).

במהלך השבועות האחרונים, לאחר כשלושה חודשי פעילות, דווח כי בניגוד להבטחות משרד הבריאות מחירי התוצרת עלו וכן כי המשרד לא הצליח עד כה להפנות יותר מ-100 מטופלים להשתתף בפיילוט.

אך כעת מסתבר שלמרות שמדובר בכמאה מטופלים בלבד הפיילוט לא רק שלא מצליח להתרומם אלא אף גורם לפגיעה בטיפול בחולים.

מדיווחים שהגיעו למערכת המגזין נראה שמזה כשבוע ימים ואף יותר לא יכולים המטופלים המשתתפים בפיילוט לקבל את אספקת התרופה שלהם באופן מסודר.

מבדיקת המגזין עולה כי בכל 11 סניפי סופר פארם המשתתפים בפיילוט נגמרה כליל אספקת התפרחות, למעט כמה אריזות במינונים חלשים המיועדות למטופלים מתחילים בלבד.

א’, אחת המטופלות שניגשה בשבוע שעבר לקבל את האספקה החודשית שלה מבית המרקחת של סופר פארם בראשל”צ, גילתה לאכזבתה שאין במלאי את סוג הקנאביס שרשם לה הרופא.

הרוקח הסביר לה כי התוצרת פשוט אזלה שלא באשמתם ושעליה לנסות לפנות לבית מרקחת פרטי, שור טבצ’ניק בפתח תקווה, שם אולי תמצא את מבוקשה.

לאחר בדיקה שלה מול בית המרקחת הפרטי הסתבר לה שגם שם נגמרה האספקה וא’ נותרה ללא התרופה שלה.

ב’, מטופל ‘תיקון עולם’ שהגיע לרופא שלו בשבוע שעבר לצורך חידוש הרישיון, צורף על ידו בניגוד לרצונו לפיילוט והופנה לאיסוף התרופה מבתי המרקחת.

גם ב’ נאלץ לגלות לאחר מכן שהקנאביס שניתן לו במרשם מהרופא פשוט לא נמצא בסניפים ולאחר התערבות המגזין הוא הוחזר לקבלת האספקה מ’תיקון עולם’.

“יש סיכוי שאחד מסוגי התפרחות יחזור בעוד כחודש,” הסביר הרוקח לב’, “אבל זה לוקח זמן, יש חבלי לידה”.

אך מדוע נגמרה האספקה בבתי המרקחת?

לדברי נציגי בתי המרקחת לא מדובר בתקלה אצלם, אלא פשוט בהפסקת האספקה על ידי חברת ‘סלא’ מבית ‘טבע’, האחראית על שינוע הקנאביס הרפואי מבתי המסחר לבתי המרקחת.

עוד מסתבר כי הרופאים שהונחו על ידי משרד הבריאות להפנות מטופלים לאיסוף אספקה מבתי מרקחת במקום כפי שנהגו עד כה ישירות מהמגדלים, כלל אינם יודעים האם המוצרים שרשמו במרשם נמצאים במלאי או לא.

‘סלא’ מצידה מקבלת את האספקה מחברות הגידול, למשל חברת BOL פארמה שיחד עם חברת ‘שיח’ הן היחידות שמספקות קנאביס רפואי לבתי מרקחת.

מ’סלא’ נמסר כי “סלא מספקת את המוצר בהתאם לזמינות המלאי בטווח של בין 24 ל- 48 שעות ממועד קבלת הזמנה. נציין כי נושא המלאים הוא באחריות היצרנים והמשווקים אל מול משרד הבריאות”.

מסופר פארם נמסר בתגובה כי “את מוצרי הקנאביס מייצרים ספקים שונים, אשר מסיבותיהם, לא עומדים בכמות הנדרשת. אנחנו עומדים איתם בקשר רציף על מנת לספק למטופלים את המוצר לו הם זקוקים בהקדם האפשרי. בנוסף לכך פתחה רשת סופר-פארם קו שירות ייעודי לנושא, על מנת שמטופלי הקנאביס הרפואי יוכלו לקבל מידע אודות זמינות המוצרים ופריסת הסניפים בהם ניתן לרכוש אותם”.

מחברת BOL נמסר כי השבוע אמורה להגיע אספקה חדשה מאצלם לחברת ‘סלא’, שתפיץ את המוצרים לבתי המרקחת האמורים. מחברת ‘שיח’ טרם נתקבלה תשובה.

ממשרד הבריאות העדיפו לא לתת תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר