ניו יורק: מעשני קנאביס לא יעצרו

עד כה הותר לתושבי ניו יורק להחזיק עד 25 גרם קנאביס ללא חשש ממעצר, כל עוד הם לא מעשנים אותו בציבור. כעת מודיע ראש העיר שהחל מה-1.8 גם עישון קנאביס בציבור לא יהווה עילה למעצר.

בתחילת שנת 2013 הודיע ראש עיריית ניו יורק הקודם, מייקל בלומברג, כי החזקת קנאביס לשימוש עצמי לא תהיה עילה למעצר, והוא אף תיכנן לאשר הצעת חוק בעניין זה, אך סיים את תפקידו עוד בטרם הספיק.

את מקומו בתפקיד תפס בתחילת 2014 ראש העיר החדש של ניו יורק, ביל דה בלאזיו, שאימץ את הכיוון והודיע שתושבים שייתפסו עם עד 25 גרם קנאביס יוכלו לשלם קנס של 100$ במקום להיאזק ולהילקח למעצר כפי שהיה נהוג עד אז.

ביל דה בלזיו מריחואנה ניו יורק
ביל ברטון, נציב משטרת ניו יורק לשעבר, מציג ב-2014 שקית עם “25 גרם מריחואנה” (אורגנו) המותרים להחזקה. משמאלו ראש העיר ביל דה בלאזיו

יחד עם זאת, על אף ההיתר החדש להחזיק קנאביס ללא חשש ממעצר, ההוראה קבעה אז, וגם היום, כי העישון של קנאביס במקומות ציבוריים עדיין מהווה עילה למעצר.

אך השבוע מודיע ראש העיר דה בלאזיו כי בכוונתו לשנות את הנהלים כך שתושבי ניו יורק לא ישלחו למעצר בגין עבירות שימוש בקנאביס בכלל – בין אם החזיקו קנאביס בבעלותם כפי שהיה מותר עד כה ובין אם עישנו את הקנאביס במקום ציבורי.

ראש העיר עידכן את המשטרה בהנחייה החדשה ואף הודיע על הקמת ועדה בתוך המשטרה שתבדוק את נהלי אכיפת החוק בנושא. ועדה זו צפויה להגיש את מסקנותיה בתוך 30 יום, אך בכל מקרה מוערך כי ראש העיר יטמיע את המתכונת החדשה.

גם התובע המחוזי, סיי וונס, הצטרף להחלטתו של ראש עיריית ניו יורק והודיע כי משרדו יפסיק להגיש כתבי אישום הן על החזקה והן על עישון מריחואנה בכמויות קטנות החל מהראשון באוגוסט.

על פי החוק הנוכחי בניו יורק, חשודים בשימוש בקנאביס עוברים תהליך פלילי מלא, לרבות מתן טביעות אצבעות והופעה בבית המשפט, ובשנת 2017 למשל נעצרו כ-5,500 אנשים באשמה של עישון ציבורי או החזקת כמות קטנה של מריחואנה.

על החלטתו לשנות את הגישה אמר וונס כי “המשימה המשותפת של משרד התובע ועיריית ניו יורק היא מערכת של צדק השווה בפני כולם. מעצרם והעמדתם לדין של מעשני מריחואנה, לא משרתת את מטרה זו”.

חדשות