מגלגל...
x

נמצא הבאנג העתיק בעולם: בן 900 שנה

כלי עישון המכילים מיכל מים התגלו במערות באתיופיה המתוארכות למאה ה-11 ושינו את כל מה שחשבנו על מוצאו של הבאנג.

פריטים היסטוריים שונים מתגלים פה ושם במהלך הזמן, ולחלקם יש שינוי גדול על התפיסה של ימינו לגבי מגוון נושאים. כלי עישון שהתגלו לאחרונה במערות באתיופיה, אשר דומים בצורתם ובאופן העישון בהם ל’באנג‘ של ימינו, משנים את התמונה הנוכחית לגבי מוצאם של הבאנג והקנאביס, ושולחים אותנו יותר מ-900 שנה בזמן.

באנג זכוכית לתפארת!
הבאנג של היום

כולנו מכירים את הבאנג של ימינו. עשוי פלסטיק, פייברגלאס או זכוכית, צבוע בשלל צבעי הקשת ומעוצב בכל מיני צורות שונות ומשונות. אצל מי מאיתנו שיושב אחד כזה בסלון, כנראה שאפילו יש לו שם. אבל מה אתם בעצם יודעים על הבני שלכם (אם כל הכבוד לשמות האחרים, צריכים סטנדרט כלשהו)?

עד עתה, נהוג היה לחשוב שמוצאו של הבאנג הוא מהנרגילה האסייתית / ערבית, בעיקר בשל אופן הסינון של העשן דרך המים ובשל העובדה שהקנאביס נפוץ מאד באסיה ושימש את הסינים לאורך מאות שנים. על-פי חשיבה זו, אחד הבאנגים “העתיקים ביותר” שנחקר לפני מספר שנים התגלה באוקיינוס על-ידי חובב צלילה שמצא אותו באוקיינוס, ועל פי הבדיקות עלה כי הוא נוצר בסוף המאה ה-17.

סוף המאה ה-17 ותחילתה של המאה ה-18, זהו פחות או יותר התאריך אשר הוצמד להמצאתו של הבאנג, ביחד עם ההנחה שהוא כנראה הומצא באסיה.

באנג עתיק מהמאה ה-17

גם זה בטח יעניין אותך

כעת, עדויות חדשות שופכות אור על הנושא: צוות בראשותה של המדענית ג’ולי דומברובסקי שיצא לחקור שתי מערות באתיופיה, אשר מתוארכות לסביבות השנים 1100-1400, מצא אחד עשר כלי עישון הדומים למקטרות מים מעץ. מבדיקה שנערכה במעבדה התגלו בכלי העישון שרידים של קנאביס וכן סימנים ברורים לעובדה שמכשירים אלו שימשו לעישון על בסיס סינון-מים, בדומה לבאנג שכולנו מכירים.

ד"ר ג'ולי דומברובסקי - משנה את התמונה
ד”ר ג’ולי דומברובסקי – משנה את התמונה

דרך נקודת המבט החדשה, יעבור הבאנג העתיק בדיקה מחדש וייתכן כי יתגלה שמקורותיו נמצאים דווקא באפריקה. בנוסף, גילו האמיתי של הבאנג ייבדק בקפידה, ועל פי המומחים ייתכן הוא יוכל לכבוש מחדש את תואר “הבאנג העתיק בעולם”.

ממצאים אלו משנים את התמונה כולה: לא רק ששנת ה”לידה” של הבאנג היא כנראה מוקדמת הרבה יותר ממה שחשבנו, אלא שגם מוצאו הוא כנראה אפריקאי. כעת, ייבחנו מחדש כלי עישון רבים שנמצאו בשנים קודמות ברחבי אפריקה ותוארכו אוטומטית לאזור המאה ה-17, זאת מתוך הנחה שעד הגעת הטבק ליבשת לא הייתה מטרה לייצורם של כלי עישון.

ראו עוד:
זאק גליפיאנקיס נותן באנג לבראד פיט
באנג להדפסה
המריחואנה העתיקה בעולם – בת 2,700 שנה
ההיסטוריה הדתית של הקנאביס
הקסם האקוופוני: טכנולוגיה ירוקה עתיקה קמה לתחיה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר