טוען...

ניסיתי לקנות קנאביס רפואי בתל אביב, וזה מה שקרה

רפורמת הקנאביס הרפואי יצרה כאוס בענף, מחסור חמור באספקה, שינוי אופי הטיפול, ביטול תורת הזנים ועליית מחירים חדה. ד', מטופל ותיק שנאלץ לעבור לאסדרה החדשה, החליט לשתף את קוראי מגזין קנאביס עם הניסיון הראשון שלו לרכוש קנאביס בבתי המרקחת.

ד’, מטופל ותיק, תושב תל אביב שבמשך שנים קיבל אספקה חודשית קבועה מחברת “בטר”, הוכרח בעל כורחו לעבור לאסדרה החדשה לאחר שהחברה עצרה פעילות – כלומר נאלץ כעת לרכוש את הקנאביס מבתי מרקחת בלבד, ובעלויות גבוהות בהרבה לעומת התשלום החודשי הקבוע בסך 370 ש”ח לו היה רגיל עד כה.

לאחר שקיבל את הרישיון החדש והמרשמים החודשיים במייל, בהם נקבעו לו 5 סוגי תפרחות קנאביס (אחד מסוג T20/C4, אחד מסוג T15/C3, ושלושה מסוג T10/C10), ביקש ד’ לבדוק היכן יש בתי מרקחת המספקים מוצרי קנאביס באזור מגוריו, תל אביב.

את התהליך שעבר מהטלפון הראשון אל בית המרקחת ועד ביצוע ההזמנה הוא ביקש לשתף עם שאר המטופלים והציבור. ספוילר: לבסוף נתקבלה רק חלק מהאספקה, מסוגים וזנים אחרים מאלו שנקבעו לו ע”י הרופא, ובמחירים גבוהים משמעותית.

כך זה הלך: ד’ נכנס לאתר “קנאביז” ובדק במפת בתי המרקחת (כאן), אז הסתבר לו שבעיר הגדולה בישראל תל אביב יש רק שני בתי מרקחת לקנאביס של סופר פארם, ובית מרקחת לקנאביס אחד של רשת שר”מ (בית מרקחת “שלאין”).

בשיחת טלפון עם “שלאין” של רשת ש.ר.מ נמסר לו כי במלאי אין תפרחות בכלל. נסיונות ליצור קשר טלפוני עם שני סניפי סופר פארם בת”א – אחד ברח’ ויצמן 14 (סניף איכילוב) והשני ברח’ דיזנגוף 208 (סניף ארלוזורוב) העלו חרס. איש לא ענה במוקד והשיחות נותקו לאחר כמה דקות המתנה על הקו.

לאחר שלא נענה טלפונית החליט ד’ להגיע לסניפי סופר פארם באופן פיזי. בסניף איכילוב הוא לקח מספר והמתין לתורו, אך כשהגיע תורו עידכנה אותו הרוקחת כי יש תור נפרד למטופלי קנאביס רפואי, בצד. ד’ נאלץ לעבור לסוף התור ולהמתין שוב מחדש רק כדי לגלות לבסוף שלא נותרו בבית המרקחת תפרחות בכלל.

הוא נסע אל הסניף השני של סופר פארם בתל אביב, שם לא היה אף אחד בתור. הרוקח השיב מיד כי אין להם קנאביס בכלל מזה כשבוע – לא תפרחות ואפילו לא שמן. ד’ נאלץ לוותר על רכישה מסופר פארם וחזר לביתו ללא אספקה, תוך שהוא מהרהר מה אמור לעשות אדם מבוגר או נכה יותר ממנו.

למחרת ניסה ד’ את האופציות האחרות, שאינן בתי מרקחת פיזיים אלא שירותי שינוע, המוצעים על ידי החברות “פנאקסיה”, “בזלת”, “גרין פארמה” (טלפארמה), “סלא” (טבע) ו”חפוז” – בתקווה שאולי יהיה פשוט יותר לקבל את המשלוח הביתה במקום להסתובב בין בתי מרקחת ללא תועלת.

טלפון אל חברת “פנאקסיה” הוביל להמתנה ארוכה על הקו, ללא מענה. טלפון אל חברת “בזלת” הוביל למענה אוטומטי שהודיע כי נציג יחזור למספר הטלפון ממנו התקשר, אך עד כה לא חזרו אליו. חברת “חפוז” ענו בטלפון אך הבהירו כי הם מספקים שירות רק למטופלי “שאיפה לחיים” ו”תיקון עולם” מהאסדרה הישנה כך שהוא כמטופל “בטר” לא יכול לקבל שירות. חברת “סלא” הסבירה בטלפון כי ברשותה תפרחות מקטגוריית T15/C3 בלבד, של חברת “שאיפה לחיים” בלבד, ללא בחירת זנים, במחיר של 170 ש”ח לשקית.

מאחר וד’ רצה לבצע את כל ההזמנה בבת אחת ולא להסתבך ולשלם על כמה משלוחים במקביל, הוא החליט להמשיך הלאה בחיפוש. חברת “גרין פארמה” היתה לבסוף היחידה ממנה הצליח לבצע הזמנה מלאה, אם כי לא לשביעות רצונו. לאחר המתנה ארוכה על הקו ללא מענה, החליט להשתמש בשירות מענה דרך ווצאפ עליו ממליצה החברה במהלך ההמתנה למענה אנושי. לאחר מספר שעות חזר אליו רוקח של החברה והציע לו לבצע הזמנה טלפונית.

הרוקח של “גרין פארמה” ציין כי אין במלאי מוצרי T20/C4 בכלל, וגם לא מוצרי T10/C10. כל שיש במלאי הוא שני מוצרי T15/C3 של חברת “טבע אדיר” בלבד (מהזנים “מייפל ליף” ו”מלכת המדבר”), וכן מוצרי T5/C10 ו-T5/C5 של חברת “שיח” (מהמותגים “קנארית” או “ניצן” אך ללא אפיון זנים ספציפי), אותם הוא רשאי לקבל במקום מוצרי T10/C10 שאינם במלאי.

ד’ נאלץ לפיכך לוותר על מוצר T20/C4 אחד לו הוא זכאי ולקבל במקומו מוצר אחד T15/C3 של חברת “טבע אדיר” בעבור 250 ש”ח. לצדו הזמין מוצר נוסף מאותה קטגוריה לה הוא זכאי במרשם, גם הוא של “טבע אדיר” ובעבור 250 ש”ח נוספים כי כאמור אין אחרים במלאי. במקום שלושה מוצרים בקטגוריית T10/C10 להם הוא זכאי, הסתפק ד’ במוצרי T5/C10 ו-T5/C5 של חברת “שיח” וללא ציון שם הזן כאמור, במחירים של 190 ש”ח כל אחד.

בעבור הזמנה זו שילם לבסוף 1070 ש”ח + הנחה של 10% שחברת “גרין פארמה” מציעה למטופלים המקבלים 50 גרם ומעלה, כלומר 963 ש”ח עבור מוצרי קנאביס שונים במהותם מאלו בהם השתמש במשך כ-8 שנים של טיפול, ללא אפשרויות בחירה מגוונות של זנים, ועם מוצרים המכילים פחות רכיבים פעילים מאלו שנקבעו עבורו במרשם. לזכות החברה הוא מציין כי לפחות המשלוח הוא בחינם.

ד’ ביקש להדגיש כי הוא אדם צעיר יחסית, בשנות ה-30 לחייו, המחזיק ברכב. את הנסיעות בין בתי המרקחת עשה בליווי חבר, כך שלא נאלץ לחפש חניות בזמן שדילג בין בתי המרקחת. “אני יכול רק לדמיין לעצמי את הצער, הכאב ועוגמת הנפש איתם נאלצים להתמודד אנשים מבוגרים, נכים, שפחות ניידים ממני,” סיכם. עוד הוא הוסיף כי ייתכן ובאזורים אחרים בארץ המצב בבתי המרקחת שונה, אך לדבריו אם בעיר הגדולה אין מלאי וזמינות, ככל הנראה זה כך גם במקומות אחרים.

ראו עוד:
עדותו של רוקח: למי נותנים קנאביס כשהמלאי אוזל?
המדינה צפויה לשלם פיצוי כספי למטופלים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר