ניסנקורן מתחייב: "תהיה לגליזציה, נבחן התרת גידול ביתי"

שר המשפטים חוזר על התחייבותו ללגליזציה בתוך כ-9 חודשים: "מי שמכיר אותי יודע: כשאני לוקח פרויקט הוא מסתיים. זה יסתיים ותהיה לגליזציה". לגבי האיסור בהצעת החוק על גידול ביתי לפחות בשנה הראשונה אמר: "נבחן אם לאשר זאת מוקדם יותר".

שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) הבטיח הערב (ב') כי למרות הקשיים והסיכוי לפיזור מוקדם מהצפוי של הממשלה, חוקי הלגליזציה יושלמו בהצלחה בזמן שנקבע, כלומר ברבעון האחרון של שנת 2021, או כפי שציין באמצע החודש: "בעוד כ-9 חודשים".

"מי שמכיר אותי יודע שכשאני לוקח פרויקט אני מביא אותו לידי סיום, וזה פרויקט שיסתיים," אמר. "תהיה לגליזציה ותהיה אי הפללה". את הדברים אמר בשיחת זום בהשתתפות יוזם הצעת החוק ח"כ רם שפע חבר מפלגתו וכמאה צופים מהם בעיקר תומכי לגליזציה ומטופלי קנאביס רפואי.

"נבחן אם לאשר גידול ביתי בשלב יותר מוקדם"

הטענה המרכזית שעלתה מצד הציבור מאז פרסום תזכיר החוק וגם הערב בשיחה, נגעה לאיסור שנקבע על גידול קנאביס בבית גם לאחר אישור הלגליזציה. כזכור, על פי הטיוטה רק בחלוף שנה או שנתיים מפתיחת השוק תדון הממשלה באפשרות להתיר גם גידול ביתי.

"הכוונה הראשונית היתה שהנושא של הגידול ייבחן רק לאחר שנה או שנתיים מהטמעת החוק," השיב ניסנקורן, "אבל פונים אלינו המון בעניין הזה ואנחנו נבחן את הנושא של הגידול הביתי – האם לאשר אותו בשלב יותר מוקדם. נבחן את זה במהלך התקופה. צריך לזכור שבגלל שזו רפורמה כל כך משמעותית הכוונה היא להתקדם בצורה זהירה".

אבי ניסנקורן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
"תהיה לגליזציה." – שר המשפטים אבי ניסנקורן (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

לגבי טענות שעלו על חשש שמא רק תאגידי ענק יקבלו היתרים לגידול, ייצור ושיווק מסחריים, מה שיוביל לעליית מחירים, השיב שר המשפטים כי מבחינתו "עד כמה שאפשר יהיו כמה שיותר שחקנים במשחק הזה, הכל יעשה בצורה מסודרת והכוונה היא שיהיה שוק משוכלל. זה אירוע מורכב ומהפכני. למדנו ממדינות אחרות איך עשו את זה ואנחנו נעשה את זה בצורה רצינית". 

"התהליך יסתיים אחרי 9 חודשים"

מבחינת לוח זמנים אמר כי "בתוך 3 שבועות (לאחר תום מועד הגשת הערות הציבור ב-11.12, מ"ק) תונח ההצעה לאישור הממשלה, לאחר אישור ממשלה זה יעלה לקריאה ראשונה. אחרי כן יש הרבה תהליכים של הסדרת הגידול והמכירה, הטיפול בהתמכרויות, תהליך שיסתיים אחרי 9 חודשים, ואז החוק ייכנס לתוקף."

לגבי טענות של מטופלים על כשלון רפורמת הקנאביס הרפואי השיב ניסנקורן כי "אני מכיר היטב את נושא הקנאביס הרפואי, אבל זה בסמכות משרד הבריאות. אני מאמין שבסופו של דבר התהליך של הלגליזציה יקל גם על הקנאביס הרפואי". בדבריו התייחס שר המשפטים לחשיפה שנתן לכך שבנו האוטיסט מטופל בקנאביס רפואי.

ח"כ שפע ציין אף הוא: "נושא הקנאביס הרפואי הוא דחוף, אבל כל הבעיות שישנן היום בתחום הקנאביס הרפואי זה בסמכות משרד הבריאות. זה היה הסיכום מראש, שהרפורמה תישאר בסמכות משרד הבריאות ולכן כחול לבן לא התערבה בסיפור. לא היתה אפשרות לעשות את זה ביחד כי הליכוד לא היה מאפשר את זה, זה רפורמה שהיתה במשרד הבריאות ששייך לליכוד. אם היינו מתעקשים לא היתה קמה ממשלה ולפעמים צריך להתפשר".

"אין זבנג וגמרנו, זה תהליך מורכב"

לגבי הטענות על לוח הזמנים הארוך הצפוי הוא הוסיף כי "תהליך הלגליזציה הוא תהליך מאוד מורכב בשביל ממשלה. מבחינת קונספט. אנחנו ואתם מתקדמים כבר, אבל יש צורך בהתייחסות מקיפה לנושאי כוחות הביטחון, נהיגה, בני נוער, מקום ציבורי מול פרטי, אלו שאלות מורכבות. העברת תהליכים כ"כ מורכבים צריך לעשות צעד-צעד".

"גם אני חי בחברה בה לא מעט צורכים קנאביס," הבהיר שפע, "אבל אין כאן זבנג וגמרנו. ככל שנתקדם בתהליך הזה נוכל לשקול גם את האפשרויות של גידול ביתי, ושאלות נוספות שעולות. אנחנו קשובים גם להערות הציבור. אבל אני מבקש שנבין שזה תהליכים ארוכים ואי אפשר לעבור מאפס למאה. זה צריך להיעשות בצורה הדרגתית. זה קשור לכל סעיף. למי מותר לגדל, למי מותר למכור, וגם שאלת הגידול העצמי, זה יקח הרבה זמן, אי אפשר לרוץ עם זה".

לסיכום אמר כי "מטרת העל שלנו היא לעשות מה שאפשר כדי שהצעת החוק תעבור בקריאה ראשונה בכנסת הזאת, ואז גם אם הכנסת תתפזר אפשר יהיה להמשיך הליך חקיקה גם במהלך הליך הבחירות. וגם אם לא, אם זה עובר בקריאה ראשונה, יש מה שנקרא 'דין רציפות' ואז אפשר להמשיך בכנסת הבאה מאותה נקודה". 


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט