ניסיון לאשר את חוק הלגליזציה בקריאה ראשונה לפני פיזור הכנסת

עוד לפני מועד פיזור הממשלה הצפוי ביום שלישי בשבוע הבא, מנסה ניסנקורן להביא את הצעת החוק ללגליזציה לאישור הממשלה, ובתקווה אחרי כן גם בקריאה ראשונה. אישור כזה יאפשר המשך מאותה נקודה בממשלה הבאה. בלעדיו ההליך יקרוס. יש גם צורך בהסכמת הליכוד, שלא מוסר תגובה. "סיכוי נמוך" אומרים בכח"ל

לקראת מועד פיזור הכנסת הצפוי ביום שלישי בשבוע הבא (23.12), מתכוון שר המשפטים אבי ניסנקורן להביא את הצעת החוק ללגליזציה לאישור בישיבת הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב (21.12), ואולי אף להצבעה במליאה בקריאה ראשונה לאחר מכן, יום שני.

השבוע תונח על שולחן המזכירות הצעת החלטה לישיבת הממשלה בשבוע הבא, שכותרתה “אימוץ המלצות הצוות הבין-משרדי לבחינת המדיניות בנוגע לצריכת קנאביס בישראל”. ניתן לקוות שההצעה אכן תעלה ביום א’ לאישור הממשלה, אך אין לדעת האם תספיק להגיע לקריאה ראשונה.

אישור החוק בקריאה ראשונה, אם אכן יצליח להגיע לשלב זה לפני פיזור הכנסת, הוא בעל משמעות שכן יאפשר “דין רציפות” – כלומר המשך הליך החקיקה מאותה נקודה בממשלה הבאה, במידה ותתפזר.

“סיכוי נמוך”, אומרים למגזין קנאביס גורמים בממשלה, מצד כחול לבן. הסיבה היא גם לוח זמנים כמובן: גם אם יאושר החוק בישיבת הממשלה ביום ראשון, סביר שהכנסת תתפזר ביום שלישי בחצות ולא בטוח שיספיק לעלות להצבעה במליאה ביום שני.

אחת המחלוקות המרכזיות כרגע בנוגע לחוק היא מי יהיה הרגולטור האחראי על הענף – משרד האוצר או משרד החקלאות, או אולי שניהם. בכל מקרה הכוונה היא שהאחריות לא תהיה בידי משרד הבריאות ולא בידי היק”ר, היחידה לקנאביס רפואי.

סעיף זה גם הוא אמור לעלות ביום ראשון לאישור הממשלה, ולמעשה, אם לא יאושר החוק לפחות בקריאה ראשונה עד פיזור הממשלה בשלישי בחצות, יקרוס הליך החקיקה ויתאפסו ההצבעות שכבר אושרו בועדת השרים לענייני חקיקה ובקריאה טרומית במליאת הכנסת.

אין כמובן כל הבטחה שההצבעות בממשלה ובמליאה ביום ראשון או שני בשבוע הבא – אם בכלל יתקיימו – יושלמו בהצלחה, או שהחוק אכן יאושר בקריאה ראשונה.

ישנה גם אפשרות לפיה אם תתפזר הכנסת, יסכימו שני הצדדים על המשך הליך החקיקה בזמן ממשלת מעבר ובמהלך קמפיין הבחירות. לשם כך על הצדדים להסכים לצרף את הצעת החוק למה שנקרא “ועדת ההסכמות”.

לשכת ניסנקורן סירבה בצהריים להשיב רשמית לפנייה של מגזין קנאביס בנושא, בבקשה לקדם זאת לפני פיזור הממשלה, אך החליטה לבסוף לנקוט בצעד.

בשלב זה עדיין נדרש כמובן גם אישור של הצד השני בממשלה, מפלגת הליכוד, שטרם נתנה את אישורה למהלך וטרם מסרה תגובה לידיעה.

יש לציין שקיים סיכוי שהממשלה כלל לא תתפזר, וכי ניתן יהיה להמשיך בהליך החקיקה כרגיל. במקרה כזה נקבע כי בתוך 9-15 חודשים ייכנס החוק לתוקף, כלומר ספטמבר 21 – מארס 22.

על פי הצעת החוק קנאביס יהיה חוקי למבוגרים מעל גיל 21, לרכישה בחנויות יעודיות. יוקם ענף ייצור ומסחר ענף, שיאפשר מיסוי ומימון תכניות חינוך וטיפול. טרם נקבעו נהלים מפורטים לשאלה כיצד בדיוק יראה הענף, מספרים, כמויות, מותר ואסור – שאלות שאמורות להיות בדיון במהלך שנת 21.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר