מגלגל...

‘נסיך הגראס’ הקנדי ואשתו נעצרו

מארק וג’ודי אמרי, שניים מפעילי הלגליזציה הבולטים בעולם, נעצרו על ידי המשטרה הפדרלית של קנדה במקביל לפשיטות על 6 חנויות קנאביס שניהלו. כל החנויות נסגרו והשניים הוזהרו מפני פרסום במגזין הקנאביס שלהם, קנאביס קאלצ’ר.

למרות הצהרות ממשלת קנדה החדשה על הטמעת חוקי לגליזציה בחודשים הקרובים נשלחו כוחות משטרה לעצור את שני פעילי הלגליזציה המוכרים ביותר בקנדה ומהבולטים בעולם, מארק וג’ודי אמרי.

השניים, המכונים ‘נסיך ונסיכת הגראס’, נעצרו ביום ד’ בשבוע שעבר בשדה תעופה בקנדה, כשהיו בדרכם לכנס הקנאביס השנתי ‘ספנאביס’ בברצלונה. הם מואשמים במספר סעיפים של עבירות קנאביס, כולל סחר.

הם שוחררו בערבות רק לאחר 3 ימי מעצר, ושוחחו עם התקשורת מחוץ לכותלי בית המשפט לפני שנסעו לביתם:

“פולטיקאים ולוביסטים מעודדים קנדים לרכוש מניות בחברות קנאביס חוקיות בזמן שאותנו עוצרים,” אמרה ג’ודי. “התעשייה נלקחת מהאנשים שבנו אותה, מקהילת הקנאביס, על ידי תאגידים גדולים. לא ייתכן לשים אנשים שפועלים למען לגליזציה של קנאביס במאסר. מאוד מאכזב שאנחנו, האנשים שהביאו את בשורת הלגליזציה לקנדה, נאלצים לעבור חוויה כזו. חסמו מאיתנו את הגישה לפעילות שלנו, לחנויות שלנו, למגזין שאנו מנהלים. עברנו חיפוש בהפשטה פעמיים. הפשיטו מאיתנו את כל מה שבנינו, תרתי משמע. מכריחים אותנו לסגור הכל.

“הם השקיעו מיליוני דולרים רק על המעצר הזה שלנו,” העיד מארק. “300 שוטרים ובעלי תפקידים אחרים השתתפו במבצע הזה, במשך כמה ימים. אנחנו אנשים שוחרי שלום שלא פוגעים באף אחד. לא נפסיק להילחם למען קהילת הקנאביס.”

מארק גם התייחס לראש ממשלת קנדה הצעיר ג’סטין טרודו, אחד מתומכי הלגליזציה המובילים בעצמו ומי שכבר הודה כי צרך קנאביס בעצמו בעבר. “הוא צבוע לחלוטין,” אמר. אבא שלו עישן, אמא שלו עישנה המון ואפילו הוא עישן איתי למרות שהוא מכחיש את זה.”

“אנחנו עזרנו למפלגה הליברלית להיבחר לראשות הממשלה, אנחנו אספנו כסף עבורם, אני התמודדתי ברשימה שלהם – והם זורקים אותנו לכלא,” אמרה ג’ודי. “איך אפשר לעצור אנשים על חומר שהם צורכים? אין הבדל בין מי שצורך מזון טבעוני או מי ששותה בירה עד שמתרסק על הרצפה. אנשים מתים ממגיפה של כדורים ותרופות מרשם – אותם לא סוגרים ועוצרים. הם לא מסתכלים על סוחרי המוות בזמן שאלו שמספקים קנאביס, שצריכה שלו מפחיתה את השימוש בתרופות, נעצרים. מקרי המוות הללו הם על ידיה של הממשלה.”

איזה קנאביס אתה?

“אנשים מאבדים את ילדיהם, את העבודה, משפחות נקרעות, הון עתק של כספי ציבור מתבזבז. האיסור גורם לנזק ויש להפסיק אותו לאלתר. אני קוראת לכל התומכים לדרוש לגליזציה מיד מנציגיהם בפרלמנט,” הוסיפה ג’ודי. “הם אומרים שהם עושים לגליזציה באביב, אז איך ייתכן ששולחים אנשים לכלא בגלל קנאביס. כשעשו לגליזציה בקולורדו הפסיקו לאכוף את חוקי האיסור עוד לפני שהחוק החדש נכנס לתוקפו.”

מארק אמרי הוא אחד מפעילי הלגליזציה המוכרים בעולם, שנעצר לראשונה בשנת 1996 בגין מכירת זרעי קנאביס לתושבי קנדה. הוא המשיך את פעילותו לאחר מכן ואף הרחיב אותה למכירות בכל העולם. הוא נעצר שוב בשנת 2010 ונשלח ל-3 שנות מאסר. מאז ששוחרר פתחו מארק ואשתו 19 חנויות קנאביס עד כה וכעת נעצרו כאמור בין השאר באשמת ניהולן, כשהמשטרה פושטת על 6 מהן.

למרות שהמדיניות בקנדה כלפי השימוש בקנאביס היא מהסובלניות ביותר בעולם, קנאביס נחשב שם לבלתי חוקי וכך גם חנויות קנאביס כמובן. למרות שהמשטרה העדיפה עד כה להתעלם מהסחר הגלוי, כעת בעקבות התרחבות השימוש במיצויי קנאביס מרוכזים במיוחד (שאטר, דאב), הוחלט לאכוף את החוק כנגדם.

ראש הממשלה טרודו, שנבחר לפני כשנה לתפקידו, נשא את דגל הקריאה ללגליזציה כחלק מקמפיין הבחירות שלו. לאחר היבחרו הבטיח שבאביב 2017 תחל הממשלה בהטמעת התכנית ללגליזציה. יחד עם זאת הוא מתנגד לאי הפללה וטוען כי ללא הסדרה של המסחר והמכירות בחוק ייגרם יותר נזק מתועלת. יחד עם זאת יש המעריכים כי הטמעת הלגליזציה עלולה גם להתעכב.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר