מגלגל...

ניצחון לעלה ירוק: קצינים בצה”ל יוכלו להתמודד בבחירות

בעקבות מאבק ממושך של מפלגת עלה ירוק, שנמשך מעל לשנה וכלל שתי פניות שונות לבית המשפט העליון, הודיע צה”ל בשבוע שעבר על שינוי פקודת המטכ”ל שמנעה מקצינים בשירות קבע את האפשרות להתמודד בבחירות.

לאחר נצחון במאבקה לשינוי חוקי הצגת סקרי הבחירות וחובת הכללת המפלגה בהם, זכתה בשבוע שעבר ‘עלה ירוק’ לניצחון נוסף במאבק ממושך שהיא מנהלת לתיקון חוקי הבחירות כדי שיאפשרו כללי משחק שוויוניים ובהתאם לעקרון הדמוקרטי.

כזכור במערכת הבחירות הקודמת נפסלו ארבעה קצינים ששירתו בצה”ל מרשימת המפלגה, ביניהם גם אלעד דאודי, רמ”ד תקציבים בצה”ל שערך מחקר מקיף על שווי הלגליזציה למדינת ישראל ושובץ כמספר 5 במפלגה. פסילתו של דאודי ושל שאר הקצינים ברשימה פגעה במפלגה שנאלצה אז לשבץ את רשימת המועמדים מחדש.

למעשה הבעיה שנוצרה לעלה ירוק לקראת הבחירות היא ב”לופ” של התנגשות בין חוקי צה”ל לחוק הבחירות בישראל. בעוד חוקי צה”ל קובעים שאיש קבע ישוחרר משירות קבע רק אם שמו נכלל ברשימת המועמדים לבחירות לכנסת באחת המפלגות – לפי חוקי הבחירות לא יכללו אותך ברשימת המועמדים של המפלגה אלא אם השתחררת כבר מצה”ל תוך 10 ימים מהמועד שבו הוכרז על תאריך הבחירות.

אוהד רוזן חגי קלעי עלה ירוק
עו”ד אוהד רוזן וחגי קלעי – מייצגים את מפלגת ‘עלה ירוק’

עלה ירוק הגישה אז ערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה לפסול את המועמדים, במסגרתו ביקשה להורות על ביטול פקודת המטכ”ל המתנגשת. המפלגה טענה אז כי מדובר בסעיף אבסורדי ובלתי הגיוני, שגורם לכך שהמועד שעל פי פקודות המטכ”ל מאפשר שחרור משירות קבע – המועד בו מוגשות רשימות המועמדים לכנסת – הינו תמיד מאוחר יותר מהמועד האחרון להתרת חוזה צבא קבע לצרכי תקופת הצינון על פי חוק הבחירות לכנסת.

לאחר הבחירות הגישה המפלגה עתירה נוספת לבג”צ לפסילת הסעיף (בג”צ 7341/15 מפלגת עלה ירוק נגד צבא ההגנה לישראל), בה נכתב כי “בכל מערכת בחירות ישנם קצינים בשירות קבע אשר מתוך מחויבות לעשייה ציבורית מבקשים לקחת חלק בעשייה הפוליטית. אלא שדרכם להגשמת עשייתם הציבורית חסומה. אין היא חסומה בחוק – החוק מתיר את השתתפותם בבחירות. המחסום הניצב בפניהם, הוא מחסום הפרוצדורה. על ידי קביעת מועד להתרת חוזה קבע למועמדים לבחירות שהוא מאוחר מהמועד האחרון לצרכי תקופת הצינון, מונע הצבא בחקיקת משנה את האפשרות של אנשי ונשות קבע לממש את זכותם להיבחר.”

השבוע הודיעה המדינה לבית המשפט העליון כי פקודת המטכ”ל הרלוונטית בוטלה, ופקודה אחרת עודכנה, כך שההסדר נגדו עתרה המפגלה בוטל ואינו קיים עוד למעשה.

על פי ההסדר החדש על קצין להודיע למפקדיו על כוונתו להתמודד בבחירות מיד לאחר גיבוש כוונתו ו”זמן סביר” לפני הבחירות, זאת בצירוף אישור רשמי מהמפלגה כי המועמד ייכלל ברשימת המועמדים. או אז יופסק שירות הקבע שלו והוא יוכל להתמודד.

עורכי דינה של המפלגה, חגי קלעי ואוהד רוזן, ממשרד קלעי, רוזן ושות’ מסרו עתה כי “אנחנו שמחים כי המאבק הממושך נשא פרי, וכי גם צה”ל הבין – בהמלצת בית המשפט העליון – כי פקודת המטכ”ל אבסורדית ובלתי הגיונית, והעדיף לבטל אותה בעצמו מאשר להמתין לפסק דינו של בית המשפט העליון. מדובר בצעד נוסף, וחשוב, בהסדרת כללי המשחק בבחירות בישראל”.

איזה קנאביס אתה?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר