מגלגל...

נכה בן 62 גידל 35 צמחי קנאביס: “הרפואי יקר ובאיכות ירודה”

המדינה דרשה להטיל עליו עבודות שירות אך בית המשפט התחשב במצב הרפואי והכלכלי המורכב של הנאשם המטופל בקנאביס רפואי, בהודאתו ובשיתוף הפעולה המלא עם שירות המבחן. לדבריו הוא גידל את הצמחים בגלל העלויות הגבוהות והאיכות הירודה של הקנאביס הרפואי לו הוא זכאי ברישיון.

200 שעות שירות לציבור, מאסר על תנאי וקנס של 3,000 שקל – אלו העונשים שהוטלו לאחרונה על נכה בן 62 שהורשע בגידול סם לאחר שנתפסו בדירתו 35 שתילי קנאביס וציוד לגידול.

השופטת הבכירה איטה נחמן מבית משפט השלום בתל-אביב דחתה את בקשת המדינה למאסר של חודשיים בעבודות שירות, והעדיפה את עמדת הסניגור ושירות המבחן לפיה מצבם הכלכלי והרפואי של הנאשם ואשתו, שיתוף הפעולה שלו עם השירות, הודאתו ונטילת האחריות על מעשיו, מצדיקים ענישה מתונה יותר.  

כתב האישום המקורי הוגש נגד הנאשם ואשתו בטענה לגידול 45 שתילים אך תוקן לאחר שהסניגורים עו”ד חזי כהן ועו”ד בין תרדיון התריעו על בעיות בחוקיות החיפוש, כך שהאישום נגד האישה נמחק וכמות השתילים הופחתה ל-35 עציצים קטנים במשקל של קילו בלבד.

הנאשם הודה בכתב האישום המתוקן, הורשע ונשלח לשירות מבחן לצורך קבלת המלצה לעונש. בתסקיר שהוגש לבית המשפט צוין כי הנאשם סובל מבעיות רפואיות, מוכר כנכה, מקבל קצבה מביטוח לאומי ומחזיק ברישיון לקנאביס רפואי.

עוד נכתב כי הנאשם הביע חרטה ובושה והדגיש כי גידל את הקנאביס משום שהתקשה לממן את הקנאביס הרפואי וקיבל צמחים באיכות ירודה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

כמו כן צוין כי הנאשם שיתף פעולה באופן מלא, הפסיק להשתמש בקנאביס, מסר בדיקות שתן נקיות ואין לו דפוסי התנהגות עברייניים. לפיכך הומלץ להסתפק ב-200 שעות שירות לציבור ומאסר על תנאי.

עורכי דין מורן מיודובניק ואברהם ישי שייצגו את המדינה טענו כי הנאשם גידל את הקנאביס מבצע כסף, ולכן האינטרס הציבורי גובר על האינטרסים האישיים שלו.

עם זאת, הוסכם שהענישה צריכה להיות מתונה לנוכח נסיבותיו האישיות והקשיים הראייתיים בתיק. על כן התבקש בית המשפט לגזור על הנאשם חודשיים מאסר בעבודות שירות לצד מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון.

עורכי הדין כהן ותרדיון טענו לעומת זאת כי בהתחשב בגילו של הנאשם, במצבו הרפואי ולנוכח העובדה שביצע את העבירה עקב לחץ כלכלי, יש לקבל את המלצות שירות המבחן. הסניגורים ציינו בנוסף כי הנאשם מסייע לאשתו החולה שאינה בקו הבריאות, וביקשו שלא לפסול את רישיון הנהיגה שלו המשמש אותו לצורכי עבודה.

השופטת הבכירה איטה נחמן ציינה כי בניגוד לעמדת המדינה, במקרים דומים נקבע רף תחתון של מאסר על תנאי לצד של”צ, וזהו העונש ההולם במקרה הנוכחי.

השופטת ציינה כי הנאשם אמנם תכנן והקים מעבדה לגידול סמים ועשוי היה לסכן את הציבור לו היו נמכרים אך עם זאת מדובר בסם “קל” ובגידול שנבע ממצוקה רפואית וכלכלית.

כמו כן, השופטת לקחה בחשבון את נסיבותיו האישיות של הנאשם – המתקיים מקצבת נכות, מחזיק ברישיון לקנאביס, מצוי בקשיים כלכליים וחי עם אישה חולה שזקוקה לעזרתו, כך שברור שמאסר ואפילו עבודות שירות יגררו פגיעה קשה בו ובמשפחתו.

בנוסף, השופטת התחשבה בכך שהנאשם חסך זמן שיפוטי יקר, נטל אחריות על מעשיו שיתף פעולה עם שירות המבחן ועברו הפלילי דל ואינו קשור לסמים.

לפיכך, השופטת נענתה לבקשת הסניגורים וגזרה על הנאשם 5 חודשי מאסר על תנאי, צו שירות לציבור בהיקף של 200 שעות, קנס של 3,000 שקל ופסילת רישיון על תנאי בלבד.

  • ב”כ המדינה: עו”ד מורן מיודובניק, עו”ד אברהם ישי 
  • ב”כ הנאשם: עו”ד חזי כהן, עו”ד בין תרדיון

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר