מגלגל...

ניו יורק מתקרבת ללגליזציה: 13% מס יוטלו על השוק החוקי

אלפי מקומות עבודה חדשים ומעל 300 מיליון דולר בשנה ממיסים. מושל ניו יורק אנדרו קואומו והמחוקקים הגיעו להבנות בשאלה כיצד להסדיר את שוק הקנאביס והמדינה מרחק "סנטימטרים" מלהפוך למדינה ה-17 בארה"ב שמאשרת לגליזציה

מחוקקים במדינת ניו-יורק, ארה”ב, חשפו אמש (ד’) את הנוסח של הצעת החוק לאישור והסדרת המכירה והשימוש בקנאביס בניו-יורק – מהלך שרבים מתושבי המדינה מצפים לו, במיוחד לאחר שכבר 16 מדינות עשו את הצעד ובמיוחד השכנה ניו ג’רזי שעשתה זאת בחודש שעבר.

ההצבעה על לגליזציה בניו יורק עתידה להיערך כבר בתחילת השבוע הבא ובמידה וניו יורק אכן תאשר את הצעת החוק, כפי שצפוי על פי כל ההערכות וגם בתמיכת המושל אנדרו קואומו, ניו-יורק תהפוך למדינה ה-17 בארה”ב שמאשרת לגליזציה של קנאביס לשימוש פנאי. 

המושל קואומו והמחוקקים במדינה הגיעו להסכמה על תוכנית מיסוי מוצרי קנאביס ואופן רישוי העסקים והפעילות בתחום, כך דיווח עיתון Bloomberg אמש. ההסכם סולל את הדרך להצבעה שעשויה להתקיים כבר בשבוע הבא ותביא סופית להסדרת שוק המוערך בשווי 2.5-3.5 מיליארד דולר.

עיקרי סעיפי ההסדרה בניו יורק כפי שנחשפו אמש: 

  • רישיונות לעסקי קנאביס אשר יהיו נפרדים לכל תחום – רישיון לחקלאים, מפעלים, בתי מסחר, מפיצים, חנויות (דיספנסריז) וכן הלאה.
  • גידול ביתי – כל תושב מעל גיל 21 יורשה לגדל עד 12 צמחי קנאביס בסך הכל למשק בית. מטופלי קנאביס רפואי המחזיקים ברישיון שימוש רפואי יוכלו להתחיל לגדל תוך 6 חודשים לאחר אישור הצעת החוק בעוד שצרכני פנאי יאלצו להמתין עד 18 חודשים לאחר פתיחת החנות הראשונה.
  • מיסוי – 13% מס יוטל על השוק ויורכב מ-9% מס מכירות למדינה ו-4% מס לעיריות והמועצות המקומיות. מס בלו נוסף יוטל על המפיציפ ויחושב לפי משקל: 3 סנט לכל מ”ג THC. על פי הערכות של משרד המושל ניו יורק תוכל להכניס מיסים בגובה 350 מיליון דולר בשנה.
  • הכנסות – 40% מהכנסות המדינה ממיסוי המסחר בקנאביס יוקדשו לקרן חדשה שתתמוך בתוכניות הון חברתיות וכלכליות. 40% נוספים ייכנסו לקרן החינוך הממלכתית, ואילו 20% הנותרים יועברו לתוכנית לחינוך נגד שימוש בסמים.

ההסכם שהושג אמש, מגיע לאחר שנים של ניסיונות כושלים להכשיר את הקנאביס כחוקי במדינת ניו-יורק. הלחץ להעביר חקיקה גבר ככל שמדינות סמוכות כמו מסצ’וסטס ולאחרונה ניו-ג’רזי כאמור נקטו באמצעים להכשיר את הקנאביס לשוק הפנאי. 

אנדרו קומו, מושל ניו יורק
אנדרו קואומו, מושל ניו יורק

אחת המטרות המרכזיות של המהלך הוא הכנסות לסיוע בכיסוי הגירעון העצום אליו נכנס המדינה בעקבות משבר הקורונה. “הענף יוביל בסופו של דבר ליצירת 60,000 משרות חדשות, 3.5 מיליארד דולר בפעילות כלכלית, וכ-300 מיליון דולר בהכנסות ממסים,” אמר קואומו בחודש שעבר.

ניו יורק נחשבת כמעוז חשוב במאבק ללגליזציה והתנעה קדימה של השוק מאחר ומספר לא מבוטל של חברות מהגדולות ביותר בתחום התקשורת והפיננסים מיקמו את מרכזיהן בלב העיר ניו יורק ועל כן השפעת הסדרת השוק תהיה עצומה ותהדהד לשאר ארצות הברית והעולם כולו.

“השנה עלינו לבצע את זה, ולעשות זאת עד למועד העברת התקציב, זה חיוני,” אמר קואומו במסיבת עיתונאים אמש. לבסוף הדגיש כי הם נמצאים “כמה סנטימטרים” לפני אישור ההסכם באופן סופי. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר